Bebeğini ölüme terk eden anneye müebbet hapis

Mahkeme daha sonra duruşmalardaki iyi hali göz önüne alınarak müebbet hapis cezası verdi. Öğretmen Seçil Müge D. mahkeme karardan sonra ise cezayı çok bularak mahkeme heyetine Hakkımı helal etmiyorum diye bağırdı.

BEBEK AÇLIKTAN ÖLMÜŞTÜ

Gölcük’de 20 Ekim 2013'te Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde polis memurlarının Cumhuriyet Savcısını arayarak hastaneye ölü bir bebeğin getirildiğini söylemesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, daha sonra Berk adı verilen bebeğin açlık ve susuzluk nedeniyle öldüğü tespit edilmişti. Gölcük'teki Rheınland Pfalz İlkokulu'nda sınıf öğretmenliği yapan Seçil Müge D.nin, dünyaya getirdiği bebeğin, daha sonra babası olduğu tespit edilen Tayyar A. ile olan ilişkisinden dünyaya geldiği anlaşılmıştı. Kurban Bayramı tatili öncesinde anne Seçil Müğe D. bebeği evde yalnız bırakarak 9 günlüğüne Adana'ya yakınlarının yanına tatile gitmiş, bebek ise açlık ve susuzluktan ölmüştü. Yakınları da almadığı için bebek Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi morgunda tutulmuş, daha sonra deprem kurbanlarının toprağa verildiği 17 Ağustos Mezarlığı'nda defnedilmişti.

'ONA ZARAR VERECEK BİRŞEY YAPMADIM'

Bugün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına davam edilen ve tutuklu yargılanan sanık Seçil Müge Doğanay duruşma salonunda söz isteyerek suçsuz olduğunu söyledi. Bebeğini sevdiğini söyleyen Seçil Müge Doğanay, “Ben çocuğumu seviyordum. Ona hiç bir şekilde zarar verecek birşey yapmadım. Ben suçsuzum” diye konuştu.

SANIK AVUKATI 'DETAYLI OLARAK SORUŞTURULMADI'

Mahkemede söz alan ve soruşturulmanın yeterli oranda yapılmadığını iddia eden sanık avukatı Murat Yama ise, “Olayla ilgili hala soru işaretleri var. Bazı noktalar sonuca ulaştırılamadı. Bebeğin Adli Tıptan gelen otopsi raporunu hatırlatmak istiyorum. İstanbul Cerrah Paşa Tıp Fakültesinde uzman Coşkun Yorulmaz'ın görüşü alındı. Görüşünde Yorulmaz, yetişkin bir bireyin aç ve susuz kalabilmesi için 3-10 gün arası, bebeklerin 3 gün ancak aç ve susuz hayatta kalabileceği görüşünü bildirdi. Bebeğe 7 gün boyunca birisi bakmış bu kişinin tespit edilip olayın genişletilmesi talebinde bulunuyorum” diye konuştu. Mahkeme heyeti avukat Murat Yaman'ın bu talebini reddederek duruşmaya ara verdi. Ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti sanık Seçil Müge Doğanay'a önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ardından da iyi hali göz önüne alınarak müebbet hapis cezası verdi. Seçil Müge Doğanay ise kararın okunmasının ardından büyük bir şok yaşarken, mahkeme heyetine dönerek “Hakkımı helal etmiyorum” diye bağırdı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4513746/bebegini-olume-terk-eden-anneye-muebbet-hapis