Meclis Komisyonundan 4 eski bakan için karar!

Bugün toplanan TBMM Meclis Komisyonu 4 eski bakanı 5'e karşı 9 oyla Yüce Divan'a göndermeme kararı aldı. Komisyonda tüm AK Partili vekiller "4 eski bakan Yüce Divan'a gitmesin" şeklinde oy kullandı.

17 Aralık 2013'te yapılan yolsuzluk operasyonunda adı geçen eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu, bu isimlerin Yüce Divan'da yargılanıp yargılanmamasına ilişkin kararını vermek üzere toplandı. Komisyon, dört eski Bakan ile ilgili TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu'nu bakanları 9'a 5 oyla Yüce Divan'a göndermeme kararı verdi.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü "Oylama açıktı. Herkes görüşünü açıkladı, oyunu verdi. 4'ünü de ayrı ayrı değerlendirerek karar verdik. Raporu ayın 9'una kadar Meclis'e sunacağız. Başkanlık genel kurula verecek ve 10 gün içinde oylama yapılacak." dedi.

MUHALEFETTEN KARARA İLK TEPKİ

4 eski Bakan’la ilgili karar sonrası TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu’nun CHP ve MHP’li üyeleri basın toplantısı düzenledi.

Komisyon üyesi olmayan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök şunları söyledi:

Bütün milletvekillerimizin ve üyelerimizin vicdanlarına güvendik. Onların ahlakına güvendik. Ve Türkiye'ye karşı olan sorumluluklarına güvendik. Bir siyasetçinin en önemli sorumluluğu Türkiye'deki bir tek kuruşun dahi tüyü bitmemiş hakkını yedirmemek adına toplum adına millet adına kamu kaynaklarını denetlemek ve denetlerken kamu kaynaklarını kullananların yaptıkları yolsuzlukların hırsızlıkların rüşvetin ve ahlaksızlığın hesabını sorma bilinciyle hareket ettik.

Verilen sonuç üzücüdür, vicdanları yaralayıcıdır. Biz AKP içerisinde dürüst namuslu arkadaşlarımızın olduğunu düşünüyorduk, nitekim bu konuda AKP'nin ileri gelenlerinin ettiği sözcükleri de önemsedik.

Kimisi, ‘ben vicdanıma göre oy kullanacağım’, bir kısmı ‘ben Yüce Divan’a giderdim’ açıklamalarını önemsedik ve dönüm noktası olabileceğini düşündük.

Ama bugün gelinen noktada aslında perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. İki hafta önce yapılması gereken oylamanın bugüne kadar ertelenmesiyle, AKP'nin kendi uydurdukları bahanelerle bir düşmanla yel değirmenleriyle savaş içerisinde olduğunu gördük.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4510478/meclis-komisyonundan-4-eski-bakan-icin-karar