Siber saldırı

Artık teknoloji çağının içinde uluslar arası arenada siber dünyanın olumlu yanlarının yanında olumsuzlukları da yaşamak zorunda kalan insanoğlu ne yazık ki çaresizliğini ortaya koyuyor. Ne kadar güçlü ülke olursanız olun bu konuda yeterli önlemleri almamış iseniz siber dünyanın sonsuz derinliği içinde kaybolup gidersiniz.

Henüz insanoğlu yarattığı devin bir gün kendisine de zarar vereceğini düşünmeden teknolojide sınır tanımayan gelişmelerin yanında sınırsız özgürlüğünde nelere mal olduğunu görüyor.

Planlı ve iyi bir organizasyon içinde  uluslar arası arenada ses getiren olaylara tanık olacağız. Artık ülkeleri silahlar ile değil ekonomik güç ile bankalar aracılığı ile işgal eden ülkeler, siber saldırılar ile siyasetin Tsunamisini yaratmanın peşindeler.

İşte bu dalgalanmalar ne yazık ki stratejik planlamanın eksikliklerini de ortaya koyuyor. Nerede olduğu bilinmeyen bazı güç dengelerinin santraç  oyunundaki hamlelerine benzeyen ses getiren hareketlerine bakın bakında  sakın bunları görmezden gelmeyin.

Çünkü Dünyanın en stratejik bölgesinde yer alan ülkemizin uluslar arası arenada ne kadar ilgi çeken bir ülke olduğunu da tüm bu gelişmelerden öğreniyoruz. Diplomasinin zorlukları arasında iyi iş çıkarmaya çalışanların yaptıkları hatalara da tanık oluyoruz.

Korkusuz insanların yaptığı bir hizmet olarak değil tamamen siber dünyanın bir saldırısı olarak algılanmalı tüm olup bitenler. Dikkat ederseniz adını bile yazmadan tüm dünyada konuşulan sanal dünyanın skandallar dosyalarının bizim ülkemiz için özellikle daha sonraları açıklanacak olan dosyalarda ilginç şeyler olacağını şimdiden  tahmin edebiliyoruz.

Bunlar birer öngörü olarak değerlendirilmemeli, gerçekten bu coğrafyada yer alan ülkemizin her yönü ile rafine edilmiş diplomasi kulvarlarında ses getirecek dosyalara muhatap olacağını belirtmekte yarar var.

Kolay değil, okyanus ötesinden sudan sebeplerle Irak’ı işgal eden bir ülkenin yaşadığı açmazları dünya önünde pir pak hale getirmesi için daha neler yapacağını kestirmek bile insanı ürkütmekten  öte duygular yaşatıyor.

Son bir aydır dünya gündeminde yer alan füze kalkanlarının nasıl kabul edildiğini bir düşünün ve bu tartışılmadan oldu bittiye getirilerek unutulup belleklerden siliniyor? Şimdi ard arda ortalığa çıkarılan diplomatik yazışmaların şifreleri arasında kodları çözmeye çalışanlar ağaçlara bakmaktan koskoca ormanı görmezden geliyorlar.

Zamanlamaya bakar mısınız lütfen? Gerçekten uluslar arası arenanın hesaplaşması da bir fil’in züccaciye dükkanına girmesine benziyor.

Artık teknoloji çağında bu tür siber saldırılara hazırlıklı olacağız ve soğukkanlılığımızı koruyarak uluslar arası arenada kendimizi sınayacağız. Bunun yapmak zorundayız çünkü yirmi iki milyon internet kullanıcısı olan bir ülkede yaşadığımızı da unutmayalım.

Hesaplaşma olacak mı?

Nihayet ana muhalefet partisi yeni parti meclisini seçeceği kurultayını yapma kararı aldı. Genel seçimlere partiyi götürecek olan bu parti meclisi için kıran kırana bir mücadele yaşanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. CHP’de suların kolay kolay durulmayacağını parti içi çekişmelerden anlıyoruz. Parti içi muhalefet ince hesapların peşinde koşmaktan vazgeçmiyor.

Genel Başkan Kılıçdaroğ’lunun işi zor gibi görünüyor. Kendi kurduğu deneyimsiz kurmay heyetinden ne kadar taviz vereceğini göreceğiz. Karşı cephede yer alan parti içi muhalefetin tüm seçim entrikalarını  deneyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Sonuçta CHP yeni seçeceği parti meclisi ünümüzdeki dönem meclise sokacağı isimlere yeşil ışık yaktığının işaretini de vermiş olacak, büyük bir olasılıkla bu kurultay tam bir kılıçların çekildiği kurultay olacak.

Eski genel başkan Baykal ile eski genel sekreter  Sav çok masum ve sessiz bir havada olacaklarını Kılıçdaroğlu’na buyur parti senin istediğin gibi listeni yap,  rahatlıkla kadrolarını oluştur diyeceklerini de  kamuoyu hiç ama hiç zannetmiyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Perde Arkası bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4507371/siber-saldiri