Kocaeli'de sokağa çıkma yasağı başladı

Bu geceden, 19 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta, il sınırları içerisinde ikinci kez sokağa çıkma yasağı getirildi. Kocaeli dahil 31 ilde sokağa çıkma yasağı 00:00 itibari ile başladı. Sokağa çıkma yasağı kararına saatler kala İzmit’te cadde, sokak ve meydanların boş kaldığı görüldü. Akşam saatlerine kadar alışverişini tamamlayanların çoğu evlerine girdi. Kent genelinde belirli aralıklarla kontrol noktası kuran polis ekipleri, araçlardan anonslar yaparak dışarıda olan az sayıda kişinin evlerine dönmesi için çağrıda bulundu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İçişleri Bakanlığınca bu geceden, 19 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehirle Zonguldak'ta, il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Hemen belirtelim ki sokağa çıkma yasağını ihlal kabahatler kanunu kapsamında değerlendiriliyor. Kanunun ilgili maddesi gereğince sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 392 lira para cezası kesiliyor.

Kocaeli'de fırınlar, eczaneler su ve tüp dağıtımı açık olacak

Koronavirüs salgını nedeniyle 31 kentte ikinci kez 48 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulanamaya başladı. Yasak pazar gecesi 00.00'da sona erecek. İçişleri Bakanlığı yasakla ilgili yeni bir genelge yayımladı Fırınlar, eczaneler, su ve tüp dağıtım firmaları açık olacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 17 Nisan ile 19 Nisan arasında 30 ilde (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak) sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.

48 saat sürecek sokağa çıkma yasağında açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar şunlar:

* Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri

* İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri

* Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri

* Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri

* Her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi

* Doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler

* PTT, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri

Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri

Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar

* Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar,Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un, süt, et, balık üretimi gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler

* Oteller ve konaklama yerleri

* Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri

* Çalışanları inşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlar (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma sadece inşaat alanı ile sınırlıdır.)

* Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4524531/kocaelide-sokaga-cikma-yasagi-basladi