Kızılay trafosuna yer bulundu

73 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLECEK

Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı perşembe günü Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 73 gündem maddesinin görüşüleceği toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık edecek. Toplantıda 4 deniz ulaşım hattının 2 yıllığına kiralanması ihalesi için onay verilecek. Ayrıca Kızılay İş merkezinin altında bulunan Sedaş trafosunun taşınması, Gölcük’te askeri alanın yanında kalan ve güvenlik nedeniyle dondurulmuş konut alanında parselleri bulunan vatandaşların mağduriyetini giderecek çalışmada gündemde olacak.

BÜYÜKŞEHİR’E YÜZDE 5 PAY

Kocaeli genelinde Gebze ve Karamürsel’de yol üstü otoparkla ilgili kararlarda olduğu gibi Gölcük hariç tüm ilçelerde aynı kararın uygulanması meclis gündemine gelecek. Karamürsel ve Gebze’de olduğu gibi diğer ilçelerdeki yol üstü parklardan Belde A.Ş’nin elde ettiği cironun yüzde 5’i Büyükşehir Belediyesine aktarılması istenecek.

24 AYA ÇIKACAK

Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralama yöntemi ile verilen deniz ulaşım hizmetinin bir yıllık olan kiralama ihalesinin 2 yıla çıkartılarak ihale edilmesi de gündemde yer alıyor. Karamürsel-Hereke arası yolcu motoru, İzmit-Gölcük-Değirmendere-Gölcük arası yolcu motoru, Değirmendere-Yarımca-Tütünçiftlik-Derince-Gölcük arası yolcu motoru, İzmit-Gölcük-Derince-Tütünçiftlik-Değirmendere-Yarımca arası yolcu motoru hatlarının meclis kararı ile 24 aylığına kiralanması istenecek. Kararın 1 Ocak 2020’de geçerli olması istenecek.

DOĞA TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Mecliste Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) desteği ile kent genelinde 1500 kilometre olan doğu yürüyüş parkurlarının 2 bin 580 kilometreye çıkartılması ile ilgili gündemde meclise gelecek. Mecliste oy birliği ile geçmesi beklenen gündem maddesi ile doğu turizmi açısından İstanbul ve bölge illerin tercihi haline gelen Kocaeli’de önemli yeni alanlar açılacak. Aynı zamanda Ağva ve Babalı arasında konaklamalı turlarda hazırlanacak. Oluşturulacak yeni alanlarla birlikte yeniden doğu yürüyüş parkurlarını içeren kitapçık yapılacak.

ULAŞLI’DAKİ MAĞDURİYET BİTECEK

Gölcük Ulaşlı’da bulunan askeri alanın çevresinde konut alanı olan ancak askeri bölgenin güvenliği nedeniyle Dondurulmuş Askeri alan olan bölgede parseli olan vatandaşların mağduriyeti çözülecek. Bölgede parseli olan vatandaşların Milli Savunma Bakanlığı ile yaptıkları yazışmaların ardından bakanlık, bölgede konut yapmak isteyen vatandaşların belediye başvurmaları halinde kendisi ile ilgili yapılacak güvenlik soruşturmasından sonra izin verilebileceğini belirtti. Bunun üzerine belediyeye başvuracak olan kişiler hakkında bakanlık onayı alındıktan sonra konut izni verilecek ve bölgede konut yapılabilecek.

O TRAFOYA YER BULUNDU

İzmit merkezini ilgilendiren önemli gündem maddelerinden biri de Kızılay iş merkezinin altında bulunan Sedaş’a ait trafo. Kızılay iş merkezinin yıkım kararının ardından kent merkezinin elektriğini sağlayan trafo için yer bulundu. Kent merkezine kesintisiz elektrik verilmesi için önce yeni trafo Sepaş tarafından yapılacak. İzmit Belediyesinin olur vermesiyle birlikte Hürriyet Caddesi ve Hafız Şerif Sokağın kesiştiği noktada bulunan, bölgenin en merkezi yerindeki çeşmenin yerine yapılacak olan yeni trafonun bir kısmı yerin altında, bir kısmı da yerin üzerinde olacak. Trafonun çevresi de düzenlenecek. Yapılacak çalışma ile kent merkezinde yıkım olması halinde elektriksiz kalma korkusu bu kararla ortadan kalkacak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4506000/kizilay-trafosuna-yer-bulundu