Çardak buluşmaları sürüyor

İzmit Belediyesi’nin komşuluk ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan “Çardakta Buluşalım Gelin Tanış Olalım” projesi, Yuvam Akarca’dan sonra Malta Mahallesi’nde de hayata geçirildi.

Malta Mahallesi’nde 40 ayrı noktada aynı anda gerçekleşen buluşmaya İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediye Başkan Yardımcıları Ayhan Acar, Hüseyin Üzülmez, İbrahim Bulut, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

40 ÇARDAKTA AYNI ANDA BULUŞTULAR

Malta Mahallesi’nde ilk kez yapılan buluşmada söz alan Başkan Doğan “komşuluk ilişkileri bizim toplumumuzun kuşkusuz en önemli kültürel değerlerinden birisi. Komşuluk sosyal dayanışma açısından önemli olduğu gibi, ailelerin huzur ve güven içinde yaşamaları açısından da son derece önemlidir. "Komşu komşunun külüne muhtaçtır", "Komşuda pişer, bize de düşer" gibi özdeyişler ve sık gelip gitmeleri anlatmak üzere, "komşu kapısına çevirmek" ve benzeri deyimler, komşuluk ilişkilerinin anlamını ve boyutlarını göstermek bakımından önemlidir” dedi.

HIZLI KENTLEŞME KOMŞULUĞU BİTİRDİ

Hızlı kentleşme ve şehirleşmenin komşuluk ilişkilerini bitirdiğini ifade eden Doğan, “bizler geçmişten bahsederken mahallemizde ki teyzeler şöyle yapardı diyebiliyoruz. Ancak çocuklarımız komşularımızı teyze, amca gibi sıcak samimi sıfatlar yerine daire numarası ile biliyor ya da hiç bilmiyorlar. Onlar için Ayşe Teyze yok 2. Blokta 28 numarada oturan bayan var. Böylesi bir iletişimsizliği bizler onlara öğretiyoruz. Birbiriyle iletişim kuramayan, bencil, paylaşmayı bilmeyen nesiller inşa ediyoruz. İzmit Belediyesi olarak bu soruna bir nebze olsun çözüm olmak adına başlattığımız "Çardakta buluşalım, gelin tanış olalım" projemiz Yuvam Akarca’nın ardından Malta’da devam edecek” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4500418/cardak-bulusmalari-suruyor