Allah afetlerden korusun; ama iyi ki AFAD kuruldu

. Oysa şimdi Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) var. Allah, bütün insanlığı ve bölgemizi büyük felaketlerden korusun. Ama ilimizde veya yakın çevremizde olabilecek bir felakete artık eskisinden çok daha hazırlıklıyız.

EN KÜÇÜK BİR HAZIRLIĞIMIZ YOKTU

17 Ağustos 1999.. Saat 03.02.. Kocaeli kenti tarihi için en unutulmaz zaman. Aslında yaşadığımız bu kentin dünyanın en riskli deprem kuşağı üzerinde kurulduğunu, büyük depremler için geçerli olan ortalama yüz yıllık periyodun dolduğunu, her an bölgemizde büyük bir felaketin yaşanabileceğini uzmanlar her fırsatta söylüyordu. Ama 17 Ağustos 1999 için en küçük bir hazırlığımız bile yoktu. Çok şiddetli sarsıldık. Binalar yıkıldı. İnsanlar enkazlarına altında kaldı. Ne yıkılan binaların enkazından insanları nasıl kurtaracağımızı, ne kurtulan insanların nerede nasıl barınacağını bilemiyorduk. Artık öyle değil.  Kocaeli Valiliği’nin Sapanca yolu üzerinde Uzunçiftlik mevkiinde yaptırdığı, 17 Ağustos ‘un 10 ncu yıldönümünde 2009 yılında hizmete giren Kocaeli Afet ve Acil Durum müdürlüğü (AFAD)  bölgemizde geniş bir alanda olabilecek doğal felaketler için 365 gün 24 saat hazır bekliyor.

71 PERSONEL YÜZLERCE GÖNÜLLÜ

Uzunçiftlik Ataevler Mahallesi’nde bulunan AFAD tesisleri bünyesinde 112 Acil durum yönetim merkezi de bulunuyor. Kocaeli AFAD Müdürlüğünü Osman Metin Saroğlu yapıyor.  24 saat kesintisiz görev yapan, kendi alanlarında özel eğitim almış 71 personeli var. Ayrıca, AFAD ile koordineli çalışan pek çok sivil toplum örgütü ve bunların üyesi gönüllüler bulunuyor.

SAVAŞ ŞARTLARI DA DÜŞÜNÜLDÜ

Uzunçiftlik’teki AFAD tesisleri 20 dönümlük alanda hizmet veriyor. Bu tesiste bölgemizdeki olası afet sonrası en hızlı biçimde en fazla nüfusa yardım hizmeti götürmeye yönelik hazırlıklar yapılıyor. Ama AFAD aynı zamanda olası bir kimyasal, biyolojik veya nükleer savaş hali de düşünülerek yapıldı. Yer üzerinde binaların görünen kısmının altında birkaç ailenin uzun süre rahatça yaşayabileceği sığınaklar mevcut. Kimyasal veya nükleer bir saldırı halinde Kent yöneticileri aileleri ile birlikte uzun süre burada barınıp,  bütün işleri yönetebilecekler.

48 YENİ KONTEYNER GÖNDERİLDİ

İl AFAD merkezinde olası bir afet sonrası ihtiyaç duyulacak yardım malzemeleri de depolanıyor. Son olarak Ankara’dan 48 büyük konteyner gönderildi.  Her biri (2.6 m. x 8.6 m. x 2.4 m.) boyutlarında olan bu konteynerler, bölgedeki olası bir afet sonrasında yardım için gönderilecek ekiplerin o bölgede barınmasını, sağlık hizmetini vermesini sağlayabilecek nitelikte. Bu dev konteynerlerin içine gerektiğinde yardım için bölgelere gönderildiklerinde ihtiyaç duyulacak her türlü malzeme de şimdide depolanıp, hazır tutuluyor.

ESKİ ÇADIRLAR İMHA EDİLECEK

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün Kartepe tesislerindeki geniş arazisinde bulunan depolarda hala 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında kullanılıp, toplanan çadırlar bulunuyor. Artık bir daha kullanılması mümkün olmayan bu çadırlar bir şekilde imha edilecek ve depoda yeni malzemeler için yer açılacak. AFAD İl Müdürlüğü eski malzemelerin imhası için Bakanlık’tan onay bekliyor.

ELEKTRONİK DONANIM

Uzunçiftlik’teki dev binada bütün sistemler elektronik donanımla yönetiliyor. Allah bir daha bölgemize de insanlığa da büyük felaketler göstermesin, yaşatmasın. Ama şunu bilmemiz gerekir ki, olası felaketler için artık 17 Ağustos 1999 felaketine göre çok daha hazırlıklıyız ve felaketzedelere ihtiyaç duyulacak yardımların ulaştırılması konusunda çok daha yeterli durumdayız.  Ancak bütün bunlara rağmen, AFAD binasında yapıldığından bu yana tamamlanmayan bazı eksiklerin bulunduğunu da yetkililer söylemeden yapamıyorlar. Binanın iç donanımındaki eksiklerin de biran önce tamamlanması isteniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4503211/allah-afetlerden-korusun-ama-iyi-ki-afad-kuruldu