Tavşantepeli anneler kreş istiyor

İzmit Tavşantepe Mahallesi sakinleri mahallerinde kreş istiyor. Bu sebeple mahalledeki anneler kendi aralarında imza toplama kampanyası başlattı. Ardından topladıkları imzaları İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e iletti. Mahalle sakinleri, “Önemsediğimiz vaatleriniz arasında olan kreş talebimiz için topladığımız imzaları size ulaştırdık" ifadelerini kullandı. Başkan Hürriyet ise, "Şu anki bütçe ile kreş yapma imkanımız yok. Eylül'de stratejik plan açıklanacak, o planlar içinde kreş de yer alacak. Ancak bu planladıklarımızı 1 yıl sonra gerçekleştirebileceğiz" açıklamasında bulundu.

220 KADINDAN İMZA TOPLADILAR

Tavşantepe Mahallesi'nde bulunan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İzmit Belediyesi'nin ortak projesi olan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nin 2014 yılından bu yana hizmet verdiğini hatırlatan kadınlar, bu merkez içine kreş talebinde bulundu. Mahalle sakini kadınlar 220 kadından imza topladı. Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nden tam olarak yararlanamadıklarını aktaran kadınlar, "Kurslar veriliyor, biz o kurslara katılmak istiyoruz ama çocuklarımızı bırakabileceğimiz bir yer yok. Çalışmak isteyen ama çalışamayan bir sürü kadın var, onlar da çalışamıyor. Biz bu alandan yararlanmak istiyoruz. Bir kreş talebimiz var. Bunun için de mahalleliler olarak imza topladık. Tavşantepe'de yaşayan kadınlar olarak seçim sürecinde en önemsediğimiz vaatleriniz arasında kreş en öncelikli olanıydı. Bu doğrultuda size destek de verdik. Bu bizim için, kadınlar olarak acil olan bir talep" ifadelerini kullandı.

KREŞ YAPMA İMKANIMIZ YOK

Kreşin planları içerisinde olduğunu hatırlatan Hürriyet ise belediyenin bütçesinin kötü durumda olduğunu söyleyerek, "Ancak 1 yıl sonra kreş açabiliriz" dedi. Tavşantepe'de bulunan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nin bakanlığa devredildiğini söyleyen Hürriyet, "Bizim bir odamız var sadece orada, o da sosyal yardımların sağlanabilmesi için tahsis edilmiş bir oda. Henüz kreş açmadık planlarımız içinde var. Arkadaşlarımız hem fon için hem de saha için araştırma yapıyor. Ancak geçen hafta açıkladığımız gibi tüm yılın bütçesi 4 ayda kullanılmış. Şu anki bütçe ile kreş yapma imkanımız yok. Eylül'de stratejik plan açıklanacak. O planlar içinde kreş de yer alıyor. Bütçemiz yeterse tabi ki de ücretsiz yapmayı düşünüyoruz ancak bundan sonraki süreç nasıl olur bilmiyoruz. O yüzden ilk etapta daha uygun fiyatlarda, kendi kendini işleten bir alan olabilmesi için ücretli olur. Ancak bu planladıklarımızı 1 yıl sonra gerçekleştirebileceğiz" ifadelerini kullandı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4526980/tavsantepeli-anneler-kres-istiyor