Spor camiasında üç yılda çok büyük iz bıraktı

Uğur Uludağ
Uğur Uludağ

Gültepespor, 1980 ve 90’lı yıllarda ilimiz amatör futbolunda ses getiren bir takımdı. Semt takımı olarak Gültepe mahallesinin gençlerine şans vermiş, çok önemli oyuncuları da Kocaeli futboluna kazandırmıştı. O dönemlerde yönetici olarak İshak Örnek ile Necati Ağabey görev yapıyordu. Bu ikili uzun yıllar Gültepespor’u liglerde mücadele etmesinde önemli katkı sağladılar. İshak ve Necati Ağabey, bu işlerden elini ayağını çekince kulüpte sahipsiz kaldı, kapandı.

Özellikle son dönemlerde Gültepe mahallesinin konumu nedeniyle taraftarının yaptığı olaylardan dolayı kötü bir imaj bırakmıştı. Gültepespor yıllarca hep bu imajla anıldı.

2015 yılında Gültepe Platformu adı altında spor, kültürel ağırlıklı bir oluşuma gidildi. Bu oluşum Gültepe Mahallesinde sosyal ve sportif aktiviteleri geliştirmek adına çok önemliydi. Bu dönem 2015 yılında da İzmit Gültepespor Kulübü kuruldu. Kulübün başkanlığına da Hüseyin Mutlu getirildi. Kulüp kurulduktan sonra iki yıl sportif faaliyetlerde bulunmadı. 2017 yılında 2.Küme’den yeniden futbolda faaliyetlerine başladı.

Hüseyin Mutlu’yu çok eski tanırım. Gültepespor’un 1980-90’lı yıllarında kalesini korumuştu. Sadece kulübün yapısını değil, mahallenin de durumunu çok iyi biliyordu. Sporla bazı kötü alışkınlıkların önüne geçileceğini düşünüyordu. Hüseyin Mutlu Başkanlığındaki Gültepespor iki yıl 2.Küme’de örnek kulüp seçildi. Özellikle sahası olan M.Ali Ali Kağıtçı Stadı’ndaki maçlar şenlik havasında geçiyordu. Yaşlı, kadın, çocuk tüm Gültepeliler maça geliyordu. Bende birkaç maçına geldim, amatör kulüplerde olması gereken bir tabloydu.

Gültepespor 2.Küme’de ikinci yılında şampiyon olup, 1.Küme’ye çıkınca işler ters gitmeye başladı. Aslında takım çok iyi gidiyordu, ligin ilk yarısını da en yakın rakibinin 4 puan önünde lider tamamladı. Bu grupta şampiyonluğun da en büyük adayı olarak gösteriliyordu. Ters giden, taraftarların tribünlerdeki taşkınlığıydı. Ligin ilk yarısında 5-3 kaybedilen Yazlıkspor maçında ki olaylardan dolayı 2 maç saha kapatma cezası geldi. Cumartesi günü de, Esenspor maçında hiç kimseni istemediği olaylar yaşandı.

Bu olaylar Başkan Hüseyin Mutlu’yu çok üzdü. Başkan, tam 8 yıl sonra Gültepespor’u lige sokarken, bu olaylardan uzak durmaları gerektiğini camiasına anlatıyordu. Ne yazık ki, son Esenspor maçındaki olaylar bu değerli insanı da artık çaresiz bırakmıştı. Önünde de fazla seçenek bırakmamıştı, Başkan Mutlu da istifa etti.

Başkan Mutlu’nun 2,5 yıllık döneminde Gültepespor diğer kulüplerle ilişkilerini çok iyi tutmaya çalıştı. Maçlarda olay çıkmasın diye çok çabaladı, uğraştı. Baktı ki, o da işin içinden çıkamıyor, bırakmanın en doğru yol olduğunu düşündü.

Bu kısa dönemde bile amatör spor camiasında çok sevildi, iz bıraktı. Hiç kimse bırakmasını istemezdi. Çünkü kulüplerimizin Hüseyin Mutlu gibi değerli yöneticilere ihtiyacı var. Başkan Mutlu, hiçbir zaman sporda kazanmanın önemli olmadığını, dostluklara daha çok değer veren biri olarak hatırlanacak. Belki ileriki yıllarda yine kendisini yönetici olarak sahalarda görürüz. Bence olmalı da. Zaten nokta da koymadığını açıklamasında söyledi.

Benim ona tavsiyem, altyapı oluştursun, mahallenin gençlerine hizmet etsin. Bu işin içine girsin o da çok sevecek, keyif alacak. Ben kendisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.

Bu kez bizim gözümüzden kaçtı!

Üç hafta önce Hereke Yıldızspor ile Değirmenderespor arasında Hereke Stadı’ndaki maçın saati değiştirilmiş, haberimiz olmamıştı. 15.00’de başlaması gereken karşılaşma 17.00’de alınmış, bizimde sahaya gittiğimizde haberimiz olmuştu. Bunla ilgili ASKF’nin sorumsuzluğunu dile getiren bir yazı yazmıştım. Pazar günü de buna benzer bir olay yaşandı. Bu kez 1.Küme C Grubu’na dahil Bahçecikspor ile Yenimahallespor arasında Bahçecik Stadı’nda 13.00’de oynanması gereken karşılaşma bu sahadaki bakım çalışması nedeniyle Başiskele Stadı’nda alınmış. Bu maç içinde Kenan Meriç görevliydi. Kenan Ağabey, Pazar günü Bahçecik’e gidiyor, bakıyor sahada maç yok. Hereke’de ki maçın saatinin değiştirilmesinden sonra bize bildirim gelmediğini ASKF Müdürü Celal Güreşen’e söyledim. ASKF, bizim mail adreslerini yanlış biliyormuş. Bu düzeltildi, o günden sonra bildirimler gelmeye başladı. Özellikle Perşembe ve Cuma günü bundan dolayı mail adresine dikkatli bakıyorum, belki programda değişiklik olur diye. Kenan Meriç aradıktan sonra mailime bakıyorum, ASKF’den gelen bildirim yok. Meğerse gereksizlere gelmiş. Bu kez hata bizde oldu. Ama ben yine de bu son dakika değişikliklerinin telefonla bildirilmesinden yanayım. Mailde gözden kaçırdık. Kim bilir gazeteyi okuyup, kaç kişi yanlışlıkla Kenan Meriç gibi Bahçecik Stadı’na gitti…

D.Birlikspor’da olması beni şaşırttı!

Geçen hafta amatörlerin olaylı haftasıydı. Gültepespor-Esenspor maçı yarıda kaldı. Derince Birlikspor-Denizliköyüspor maçından sonra ise hakeme saldırı oldu. Denizliköyüspor’un 2-0 kazandığı maçtan sonra D.Birlikspor’un genç oyuncusu Doğukan Kaba, maçın yardımcı hakemine tek attı. Derince Birlikspor, yıllardır Kocaeli ve Türk futboluna oyuncu yetiştirmiş bir kulüp. Derince Birliksporlu bir oyuncunun böyle bir olayla anılması en çok beni üzdü. Zaten bu olayla ilgili Şaban Erarslan’ı aradım, gerekli açıklamayı yaptı, özür diledi.

İşte bazen olacakların önüne geçemiyorsun. Siz futbolcunuza ne kadar centilmenliği ve spor ahlakını anlatırsan anlat, bir anlık kızgınlık nelere mal oluyor. Sonuçta kişiler değil de, camiaların adı lekeleniyor. Bir maçta hakem ne kadar hata yaparsa yapsın, hiç kimsenin şiddete başvurması doğru değil. Burada en çok da D.Birlikspor forması giyen bir oyuncunu böyle bir olayın içinde olması herkesi şaşırttı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Uğur Uludağ tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4547409/ugur-uludag/spor-camiasinda-uc-yilda-cok-buyuk-iz-birakti