Futboldan keyif almak varken neden şiddete başvuruyoruz?

Uğur Uludağ
Uğur Uludağ

Son yıllarda amatör kümelerde şiddet olayları, geçen yıllara göre çok daha azaldı. Bu sezon Süper Lig ve 1.Küme’nin ilk 7 haftasına baktığımızda bize ulaşan olaylı maç bilgisi gelmedi. Ta ki, cumartesi günkü Diliskelesispor- Damlarspor maçına kadar…

Süper Lig A Grubu’na dahil Diliskelesispor-Damlarspor müsabakası cumartesi günü Tavşancıl Stadı’nda oynandı. Diliskelesispor, geçen yıl 1.Küme’de şampiyon oldu, Süper Lig’e çıktı. Bildiğim kadar da Süper Lig’de ilk yıllarını yaşıyorlar. Aynı şekilde Damlarspor’da, Süper Lig’de ilk kez mücadele ediyor.

Bu iki takımın cumartesi günü Tavşancıl Stadı’nda oynanan maçı Diliskelesispor 3-2 kazandı. Maçın içinde iki takım oyuncuları arasında zaman zaman gerginlik oldu, iki takımdan da ikişer oyuncu kırmızı kart gördü. Maçın son dakikasında yaşanan olaylar ise amatör spora hiç yakışmadı. Saha içinde oyuncular arasında yaşanan gerginlik saha içinde kalır. Dışarıdan yönetici ve seyircilerin sahaya atlayıp, müdahale etmesi son derece yanlış bir durum.

Cumartesi günkü maçta, Diliskelesisporlu yönetici ve seyircilerin sahaya girip, Damlarsporlu futbolculara saldırmasını kabul edilemez bir olaydır. Bu ne sporun ruhuna, ne de kardeşliğine sığar. Yıllardır ASKF, Başkanlık Kurulu adı altında Antalya’da her yıl toplantı yapıyor. Bu toplantının amacı da kulüpler arasındaki kardeşliği pekiştirmektir. Çünkü bu durum ASKF yöneticileri tarafından hep dillendirilir. Peki, ne oldu bu toplantılara. Hani kulüpler arasında kardeşliği ve dostluğu pekiştirmek amaçlanacaktı. Bu mu dostluk…

Bu olaylarla ilgili Damlarspor Kulübü’nden açıklama gelmedi. En önemlisi de ASKF’den bir açıklama yok. Bence bu tür olaylarda ilk tepkiyi verecek olan kurum ASKF ve Futbol İl Temsilciliği’dir. Bu sezon daha öncede Diliskelesispor deplasmanına giden takımlar şikayette bulunmuştu. Ama bu kadar vahim, insanlıktan uzak, bir durumla karşılaşmamıştık.

Olaylardan sonra Başiskele’de bulunan iki kulüp Bahçecikspor ile Yuvacıkspor açıklamada bulundu. İki kulüpte kendi sosyal medya hesaplarından olayları kınayıp, Damlarspor’a geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Bu sadece açıklamalarla üstü örtülecek bir durum değil. ASKF, kulüplerin can güvenliğini sağlamak zorundadır. Sadece ASKF değil, maçı yöneten hakemler de. Cumartesi akşamı Tavşancıl Stadı’ndaki o maçı yöneten Muharrem Kırbaş, futbolculara yapılan saldırı sonrasında karşılaşmayı neden tatil etmedi? Hakemlere yapılan en küçük fiili saldırıda maçlar tatil olurken, futbolcuların darp edilmesinden sonra Muharrem Kırbaş, bu maçı nasıl tamamladı. Zaten benim çok merak ettiğim bir durum var. Muharrem Kırbaş, kulüpler tarafından bu kadar tepki görüp, maçlarına istenmemesine rağmen İl Hakem Komitesi neden görev veriyor. Madem maç yönetecek, küçük yaş gruplarında görev alsın. Bence Damlarsporlu yönetici ve teknik adamlarında hatası var. Olaylardan sonra sahaya çıkmamaları gerekirdi. O zaman maçın hakemi ve gözlemcisi rapor yazar, Disiplin Kurulu kararını verirdi.

Olaylar üzüntü verici, bir o kadar da düşündürücü. Geçen gün Süper Lig’de Güneşspor-Yuvacıkspor maçını izlemiş, amatör kümede böyle karşılaşmaları özlemişiz diye yazmıştım. Amatör kümede bu olaylar neden meydana gelir, neden şiddete başvurular, bir türlü anlamış değilim.

Alikahya ile Harb-İşspor

Süper Lig takımı gibiydiler

Bu sezon 1.Küme’de bir çok kez maç izledim. Maçlar 4 grupta oynanıyor. Ama en zorlusu da D grubu. Bu grupta o kadar güçlü ve iddialı takımlar var ki, sanki Süper Lig grubu gibi. Geçtiğimiz hafta sonunda da Alikahyaspor ile Harb-İşspor’un maçı vardı. Alikahyaspor’un geçen yıldan kalan saha kapatma cezası yüzünden karşılaşma Arslanbey Stadı’nda oynandı. Bu maç öncesinde rakibinin 3 puan gerisinde bulunan Alikahyaspor, karşılaşmayı 3-1 kazandı, puanları eşitledi.

Bu iki takım, son 2-3 haftaya kadar ligde puan kaybı yaşamadılar. Ben önceki akşamki maça kadar da puan kaybı yapmadan geleceklerini bekliyordum. Ancak Alikahyaspor, önce Taşköprü ile berabere kaldı, ardından Yavuzspor’a kaybetti. Harb-İşspor da, bir başka Gölcük takımı Seka Doğanspor ile 2-2 berabere kalıp, ilk puan kayıplarını yaptı.

Arslanbey Stadı’nda oynanan maça Alikahyaspor çok iyi başladı. Ligin ikinci haftasında Alikahyaspor’u Kavaklı Stadı’nda Seka Doğanspor ile oynadığı maçı izlemiştim, çok beğenmiştim. Harb-İşspor’u da sezon başında Gölcük Başkanlık Kupası’nda takip etmiştim. İki takımında kadrolarında Süper Lig deneyimli oyuncular var. Alikahyaspor’da bu sayı daha fazla. Kaleci Göktan, stoperler Erkan ve Sinan, sol bek Batuhan, orta sahada kanatlarda Burak Çekirdek ve Eren Kondul, daha önce Süper Lig’de forma giymiş isimler.

Harb-İşspor’da kağıt üzerinde baktığımızda Alikahyaspor kadar yıldız oyuncusu yok. Ama Harb-İşspor, son iki yıldır kadro istikrarı, devamlılığı olan bir takım. Bir kere başlarında bu takımı oynatan iyi bir teknik adamları var. Ben Fercan Gör’ü çok takdir ediyorum, iki yıldır çok önemli işlere imza atıyor.

Maçın ilk yarısının son bölümlerine kadar Alikahyaspor, daha organize ataklar geliştirdi, golü de buldu. Muhammet Mumcu’nun ortasında Batuhan’ın çok güzel kafa vuruşu ile öne geçti. İlk yarının son dakikalarına kadar rakip kalede etkili olamayan Harb-İşspor, geriye düştükten sonra uyandı, iki kez etkili geldi. Hele bir pozisyon vardı ki, Abdullah Musaoğlu boş kaleye atamadı.

Maçın ikinci yarısında Alikahya, ikinci golü bulduktan sonra, kontrolü tamamen eline geçirdi. Bence kırılma noktası ilk yarıdaki Abdullah’ın kaçırdığı pozisyondu. Alikahyaspor, hak ederek kazandığı bir maç oldu. Zaten kazanmakta zorundaydı. Çünkü kaybetmesi halinde rakibinin 6 puan gerisine düşecekti.

Cumartesi günkü Harb-İşspor’un en etkili yer olan iki kanadı Mehmet Can ve Abdullah, gününde değillerdi. Orta sahada Mustafa ve Erol da çok top kaybettiler. Benim en çok beğendiğim oyuncu sol bek Osman oldu. Alikahyaspor’da da Mutlu ve Eren Kondul çok iyiydi. Kaleci Göktan da ilk yarıda yaptığı kurtarışta, Harb-İşspor’a gol izni vermedi.

Sonuçta, Alikahyaspor rakibini 3-1 ile geçti, yarışa yeniden ortak oldu. Bu grupta Başaranspor ve Yavuzspor’un da gelmesiyle sanki lig yeniden başlıyor. İki takımda kadro ve kalite olarak Süper Lig takımlarını kesinlikle aratmadılar.

Maçın hakemi Mehmet Güngör, ilk yarıda Alikahyasporlu Uğur’a yapılan faulü görmedi. Sanki bana penaltı gibi geldi. Bu pozisyondan sonra Alikahyasporlu yöneticilerin aşırı tepkisini de doğru bulmuyorum. Yöneticiler, tribünde davranışlarıyla taraftarlarına örnek olması gereken insanlar. Onlar tribünde kontrollerini kaybederlerse, taraftarları da gerilir.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Uğur Uludağ tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4525045/ugur-uludag/futboldan-keyif-almak-varken-neden-siddete-basvuruyoruz