“Salgın engellileri daha fazla eve mahkum etti”

Koronavirüs salgını sebebiyle üyelerin katılamadığı basın açıklamasında konuşan Başkan Karaman, koronavirüs sebebiyle dışarı çıkamadıklarını belirtti. İnternetten alışveriş yapmakta zorlandıklarını belirten Karaman, “Dijital ortamda engellendiğimizde neler hissettiğimizi anlamak için sanıyoruz ki biraz empati yeterli olacaktır” dedi.

DOKUNARAK İLETİŞİM KURUYORUZ

Karaman, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“- Bu durum bizleri ister istemez, engellilik olgusuna farklı bir açıdan bakmaya zorluyor. Toplumun bir parçası olarak biz görme engelliler de toplumca yaşanan her türlü gelişmeden diğer gruplara göre birkaç kat fazla olumsuz olarak etkileniyoruz. Son aylarda Dünya çapında yaşanmakta olan virüs salgını da bizleri daha fazla risk altına soktu. Hiç göremeyen arkadaşlarımız çevremizi genellikle dokunarak az görenler ise yakından bakarak keşfederiz. Zaman zaman çevremizdeki insanlardan yardım almamız gerektiğinde de genellikle bu kişilerle dokunarak iletişim kurarız. Bu nedenlerle salgının yaygınlaşmasını önlemede en önemli kurallardan olan ‘sosyal mesafe’ ve ‘hiçbir şeye dokunmama’ kurallarına uymamız son derece güçtür. Bu durum, virüs kapmamak veya bulaştırmamak için bizleri birkaç kat daha fazla evlere mahkûm etti.

HEP BİRLİKTE KAFA YORABİLİRİZ

Birçok kişi gibi biz görme engelliler de günlük işlerimizin bir kısmını internet ortamı üzerinden çalışan bazı uygulamalarla yerine getirmek istiyoruz. Ancak burada da söz konusu uygulamaların bir kısmının görme engellilerin kullanımına uygun olarak hazırlanmamış olmadığı gerçeği yüzümüze çarpılıyor. İşimizi dışarıda yapmamız salgın nedeniyle mümkün değil. Dijital ortamda da bu şekilde engellendiğimizde neler hissettiğimizi anlamak için sanıyoruz ki biraz empati yeterli olacaktır. Empati biz engellilerin, toplumun diğer gruplarından ve yöneticilerden sık sık talep ettiğimiz bir şey. Bu salgın günlerinde evlerinizde otururken sanıyoruz, buna da zaman ayırmanız zor olmasa gerek. O zaman görme duyusu olmadan yapamadığınız birçok işi, bizim daha kolay yapabilmemiz için neler yapılabileceği konusunda hep birlikte kafa yorabiliriz”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4541864/salgin-engellileri-daha-fazla-eve-mahkum-etti