Bundan korkuyorduk

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Sadece kırmızı karttan ceza gelir, 2-3 maçla kurtulur umudu içerisindeydik. Ancak korktuğumuz oldu. Kart sonrasında kendine hakim olamayan, yerde yatan rakibine saldırmak isterken arkadaşları tarafından güçlükle sakinleştirilen Burak, iki maddeden disipline sevk edildi. Ki, Allah’tan daha fazlasını yapmasına izin verilmedi.

EN AZ 5 MAÇ GÖZÜKÜYOR

Talimatlar çok net. En az 5 maç gözüküyor. O da asgariden gelirse. 6 ile 11 maça kadar çıkma ihtimali de var. Kuşkusuz 5’ten fazlası ağır olur, verilirse tahkimden dönebilir. Kulübün iyi bir savunma yapmasıyla inanıyorum ceza asgariden verilecektir. Rakibin öncesinde el ense çekmesi de mutlaka dikkate alınacaktır. Kararın yarın çıkma ihtimali yüksek. Yetişmezse önümüzdeki salıya kalır. Sezona fırtına gibi başlayan, her maçta takımın kurtarıcısı olan Burak’tan en az 5 maç yoksun olmak büyük sıkıntı.

KENDİNİ TUTMALIYDI

Ah be Burak, hadi rakibin tuzağına düştün kırmızıyı gördün; sesini çıkartma soyunma odasına git. Ne vardı işi uzatacak, rakibin üzerine gidecek. Tutmalıydın kendini, takımı düşünmeliydin. Ki, daha önce de aynı şeyleri yapmış, benzer cezalar almıştın. Onlar aklına gelmedi mi? Aman ha diyemedin mi? Biliyorum ki, herkesten fazla üzgünsün, keşke diyorsun, pişmansın. Ama iş işten geçti. Şampiyonluk yolunda sana en çok ihtiyaç duyulacak zamanda takımını en az 5 maç yalnız bırakacaksın. Olmadı be Burak.

Şener Hoca’ya kulak verelim

Hocaların Hocası dendiğinde benim aklıma ilk gelen isim Şener Dal’dır. Futbolcusu olduğu birçok isim bugün teknik adam olarak Türk futboluna hizmet veriyor. Kocaelispor’un bu sezonki teknik direktörü Engin Korukır da bunlardan biri. Şener Hoca, Korukır’ın göreve getirilmesine çok sevinmiş, “Bize bizden fayda var, yönetimi doğru seçimi için kutluyorum. Tüm kent Engin Korukır’ın arkasında olsun, başarının gelmesi kaçınılmaz” mesajı vermişti.

YAZILANLARA ÜZÜLMÜŞ

Sevgili Şenol Hoca, Antalya’da yaşasa da Kocaelispor’u çok yakından izliyor. Ofspor maçındaki yenilginin ardından Korukır’a yönelik ağır eleştirileri okumuş. Önceki gün telefon etti, “Bu yazılanlar beni çok üzüyor. Hep söylüyorum bize bizden fayda var. Sonuçta yeni bir kadro oluşumu sağlanmış, zamana, sabra ihtiyaç var. Sonuçlar da çok kötü değil, oyun mutlaka gelişecek, istenilen seviyele gelecektir. Ofspor yenilgisi bir uyarıdır. Gereken ders çıkartıldığında faydası olur. Geçmişte ben 10 kere Kocaelispor’da görev yaptım. Tamamı zor dönemdeydi. Birlik beraberlik sayesinde başardık. Bugün de taraftarın, kentin çocuğuna sahip çıkması, sonuna kadar yanında olmazı gerekir. Bu yapıldığında kimse merak etmesin şampiyonluklar gelecektir. Benim bundan yana hiçbir kuşkum yok” dedi.

Perileri heyecanla bekliyoruz

Mert Köprücü ile yolların ayrılması, bütçede kısıtlamaya gidileceğine yönelik duyumlardan dolayı yeni sezona endişeli bakıyorduk. Hele ligden 4 takımın düşecek olmasıyla eyvah eyvah, Süper Lig rüyası bitecek galiba diyorduk. Yönetim teknik ekip tercihini yine yerli yaptı, Erkan Metin’i takımın başına getirdi. Doğru bir adımdı. Sonrasında transferler yapıldı, geçen sezonki kadro baştan aşağıya yenilendi. Kayseri’deki turnuva ve G.Saray ile oynanan son hazırlık maçlarındaki görüntü hiç fena değildi.

KAYMAZ: “ÇOK CAN YAKAR”

Takımla ilgili bilgi edinmek için G.Saray maçını izleyen, basketbol eski il temsilcisi ve hakemi sevgili Metin Kaymaz’ı aradım. Metin Ağabey geçen sezona göre kadronun genişlediğini, iyi transferler yapıldığını, takımı G.Saray karşısında çok beğendiğini söyledi. Metin Ağabey özellikle Amerikalının büyük işler yapacak düzeyde olduğundan söz etti, takımın yeni sezonda çok can yakacağı iddiasında bulundu. Duyduklarım beni çok sevindirdi. Heyecanla ligi bekliyoruz. İlk maç cumartesi günü Atatürk Spor Salonu’nda İl Özel İdare ile. Maç saatinin 17.00 olduğunu da hatırlatayım, basketbol severleri takımın yanında olmaya davet edelim.

ERKEKLER DE İDDİALI

Bu arada, Kağıtspor’un erkek basketbol takımı da iddialı bir kadro oluşumuna gitti. Açılışı yarın akşam Atatürk Spor Salonu’nda yapacaklar. Önemli bir işim çıkmazsa orada olacağım. Sizleri de davet ediyorum. Maç saat 19.00’da. Umuyorum iyi bir başlangıç yapar, devamını da getiririz. Tabi asıl beklentimiz takımın 1.Lig’e çıkması. İnşallah diyelim.

Karaman’a göre değil

Kimi teknik adam sezon başı aldığı takımla iyi işler yapan, kimi zor durumdayken göreve gelir ve kurtarıcı olur. Kayserispor’daki tecrübesiyle net bir şekilde anlaşılmıştır ki, sezon başı antrenörlüğü Hikmet Karaman’a göre değil, o tam bir kurtarıcı.

ONA GÖRE DEĞİL

Geçen sezon düştü gözüyle bakılan Kayserispor’u uçurumdan almıştı. Bu sezon yola devam edildi ancak işler hiç iyi gitmedi. Bir önceki hafta istifa etmiş ama kabul edilmemişti, son maçını da kaybedince Başkan ile birlikte gitti. Kuşkusuz ki üzüldük. Sonuçta Süper Lig’de kentimizi temsil eden tek teknik adamdı. Başta dediğim gibi sezon başı görev almak Hikmet Hoca’ya göre değil. Kariyerine baktığımızda bunu çok net görüyoruz.

O BİR KURTARICI

Sezon başı aldığı takımlarda neredeyse başarısı yok, ama zor durumda aldığı takımları genelde kurtarmıştır. Hatırlayın Kocaelispor’daki sezonlarını. Teknik direktör olarak ilk 2000-21 sezonunun devre arasında göreve gelmiş, düşme hattında aldığı takımı şaha kaldırmıştı. 2002-03 sezonuna onunla başlamış ama kötü sonuçların ardından sanıyorum ilk 8 maç sonrasında istifa etmek zorunda kalmıştı.

Mutlaka kendisi bilir ama yerinde olsam bunca kötü tecrübeden sonra bundan sonra kolay kolay sezon başı takım almaz, kurtarıcıya ihtiyaç duyacak takımları beklerdim.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4528395/hayrettin-albayrak/bundan-korkuyorduk