33 bin kişilik stadyum Kocaelispor'a ev sahipliği yapacak

İnşasına 2014 yılında başlanılan, loca inşaları büyük oranda biten stadyumda çim zemin ve koltuk montaj işlemleri de kısa süre içerisinde başlayacak. Ligin ikinci yarısı ortalarında tamamlanması planlanan stadyum, bir dönem büyük başarılar kazanan ve geçen yıl amatör ligden 3. Lig'e yükselen Kocaelispor’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İL MÜDÜRÜ ÇİNTİMAR BİLGİ VERDİ

Stadyumda büyük oranda tamamlanan çalışmalar hakkında bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar, “33 bin kişilik yeni Kocaeli Stadyumu inşaatında artık sona yaklaşıldı.  Geldiğimiz noktada çatısı tamamen kapanmış, yan cephe kaplamaları devam etmekte olan stadyumumuzun aynı zamanda da çim zemini ile ilgili çalışmalar başlamıştır. Dolgu işlemi tamamlanan zeminde drenaj çalışmaları yapıldıktan sonra da çim serim işlemi gerçekleştirilecektir” dedi.

“BU SEZON SONU BİR KAÇ MAÇ OYNAYALIM İSTİYORUZ”

Stadyumun kapalı alanları içerisinde tüm ince detay işlerinin tamamlandığını ifade eden Çintimar, “Öyle zannediyorum ki, 1-2 hafta içerisinde test aşamasına gelecektir. Localarından lavabolarına, lokantasından farklı mekanlarına kadar her türlü alanın tüm işlemleri tamamlanmıştır. Bununla birlikte paralel olarak da dış çevreyle ilgili düzenlemeler de başlamıştır. Yan taraftaki otoparkın şu anda betonları atılıyor. Önümüzdeki günlerde bunlar da ortaya çıkacaktır. Tahminimiz bu işler yılsonuna kadar toparlanacak, stadyumumuz da yılsonu daha net bir şekilde görülecektir. Gayret ediyoruz ki bu sezon birkaç maçı burada oynayalım” diye konuştu.

“KOCAELİSPOR’A BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Stadyumun kentin dışında bölge illere de hizmet edeceğini olduğunu söyleyen Çintimar, “İstanbul’a çok yakın olmamız nedeniyle üç büyük takımın cezalı maçları buraya verilebilir, ayrıca milli maçların da burada oynanması söz konusu. Bu anlamda da stadyumun kentimize çok büyük bir değer katacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Çintimar son olarak yeni stadyumun kentin efsane kulübü olan Kocaelispor’un yeniden ayağa kalkmasında büyük katkı sağlayacağını söyledi. Cintimar ayrıca kentteki isteyen tüm kulüplerin stadyumda belirlenecek programın uygunluğuna göre maç yapabileceğini belirtti.

YENİ YAŞAM MERKEZİ OLACAK

Öte yandan bittiğinde Kocaeli'nin sembolü olan pişmaniye şeklini alacak olan stadyumun şehir için de yeni bir yaşam merkezi olması planlanıyor. Kocaeli Stadyumu’nda bin kapalı, 700 de açık olmak üzere bin 700 araçlık otopark alanı da bulunacak. 33 bin kişi kapasiteli tribünlerde ise 576 VIP tribünü ve 50 adet loca bulunacak olan Kocaeli Stadyumu'nda, 22 adet asansör ve 64 adet de giriş kapısı bulunacak.

EN ULAŞILABİLİR STADYUMLARDAN BİRİ

Stadyumun en büyük özelliklerinden biri de inşaatına başlanılan yerin eski bir taş ocağı olması. Kullanılmayan bir taş ocağı havzasına yapılan ve zemini kaya olması itibariyle Kocaeli'nin en sağlam zeminlerinden birine sahip olan pişmaniye simgeli Kocaeli Stadyumu'nun çevresine dikilecek yaklaşık 2 bin ağaç ile birlikte de 'Yeşil Stadyum' olma özelliği taşıyacak. Stadyum ayrıca ulaşım imkanları bakımından da örnek projeler içinde yer alacak. Yeni yapılacak olan Kuzey Marmara Yolu'ndan bağlantı alacak, D-100'den gelecek bağlantı yolu, yapılması planlanan tramvay projesi ve Sabiha Gökçen'e yarım saat mesafesi ile de en ulaşılabilir statlardan biri olacak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4528077/33-bin-kisilik-stadyum-kocaelispora-ev-sahipligi-yapacak