Kooperatifler alırsa İzmit sokaklarında bu otobüsler gezecek

Sakarya’da üretimi yapılan Otokar’ın yeni 10 metrelik otobüsleri, ilimizdeki kooperatif başkan ve yöneticilerine tanıtıldı. Kocaeli Fuarı’ndaki Büyükşehir Ulaşım Dairesi Başkanlığı binası önünde tanıtımı yapılan araçların değerinin 450 bin TL olduğu açıklandı. Kooperatifler, anlaşma sağlayıp bu araçlardan alırsa, yeni yıldan itibaren vatandaşları konforlu bu yeni araçlarla taşıyacaklar.

ENGELLİLERE UYGUN

Yeni yasa gereği, toplu tayım araçlarında engellilerin taşınmasına uygun düzenleme gerekiyor. Bu nedenle, kooperatifler de araçları yenileme konusuna sıcak bakıyor. İzmit sınırları içinde 12 metre uzunluğunda 2.5 metre eninde 20 kadar halk otobüsü faaliyet gösteriyor. İl genelinde ise hizmet veren bu araçların sayısı 65. Büyükşehir Belediyesi de, kent genelinde 12 metre uzunluğunda 135 otobüsle taşıma hizmeti veriyor.

ÖNCE TEST, SONRA PAZARLIK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz yıl başlattığı, bu yıl da yaygınlaştırmayı planladığı toplu taşıma araçlarındaki yenilik uygulaması için altyapı hazırlıkları kapsamında dün tanıtımı yapılan araçlar kooperatif yetkililerince beğenildi. 10 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğindeki Otokar araçlar otomatik vites özelliğinde. E-Euro 5 motorlu, çevreye duyarlı, yatık tasarruflu 25(oturma koltuklu)+50( Ayakta) + 1 (engelli) kapasiteli halk otobüslerinin, diğer araçlardan 2 metre kısa olması ayrı bir avantaj oluyor. bu arada, Büyükşehir yetkilileri Kurban Bayramı’nda da belediye otobüsleri ile deniz ulaşım hizmetlerinin ücretsiz olacağını açıkladılar.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4496659/kooperatifler-alirsa-izmit-sokaklarinda-bu-otobusler-gezecek