İlk gece dalgalıydı ama balıkçı umutlu

Dün gece ilimizin Ereğli ve Kefken balıkçı köylerinde farklı bir heyecan vardı. 15 Nisan’da başlayan Karadeniz ve Marmara’daki balık av yasağı sona ermiş, yasak sezonunda kendilerini yenileyen profesyonel tekneler önceki akşam “Vira Bismillah” diyerek yeniden denize açıldılar.

EREĞLİ’DE DUALARLA

Eni av sezonunun açılış gecesinde biz de balıkçı köyü Ereğli’deydik.  Ereğli beldesinde nüfusun en az yarısı, ekmeğini denizden, balıkçılıktan çıkartıyor. Yeni av sezonunun açılışında, Ereğli’de herkes heyecanlıydı. Balıkçıları ilk sefer için uğurlamaya gelenler arasında Karamürsel Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Coşar Özler de vardı.  Ereğli Muhtarı Fevzi Çıtak, Ereğli Camii İmamı Hasan Çorbacı, balıkçılar için dualar okudular.  Sezonun ilk gecesinde denize açılacak balıkçıların aileleri de sahildeydi ve uğurlamaya katıldılar.

HAVAİ FİŞEKLERLE DENİZE UĞURLANDI

Balıkçıları denize uğurlama töreninde konuşan Karamürsel Kaymakamı Celil Ateşoğlu, 6 yıldan beri Karamürsel’de görev yaptığını, on 6 yıllık dönemde Ereğli kasabasının çok geliştiğini söyledi.  Kaymakam Ateşolu, “Ereğli artık sadece balıkçı köyü değil.  Turizm kasabası olmaya başladı.  Allah’tan tüm balıkçı kardeşlerime ve ailelerine hayırlı kazançlar diliyorum” dedi. İlçe protokolü, Ereğli’nin en büyük balıkçı tekneleri olan Abaozlar, Emice Kardeşer, Istakoz, Boralar -1, Boralar-2, Emre Kaptan, Halit reis ve  Keyifler  tekelerini de tek tek gezdi, balıkçı reisleri  ve tayfaların yeni av sezonunu kutladılar. Ereğli’nin balıkçı tekneleri, sahilden atılan havai fişeklerle gece yarısı denize uğurlandı.

SABAHA KARŞI DÖNÜŞ BAŞLADI

Hem Marmara, hem Karadeniz’de kuvvetli rüzgar denizlere hakimdi. Ereğliden denize çıkan tekelerden ilki saat 04.30 sıralarında döndü. Balıkçılar için, ilk gece bir hayli zor geçmişti. Baık da çok yoktu. Ama balıkçılar yeni sezondan utlarını koruyorlardı. İlk gün, Ereğli’deki mezatta, balık az olduğu için fiyatlar da yüksekti. Ereğli balık mezatına çevre illerden de pek çok alıcının geldiği görüldü.  Sabah, 9-10 kilolu kasalardaki istavrit 165 TL’den satıldı. Hamsi neredeyse hiç yoktu.  Ereğli mezatında kofananın tanesi 45,  lüferin tanesi 30-35, palamutun çifti 34-38 TL’den satıldı.  Çok az çıkan hamsinin toptan kasa fiyatı 100-120 TL’ydi. Balıkçılar, balığın İzmit Körfezi içinde olduğunu, Körfez’de av yasağı uygulanmasının kendilerini ora düşürdüğünü söylediler. Ancak İzmit Körfezi’nde büyük teknelerle balık av yasağının uygulanıyor olmasının, Körfez’i geleceği açısından önemli faydalarının bulunduğu da bir gerçek.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4534667/ilk-gece-dalgaliydi-ama-balikci-umutlu