FARUK YİĞİT UNUTULMAZ

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Kocaelispor’un Süper Lig’de şampiyonluğa oynadığı sezondan ilk Türkiye Kupası şampiyonluğunu elde ettiği sezona kadar yani 1992-97 yılları en parlak dönemdir. O yıllardaki başarılara en çok katkı koyan isimlerden biri tartışmasız Faruk Yiğit’tir. Gerek o yıllar, gerekse Faruk Yiğit değil çeyrek asır,  üzerinden 500 yıl geçse de unutulmaz.  O günlere yetişenler bilir, Boluspor’da yıldızı parlamış, A Milli Takım’a seçilmişti. Kocaelispor Süper Lig’e çıktığında flaş transfer olarak alındı. Takımda çok iyi anlaştığı Arif ile birlikte.  Süratli ve kuvvetli kanat oyuncusuydu, asistleriyle öne çıkıyordu ama Kocaelispor formasıyla golcülüğünü de konuşturdu. Üstelik estetik golleri vardı. Hele Avrupa Kupası’nda Giumaires’e attığı röveşata golü unutulmazdı.

CANLI YAYIN KONUĞUYDU

Sevgili Faruk Yiğit herkes iyi bilir Bursa Orhangazi Örnekköy doğumludur. Futbolu bıraktıktan sonra Yalova’ya yerleşti. Bir dönem Orhangazi G.B’de teknik adamlık yaptı, takımı amatörden 3.Lig’e çıkardı ama devam etmedi. Halen Yalova’da ticaret yapıyor. Bu arada istikbal gördüğü genç yeteneklerin elinden tutuyor, Türk futboluna kazandırıyor.  Geçen gün Hodri Meydan TV ile Kartepe Kulüpler Birliği’nin ortak canlı yayınına konuk oldu bir dönemin yıldızı. Bir saati aşkın bir yayında, pür dikkat izledim. Sevgili Hakan Uygur ile Çağrı Uçar’ın moderatörlüğündeki canlı yaylında tüm içtenliğiyle sorulara yanıt verdi, tüm Kocaelisporluları geçmişe götürdü.

KIYASLAMA BİLE YAPMAM

Malum Faruk, Kocaelispor’dan sonra F.Bahçe’de oynamıştı. En çok merak edilen sanıyorum ki hangi takımda daha güzel günler geçirdiği, mutlu olduğuydu. Bir soru üzerine sevgili Faruk, “ 5.5 yıl Kocaelispor, 3.5 yıl F.Bahçe’de oynadım. Fenerbahçeliler bana kızmasın, kıyaslama bile yapmadan Kocaelispor derim. Kocaelispor çok farklıydı. En verimli zamanımda Yeşil-Siyahlı formayı giydim, en güzel günlerim orada geçti. F.Bahçe’ye 30 yaşında gittim, orada da güzellikler yaşadım ama Kocaelispor’daki anılarım bitmez” yanıtı verdi. Sevgili Faruk’un Kocaeli’ye hitap eden canlı yayına katıldığı için politik konuştuğu düşünülebilir ama sanmıyorum. Söylediğinde çok samimiydi bence.

EN BEĞENDİĞİ TEKNİK ADAM

Kendi döneminde takımdaki en çalışkan futbolcunun kendisi, en tembel futbolunun Yaşar Altıntaş olduğunu söyledi, “Çünkü koşularda hep en arkadan geliyordu. Tabi bu yaşıyla ilgiliydi. Ama ne zaman oyuna girse işi bitirirdi” dedi. Faruk birlikte oynamayı en çok istediği futbolcunun Aleks olduğunu söyledi, “Her halde 20 golün altına düşmezdim” dedi. Faruk, en beğendiği teknik adamların Mustafa Denizli ve Güvenç Kurtar olduğunu söyledi, beğenmediği teknik adam için isim vermedi ama bir kırgınlığını dile getirdi.

HİKMET KARAMAN’A KIRGIN

Faruk, “Fenerbahçe’den ayrıldığımda yeniden Kocaelispor’a dönmek istedim. Sefa Başkanımla konuştuğumda ne demek hemen gel idmanlara başla dedi. Ancak dönemin teknik direktörü Hikmet Karaman takımı gençleştiriyoruz diye beni istemedi. Ki, o sezon oldukça yaşlı bir takım kurulmuş ve küme düşülmüştü. Hikmet Hoca bana haksızlık yapmıştı” dedi.  Faruk en sevindiği maçın Trabzon kupa şampiyonluk maçı, üzüldüğü maçın Ali Sami Yen’deki 5-4 kaybedilen maç olduğunu söyledi, “5 dakika daha olsa o maçı 6-5 alırdık” dedi. Faruk Yiğit sevmediği hakemlerin Erman Toroğlu ile Ahmet Çakar olduğunu söyledi.

TARAFTAR BANA TEPKİ GÖSTERDİ

F.Bahçe’ye gittikten sonra Kocaelispor’a rakip olduğunda neler hissettin şeklindeki soruya sevgili Faruk, “İlk İzmit’teki maçta rakip oldum. Biliyorsunuz F.Bahçe’ye Moşe ile birlikte gitmiştik. Kocaelispor taraftarı önce Moşe’yi tribüne çağırıp alkışladı. Sonrasında tam beni çağırdıkları sırada F.Bahçe tribünlerinden de davet geldi. Bir seçim yapmak zorundaydım, oynadığım takımın tribünlerini tercih ettim. Kocaelispor taraftarı o gün bana kızdı, hatta her topu aldığımda ıslıkla protesto etti. Sonrasında da bana tepkilerini devam ettirdiler” dedi.

SONRADAN HABERİM OLDU

Faruk’un F.Bahçe’ye gidiş hikayesi de ilginçtir. Bizler biliyorduk da bilmeyenler için anlattı, “Devre arasıydı. Tatil için Almanya’yı düşünüyordum ama gidemedim. Sonradan öğlendim beni F.Bahçe’ye vermişler. Kesinlikle benim isteğim, talebim yoktu. Kocaelispor’da çok mutluydum. Kocaelispor camiası bilsin ki o zaman ben F.Bahçe’ye gitmedim, satıldım” dedi. Aslında bu durum Faruk’a özel değildir. Yani o dönem satıldığından sonradan haberdar olan sadece Faruk değildi. Sefa Sirmen’in öyle bir huyu vardı. Futbolcu satıldığını en son duyardı. Ki, çok iyi bilirim Saffet Fener’e, kaleci Volkan G.Saray’a ağlayarak gitmişlerdi.

SİRMEN’İN ÖYLE BİR HUYU VARDI

Ayrıca hazır yeri gelmişken Sirmen’in bu huyu futbolcuyla sınırda da değildi. Bir kongrede çok net hatırlarım. Listeye baktığımızda merhum Ferruh Duygu ismini gördük. Hiç gündemde değildi. Şaşırdık doğal olarak. Kongre salonuna baktığımızda kendisini göremedik ve merakla telefonla ulaştık. Allah mekanını cennet etsin tatildeydi Ferruh Ağabey. Yönetim kurulu üyeliğiniz hayırlı olsun deyince şaşırdı, “Nereden çıkartıyorsunuz, öyle bir şey yok. Her halde soyadında bir yanlışlık yapılmış. Ben değilim Ferruh Öven’dir o” demişti. Bir yanlışlık yoktu oysa yönetime Ferruh Duygu ismi yazılmıştı. Dedik ya, Sirmen’in bir karar alırken, muhatabına sorma gibi bir huyu yoktu.

HODRİ MEYDAN’A BÜYÜK ÖVGÜ

Sevgili Faruk Yiğit en büyük pişmanlıklarından birinin zamanında Yalova yerine Kocaeli’ye yerleşmemek olduğunu söyledi. Faruk yayında Hodri Meydan Grubu’ndan övgü ile söz etti hatta, “Kocaelispor ruhu deyince benim aklıma ilk Hodri Meydan geliyor” dedi. Kendisine yerel basınla ilgili düşüncelerini sorduğumda, “Şahsen benim hiçbir sorunum olmadı. Hep doğruları yazdılar, o dönemki başarılara ciddi katkı sundular” yanıtı verdi. Dediğim gibi çok güzel bir yayındı. Sevgili Faruk yıllar sonra Kocaelispor taraftarıyla buluşmanın heyecanı, mutluluğunu yaşarken, bizler de o güzel günlere gittik, nostalji yaptık. Samimi düşünceleri için Faruk’a teşekkür ederken, bu güzel yayını gerçekleştiren Kartepe Kulüpler Birliği ve Hodri Meydan TV’yi, erkan önünde ve arkasında tüm emeği olanları kutluyorum.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4542388/hayrettin-albayrak/faruk-yigit-unutulmaz