Hürriyet’ten KOÇDER’e ziyaret

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, ülkemizde sadece otizm farkındalık ayı olan Nisan ayı dışında pek fazla duyulmayan, farkındalıklarını belli edemeyen otizmli bireyler için elini taşın altında koymaya hazırlanıyor. Milletvekili görev bilincinin yanı sıra bir anne hassasiyetiyle de konuya yaklaşan Milletvekili Hürriyet, otizm farkındalığını arttırmak ve seslerinin sadece Nisan ayında değil sene boyunca duyulmasını sağlamak için çalışma başlattı. Konuyla ilgili kurumlarla iletişimini de güçlendirmek isteyen Hürriyet önceki gün İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Otizm Dernekleri Federasyonu’nu ziyaret etti.


TÜRKİYE’DE KAÇ OTİZMLİ OLDUĞU BİLİNMİYOR

Gerçekleştirilen ziyarette Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Şua Eriç ve Yönetim Kurulu Üyeleri Nesrin Atik, Candan Var, Serpil Gül Vural Kınacı ve Arzu Gökçe de hazır bulundu. Ziyarette konuşan Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Şua Eriç ziyaretlerinde ötürü CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkürlerini sunarak, “Türkiye’de kaç otizmli birey var bilinmiyor. Sadece afaki olarak dünyada her 68 çocuktan birinin otizmli olduğu söyleniyor.  Türkiye’de henüz otizm eylem planı oluşturulmadı ve otizmli aileler devlet tarafından belirlenmedi. Halbuki bir ailede otizmli bireyin olması sadece aileye değil, ülke ekonomisine de zarar veriyor. Çoğu anne veya baba otizmli çocukları olduğu için işinden ayrılmak zorunda kalıyor, bu da ülke ekonomisinden eksiltiyor. Bu bütün ülkenin sorunudur” dedi.


ANNE-BABADAN SONRA ÇOCUK NE OLACAK

Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise insani konularda kesinlikle oy kaygısı gütmediklerini ve önemli olanın insan hayatı olduğunun önemle üstünde durarak, “Önce insan diyoruz. Bir yerden de başlamak lazım. Bakalım kaç kişiye ulaşabileceğiz, eylem planımızı nasıl ülke geneline yayabiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. Farkındalık düşüncesi bir yerden başladığı zaman diğer tüm illere de sıçrayacak ve oradaki insanların da dikkatini çeker. Daha önce meclise soru ve araştırma önergeleri sunulmuş ancak kamuoyunda pek yankı uyandıramamış. Önergelerde ise genellikle eğitimle ilgili durulmuş. Ancak görüştüğüm ailelerde üzerinde durulan en önemli konu bakım ve sonrası. Yani anne babadan sonra çocuğun ne olacağıdır. Bu durum siyasetin önünde olan bir durumdur. Farkındalığın sağlanması için maalesef birilerinin sesini yükseltmesi lazım. Otizm farkındalığını arttırmak için Cuma günü saat 12.00’da KOÇ-DER’i ziyaret ederek dernek başkanımız İlkin Kılıçaslan ile beraber basın açıklamasında bulunacağız” açıklamasında bulundu.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4495040/hurriyetten-kocdere-ziyaret