İSU’nun 2015 projeleri

Alt yapı ve dere ıslahları için bu yıl 160 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıklayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, yıl içinde 50 kilometrenin üzerinde dere ıslahları yaptıklarını,10 kilometre uzunluğunda daha dere ıslahını bu yıl içinde bitireceklerini, 20 kilometre uzunluğunda da yağmur suyu çalışması yapacaklarını söyledi. Goodyear Kavşağın’nda bulunan Sarıdere, Arslanbey Çuhane Deresi’nde  ıslah çalışmaları devam ediyor. İhaleleri yapılan Başiskele Yeşilyurt, Kullar Toklu, İzmit Sanayi Mahallesi’nin dere ıslahları için yakında çalışmalar başlayacak.


KARTEPE KURTULACAK

Geçtiğimiz aylarda altyapı yetersizliği nedeniyle sağanak yağışlarda Kartepe’nin özellikle Uzunçiflik, Acısu bölgeleri sel suları altında kalmıştı. D-100 karayolunda sel nedeniyle ulaşımda sıkıntılar yaşanmıştı. İSU, Kartepe’yi kurtaracak projeleri bu yıl içinde tamamlayacak. Acısu Fatih Mahallesi Yağmur Suyu projesi, Uzunçiftlik Konak, Emekevler ve Çamlık Mahalleleri yağmursuyu projeleri ihale edildi. Her iki bölgede çalışmalar 15 Şubat’ta başlayacak. Balaban-Nusretiye-Şirinsulhiye içme suyu ve kanalizasyon altyapısı ihale edildi; 15 Mart’tan itibaren çalışma başlatılacak.


İZMİT, HAZİRAN’DA RAHATLAYACAK

İSU, özellikle Bulvar bölgesinde yaşanan sel taşkınlarını önlemek için İzmit Kadıköy Mahallesi’ni kapsayan yağmursuyu kolektör inşaatını bir süre önce başlatmıştı. Turan Güneş Caddesi ile Bulvar arasında hızla süren çalışmalar Haziran ayında tamamlanacak. Kadıköy Mahallesi’ndeki çalışmalar bittikten sonra Yenişehir Mahallesi’nin yağmur suyu ihale edilecek. Nisan ayında ihale edilecek projeye Haziran ayından sonra başlanacak. Aynı dönemlerde Yeşilova ve Gündoğdu ve Tepeköy Mahalleleri’nin yağmur suyu ve kanalizasyon projesine başlanacak.


BAŞİSKELE’YE 4 HES YAPILACAK

İSU, bu yıl içinde önemli bir projeyi daha gerçekleştirmeyi hedefliyor. 25 milyon TL’ye mal olacak Başiskele Soğukpınar İsale Hattı için çalışmalar 15 Mart’ta başlayacak. Başiskele sırtlarından akan Soğukpınar kaynak suyu Bahçecik, Karşıyaka, Yeniköy, Hisareyn’den Gölcük’e kadar uzanacak hatta dev borular döşenecek. 25 milyon TL’ye mal olacak projenin 2017’nin ilk aylarında tamamlanması hedefleniyor. Soğukpınar İsale Hattı Projesi’nde 4 HES(Hidro Elektrik Santrali) yapılacak. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, yıllık 600 bin TL enerji tasarrufu sağlayacak. HES’lerin doğaya hiçbir zararının olmayacağını, İSU’nin çevreci bir kuruluş olduğunu söyledi.


TÜRKİYE’DE İLK

İSU, atık suların dereye aktığı Umuttepe Öğrenci Yurtlarının olduğu bölgede Arıtma Tesisi yapıyor; çalışma Nisan ayında tamamlanacak. 90 milyon liraya ihale edilen Kullar’da yapılan ve 2 yılda bitirilecek olan ileri biyolojik arıtma tesisleri faaliyete başladığında 42 Evler’deki Arıtma Tesisleri kapatılacak. Kullar ve Plajyolu’ndaki Atıksu Arıtma Tesisleri’nde kendi enerjisini kendisi üretecek güneş enerji sistemlerinden faydalanılacak. Bu yöntem Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyacak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4536982/isunun-2015-projeleri