Üretime koronavirüs denetimi

İŞ YERLERİNE SIKI DENETİM

1 Mayıs’tan sonra üretime ara veren büyük şirketlerin yeniden üretime başlaması ile birlikte fabrikalarda ve üretim yapılan tüm alanlarda koronavirüs salgınının yükselmemesi için İl Sağlık Müdürlüğü denetimlerini sıklaştırdı. 140 kişilik ekip ile karantinada olan hasta ve temaslı vatandaşları denetleyen Sağlık Müdürlüğü, üretim alanlarını da gezerek gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını tutanak altına alıyor. Önlemleri almayan ve uyarılara rağmen işçileri önlemsiz çalıştıran iş yerlerine idari para cezasından kapatmaya kadar önemli yaptırımlara hazırlanıyor.

TÜM SÜREÇ SORULUYOR

İş yerlerinde koronavirüs tedbirleri ile ilgili işverenlere göz açtırmayan ekipler koronavirüs ile ilgili tüm tedbirleri yerinde görüyor ve tutanak altına alıyor. İş yerlerinde koronavirüs olmuş ya da temaslı vaka olup olmadığı, varsa takiplerinde neler yapıldığı, vaka olduğunda bildirimlerin nereye yapıldığı, evde izolasyonun nasıl takip edildiği gibi sorular İnsan Kaynakları, İşyeri Hekimleri ve İş Sağlığı ve Güvenliği elamanlarına soruluyor.

TUVALETLERE KADAR BAKILIYOR

Ardından fabrikada ya da üretim alanında işçiler işe geldiklerinde ateş ölçümü yapılıp yapılmadığı, dezenfektan kullanımı ve el hijyeninin nasıl sağlandığı, maske kullanımın ne aşamada olduğu, yemekhane ve servis kullanımlarının nasıl olduğu, çalışma düzeni ve 65 yaş üstü riskli gruptan çalışanların olup olmadığı sorularak hepsi tutanak altına alınıyor. Soruların sorulmasının ardından üretim sahasını gezen ekipler burada soyunma bölümleri, tuvaletler, duş alanları, yemekhane ve çay içilen alanları da kontrol ediyor.

KAPATMAYA KADAR GİDEBİLİR

Ekipler tutanaklara iş yerlerinde gördükleri eksikleri de yazarak, bunların en kısa zamanda giderilmesini istiyor. İkinci bir denetimde tutanakta belirtilen önlemlerin alınmaması halinde işyerine idari para cezası kesiliyor. Buna rağmen önlem almayan iş yerlerine İl Hıfzıssıhha kararlarına uymaması nedeniyle kapatmaya kadar cezalar kesilebilecek. Bu nedenle iş yerlerinde üretim döneminde önlemlerin artırılması bekleniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4529304/uretime-koronavirus-denetimi