Kurbanlıklar işte bu çamurun içinde satılacak

Mübarek Kurban Bayramı 4 Ekim’de başlayacak. Bayrama artık iki haftalık bir zaman kaldı. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı, kurbanlık hayvanların eziyet çekmemesi için, 20 Eylül’den önce Kurban Pazarı kurulmasına izin verilmesini istemiyor. İzmit Belediyesi’de, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu tavsiyesine uydu. Çayırköy bölgesinde, eski fındık fabrikası karşısındaki arazide kurulması kararlaştırılan yeni Kurban Pazarı, resmen faaliyete geçecek.

KURBANLIKLAR GELDİ

Çayırköy Bölgesindeki 16 dönümlük alanda. kurbanlık hayvan satıcılarına 89 çadır yeri kiralandı.  Her biri 670 metrekarelik alanlar için, iki haftalık kira bedeli olarak celeplerden 4 bin TL alındı.  Doğu illerinden kurbanlık hayvanlarını getiren ve Kurban Pazarı’nda çadır yeri kiralayan celepler, dünden itibaren kendilerine gösterilen alanlarda çadırlarını kurmaya başladılar.

89 ÇADIR YERİ İKİ TUVALET

Doğu ve Güneydoğu illerinden kurbanlık hayvanları ile gelen celepler, İzmit’te karşılaştıkları tabloda hayal kırıklığı yaşadıklarını söylüyorlar. 16 dönümlük alanda 75 büyükbaş, 14 küçükbaş hayvan çadırı kurulacak. Geniş alanda hayvan satıcıları için sadece iki umumi tuvalet konulmuş. İstanbul’da kurbanlık hayvan pazarlarının sağlık ve hijyen açısından çok daha büyük imkanlar sunduğunu belirten besiciler, “Hem iki haftalığına 4 bin TL para alandı. Hem hiç hizmet yok. Buradan hastalanıp döneceğiz” dediler.

HAYVANLARLA YATACAKLAR

İzmit’teki kurbanlık hayvan pazarında hayvan satıcıları için ayrıca barınma yeri yok. Hayvan sahipleri, çadırlarda getirdikleri kurbanlık hayvanlarla birlikte yatıp kalkacaklar. Yemeklerini de kendileri hazırlayacak. Bu tablodan şikayet eden celepler, İzmit Belediyesi’nin hiç değilse gelecek yıl kurban bayramına kadar daha çağdaş koşullar oluşturmasını istiyorlar.

600-10 BİN TL ARASI

 Bugün açılışı yapılacak ve faaliyete geçecek olan İzmit Kurban Pazarı’nda  bu yıl küçükbaş hayvan  fiyatlarının  600-750 TL büyükbaş hayvan fiyatlarının 4-10 bin TL arasında değişeceği anlaşılıyor. Pazarda 300 kadar küçükbaş, 1000 kadar büyükbaş hayvanın satışa sunulması bekleniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4494183/kurbanliklar-iste-bu-camurun-icinde-satilacak