“Orijinaline uygun olarak onarılacak”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Haydarpaşa Tren Garı'nda çıkan yangının nedeninin bilirkişi incelemesinin ardından ortaya çıkacağını söyledi. Yanan çatı katının orijinaline uygun olarak yaptırılacağını belirten Yıldırım, onarım çalışması için de gerekli izinlerin alındığını ifade etti.

Haydarpaşa Tren Garı'nda meydana gelen yangın olayı ile ilgili bilgi almak üzere Bakan Binali Yıldırım olay yerinde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Yıldırım, "Yangın tarihi binanın çatı kısmında 800 ile 1000 metrekarelik bir alanda etkili olmuştur. Çatı katının altındaki katlara yangın sirayet etmemiştir. Söndürme çalışmaları sırasında atılan sular nedeniyle alt katlara su dolmuştur. Burada bulunan bazı elektronik cihazlar eşyalar zarar görmüştür. Yangın söndürme işleminin tamamlanmasına müteakip hemen itfaiye, savcılık, valilik, Demiryolları Genel Müdürlüğü ilgili tüm kurumlar üzerlerine düşen görevi yerine getirmişler. Hala yukarıda olay yeri ekibi bilirkişiler incelemesini sürdürüyor. Ondan önce de savcılık incelemesi tamamlanmıştır." diye konuştu.

Yanan çatı katının orijinaline uygun olarak tekrar yapılacağını aktaran Yıldırım, "Bu tarihi mirasımız yerine konulması çok zor olan eserimiz itfaiye ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerimizin çalışması ile büyük bir felaketten kurtarılmıştır. Yangın ucuz atlatılmıştır. Tesellimiz yangın esnasında can kaybı olmaması. Yangının katlara binanın tamamına sirayet etmeden çatıda kontrol altına alınması olmuştur. İstanbullular şunu çok iyi bilmelidir ki; yanan çatı kısımları orijinaline uygun olarak en kısa zamanda yeniden yapılacak ve yüzyıllık tarihimize tanıklık eden Haydarpaşa Gar binası daha yüzlerce yıl bu görevini yapmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Olayda kusuru olanlar varsa cezalandırılacağını da anlatan Yıldırım, "Birinci iş; yangını söndürmektir. İkinci iş; bilirkişiler emniyetin olay yeri inceleme çalışmaları ve savcılık olmak üzere çeşitli kanallardan soruşturması sürmektedir. Bilirkişiler yaptıkları inceleme sonucu yangın nedenini ortaya koyacaklardır. Yangınla ilgili ortaya atılan iddialar var. Kasıtlı yapıldı diyen var, ihmal diyen var. Bütün bunlar en ince detayına kadar araştırılacak soruşturulacak. Herhangi bir kusur kabahat varsa şüphesiz bunlar ortaya çıkacak ve müsebbipleri de gerektiği şekilde cezalandırılacak." ifadelerini kullandı.

Onarım ile ilgili gerekli izinlerin de alındığını söyleyen Bakan Yıldırım, "Onarım ile ilgili gerekli izin alınmıştır. Onarımın yangınla ilgisinin olup olmadığı bilirkişi incelemesinden sonra ortaya çıkarılacak. Bir onarım olduğu doğrudur. Onarımla ilgili detaylarda bellidir. Olay günü bir tesisat kaçağı olduğu iddia edilmiş. Saat 12. 00-12. 45 arasında tamir edilmiştir. Orada bir yanma söz konusu değil. Gün içerisinde sabahtan yangından 10 dakika öncesine kadar bir çalışma orada olmuştur. Tarihi binada bir sorun olmaması için çalışma sırasında elektrik tesisatı kapatılmıştır. Çalışma bittikten sonra yangın vuku bulmuştur." şeklinde konuştu.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4508021/orijinaline-uygun-olarak-onarilacak