Serdar, kentsel dönüşüm bekliyor

ÇOK SIKINTILI MAHALLE

Serdar Mahallesi, İzmit’in yıllardır en çok sorun ve sıkıntı yaşayan bölgelerinden biri.  İkinci dönemde muhtarlık görevini sürdüren  Sedat Şanbay,  “Radikal kararlar alınmadan Serdar’ın sorunları çözülemez.Büyükşehir Belediyesi de, İzmit Belediyesi de mahallemize önem veriyor. Ama  mahalle başlangıçta gecekondu düzeni ile kurulmuş. Basit  projelerle sorunlar çözülemiyor” dedi.


FARKLI KÜLTÜRLER YAŞIYOR

Serdar Mahallesi Muhtarı Şanbay, mahallede farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığını, ailelerin büyük bölümünün dar gelirli olduğunu anlattı. Serdar’daki okullarda devamsızlık oranının çok yüksek olduğuna dikkat çeken muhtar şunları söyledi: “Gün içinde mahalleye geldiğinizde, okulda olması gereken pekçok çocuk ve genci sokaklarda görebilirsiniz. Sabahtan akşama kadar sokaklarda olun çocukların, gençlerin kötü alışkanlıklara yönelme riski de çok büyük.  Özellikle son bir yıldır polis uyuşturucuya karşı  radikal önlemler aldı. Ancak  soruna daha yapısal çözümler bulmak , bu mahalledeki insanları özellikle de çocukları ve gençleri mutlu etmek gerekiyor.”


KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMALI 

Serdar Mahallesinde muhtarlık ve mahalledeki dernekler,  halkı mutlu edecek, gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutacak çeşitli sosyal etkinlikler düzenliyor. Çeşitli branşlarda spor kursları açıyorlar. Muhtar Şanbay, yerel yönetimlerin de bunlara destek verdiğini söyledi. Ancak kalıcı çözüm için, İzmit’te kentsel dönüşümün bu bölgeden başlaması gerektiğini de muhtar ısrarla vurguluyor. Mahalledeki derme çatma binaların yerine modern konutların yapılması, alt yapı sorunlarının tamamen çözülmesi, Serdar’ın çağdaş bir görünüme kavuşturulması isteniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4517446/serdar-kentsel-donusum-bekliyor