Bakan Işık: Yerli otoda işler iyi gidiyor

Bakan Fikri Işık’ın açıklamaları şöyle;

Sanayi üretimi yüzde 4.7 artması 

Aslında bütün öncü veriler artışı gösteriyordu ama ben de bu kadar büyük artışı beklemiyordum. Belli ki Mart ayında da üretim sanayi üretimini iyi bir noktaya taşımış. Bu Türkiye açısından sevindirici, güzel. Felaket senaryoları yazanların hiçbirisinin söylediğinin itibar edilmemesi gerektiğini bu rakamlar ortaya koydu. İhracat rakamlarını dolar olarak hesaplıyorduk, bir düşüş gerekiyor.

Miktar bazındaki artış sanayi üretiminin artışının öncü göstergesiydi. Geçen yıldaki sanayi üretiminin baz etkisi vardı. İlk çeyrekteki büyümeye olumlu bir etki yapacak. Sonuçta trende bakmak gerekiyor. Trend iyi gözüküyor, Türkiye’nin üretimi artıyor. Otomotivde yüzde 50’nin üzerinde bir artış yakaladık, beyaz eşyada artış var. Bu rakamı sürpriz olarak görmemek lazım. Bir aya indigeyip çok iyiyiz, ya da mahvolduk dememek lazım. Trend olarak büyümeyi destekleyen bir trend.

İstanbul dünya şehri oldu. Yerliye mi yabancıya mı satılıyor, ayrı bir istatistik tutmak gerekiyor. İnşaat bir sanayi sektörüdür. İnşaat, İmalat sanayinin gelişmesine en çok katkı veren sektörlerden biridir. Gayrımenkul yükselişine dikkat etmemiz gerekiyor. Türkiye için kötü bir tablo görmüyorum.

Üretimimizi artırıyor, teknolojimizi geliştiriyoruz. Sadece üretim açısından savunma sanayine bakarsak eksik kalır. Savunma sanayi teknoloji asıl geliştiren oldu. İnternet ve radar askeri amaçla başladı.

RASAT’ı yaptık, Göktürk 2’yi yaptık. Yüzde yüz yerli metre altı çözünürlüklü uydu yapıyoruz. İlk yerli uyduyu 2020’de inşallah Uzay’a gönderecek. Fırlatma rampasını yerli olarak üretmek istiyoruz. Uyduda kullanılan bir teknolojiyi makine imaalat sanayinde kullabiliyorsunuz, bu yeteneği kazandık.

Artık her şey kendi arasında haberleşecek. İki otomobil yolda giderken birbiriyle haberleşecek. Araç içerisindeki komponentler birbiriyle haberleşecek. Böyle bir dünyada mikroçip kullanımı artacak. Mikroçip kurma zamanı geldi, 6-7 aydır üzerinde çalışıyoruz. Kocaeli’nde çip fabrikasını kuracağız. Önümüzdeki üç yıl içinde kurmayı hedefliyoruz. Bu bizim için son derece önemli.

Yerli otoda işler iyi gidiyor. Bir yerli otoyu dünya pazarına çıkarmayı hedefliyoruz. Elektrikli araç üzerinde yoğunlaştık. Biz dedik ki, bu iş AR-GE’de devletin desteği olmazsa zor olacak. Devletin desteği olması gerekecek. Devlet AR-GE’de, mühendislik ve dizaynda olacak ama üretimde olmayacak. Mayıs ayı içerisinde olgunlaştıracağız, açıklama yapacağız.

Dilovası'ndaki atıklar

- İlk gelen bilgiler atıkların kimyasal olmadığı yönünde. Kömür veya kömür tozu olabilir. Haberlerde bu kadar yer verilmesine gerek yok. Dilovası'nda hiçbir şekilde çevre kirliliğine müsade etmiyoruz. Kocaeli'nin bütününü mobese kameralarıyla donatıyoruz.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4537806/bakan-isik-yerli-otoda-isler-iyi-gidiyor