Belediyecilik ekip işidir ve Hakan Tanta

Adem Turgut
Adem Turgut

Yine öyle oldu…

CHP’de bakla ıslanmadı.

Hakan Tanta’nın İzmit Belediyesi Başkan Vekili olacağı CHP’nin sır tutmayı bilmeyen kadroları tarafından erken denebilecek bir zamanda dışarıya sızdırıldı.

Hakan Tanta’yı yakından tanıyorum. Hemen aradım “Doğru mu” diye, hayıflandı:

“Basında çıkması için erkendi” dedi.

Olabilir bazen işler Fatma Kaplan Hürriyet ya da Hakan Tanta’nın istemediği şekilde gelişebilir ama Tanta’ya görev vermek konusunda Hürriyet’in geç bile kaldığını söyleyebilirim.

Biraz anlatmak isterim.

***

Fatma Kaplan Hürriyet’in ismi İzmit Belediye Başkanlığı için kesinleşmeden, Selman Yıldırım’ın da malum durum nedeniyle aday adayı olmayacağı belli olduktan sonra Hakan Tanta’nın adı başkan adaylığı için geçti.

Olurdu da…

Ancak o günlerde Hakan, “Abi, adaylık için hazırlığım yok, yanlış olur” demişti. Aynı Hakan Tanta meclis üyeliği görevini ise parti sorumluluğu diyerek kabul etti. Seçim çalışmalarında da kendini partisinin tamamen emrine verdi. Çok çalıştı.

***

Eleştirenler de vardır ama ben Fatma Hanım’ın hazırladığı belediye meclis listesini beğenmiştim. Ünal Özmural, Arsal Arısal ve Çetin Sarıca gibi alanlarında çok iyi isimler listedeydi.

Üstelik Hakan Tanta ve Çetin Sarıca siyasetin de tam göbeğindeki isimler. Doğrusu ben Hürriyet’in bu isimlerden aktif şekilde belediyede yararlanabileceğini düşünüyordum. Ancak hem Hakan hem Çetin, belediyede doğrudan aktif görev alma taraftarı değildi. Bunu deklare ettiklerini de biliyorum.

***

Ben belediye başkanlarının ekibi olması gerektiğine ve o ekipten maksimum verim alması gerektiğine inanırım. Sonuç olarak Hürriyet, belediye başkan yardımcılıkları konusunda kararlar verdi. Atama yaptığı isimleri yakından tanımadığım için olumsuz ya da olumlu cümleler kurmak istemem ancak Tanta, Sarıca, Arısal ve Özmural gibi isimlerden aktif yararlanılması gerektiğine yürekten inanıyorum.

Bu tespitin ışığında Hakan Tanta’nın Başkan Vekili olmasının da yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.

Fatma Hanım’a Sevgili Hakan’a, belediyeye, CHP’ye ve İzmit’e hayırlı olsun.

***

Başkan vekilliği vitrin görevi gibi görünebilir. Ancak görev yaptığım birçok belediyede gördüm ki iyi bir başkanvekili çilingir görevi yapabiliyor.

Meziyetlerini iyi bildiğim Tanta da İzmit Belediyesi’nde Fatma Hanım’ın işlerini kolaylaştıracaktır

. Büyükşehir Belediyesi- İzmit Belediyesi uyumuna ciddi katkı sunacaktır.

Parti ile belediye arasında yaşanabilecek sıkıntıların önden önlenebilmesi için iyi bir mekanizma olacaktır.

***

Son cümle; Hakan Tanta kararı son dönemde İzmit Belediyesi ile ilgili duyduğum en yerinde karar…

Madem dedikodusu çıktı. Bu görevlendirme bir an önce resmileştirilmeli…

Tanta da görev yapmaya başlamalı…

Puan kayıplarıyaşanmadığısürece sıkıntı yok

Kocaelispor, Bu hafta Belediye Derince deplasmanındaydı.

Rakip aynı şehrin takımı olunca…

Rakip 3. Lig’de taze olunca…

Birçok kişi deplasmandan saymadı, 3 puan da kolay alınır sandı.

Öyle olmadı.

***

Oysa Belediye Derincespor mütevazı kadrosuna rağmen son derece iyi organize olmuş;  bloklar çok iyi çalışıyor. Bence 3. Lig seviyesine göre de iyi hücum ediyor.

Bence mental performanslarını ve fiziksel güçlerini yukarıda tutarlarsa, Derince temsilcimizin ligi iyi bir yerde bitirmesi sürpriz olmaz.

Kocaelispor ise bence hala tam organize değil. İyi ayaklardan kaliteli isimlerden oluşan Yeşil Siyahlılar, savunma hattında gösterdiği başarıyı hücum olgunlaştırma ve gol noktalarındaki üretkenlikte gösteremiyor

.

Belediye Derince karşısında da takımımız çok üstün bir futbol oynamadı. Hatta dişe dokunur ilk bulduğu pozisyonu gole çevirerek ilk yarıyı önde kapattı.

***

İkinci yarıda Derince’nin beraberlik golü sonrası ortaya çıkan manzara maçın berabere biteceği şeklindeydi.

Neyse ki Kaptan Burak Süleyman sahneye çıktı ve sıkıntılı bir hafta geçirmemizi engelleyen golü attı. “Muhteşem” bir final oldu.

***
Tabloya bakınca Kocaelispor öyle iki farklı maç kazanamıyor. Yemiyor, tek tek atıyor. Hatta ben çok inanırım; bir takım çok iyi oynamadığı ve kolay çeviremediği maçları son bölümde attığı maçlar ile kazanabiliyorsa şampiyonluk işareti sayılmalıdır.

Ama tabloyu da okumak lazım…

Kazanmak iyidir ama oyunumuzun bir an önce daha kolektif bir hale dönüşmesi gerekiyor.

Takımımız iyi…

Puan cetveli harika…

Bunun böyle devam etmesi ve rakiplerin şampiyonluk yerine ikincilik mücadelesi yapacaklarına ikna etmemiz lazım. Kazanmaya devam etmemiz lazım.

Ben iyimserim.

Sabırlıyım.

Puan kayıpları yaşanmadığı sürece de sıkıntı yok.

Toparlanalım ve iyi oynayarak kazanmaya başlayalım yeter...

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4544056/adem-turgut/belediyecilik-ekip-isidir-ve-hakan-tanta