'Köprüyü hedeflenen sürede tamamlayacağız'

Bursa'da düzenlenen 3'ncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu özel oturumda 'Karayolları Köprüleri Tasarım ve Yapımında Teknolojik Gelişmeler' konusunda Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademisyenlerinin sunumları gerçekleşti. Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu'ndaki çalışmalar hakkında sunum yapan Asma Köprü Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu ise İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde gelinen son noktayı aktardı.İzmit Körfez Geçisi Asma Köprüsü'nün bin 550 orta açıklığı ile dünyada 4'ncü sırada yer aldığını ifade eden Dedeoğlu, "Yapımız, küçük depremde zeminle beraber hareket etmekte, büyük depremde ise zeminden farklı olarak davranış göstermektedir. Küçük deprem diye tanımladığımız depremde zeminle beraber, farklı büyük ölçekteki depremde ise yapıdan farklı olarak bu imkanı sağlamak için uygulanan bir konsept temel dizayna sahip" dedi.

"KAZA İŞİMİZİ BİRAZ GECİKTİRDİ"

Ana kaplama oluşumundan önce yapılan kedi yolu inşası devam ederken üzücü bir kaza yaşandığını hatırlatan Dedeoğlu, "En büyük tesellimiz bu kazada hiç kimsenin ölmemesi. Bu kaza işimizi biraz da olsa geciktirdi. Ancak ileride alacağımız tedbirler vasıtasıyla zaman kaybını minimize ederek hedeflediğimiz programda projemizi tamamlamak istiyoruz" diye konuştu.

"100 YIL İÇİNDE 30 SANTİMETRE İLAVE OTURMA BEKLİYORUZ"

Yapının depremselliği yüksek bir bölgede bulunması nedeniyle keson ve kazıklı temel seçildiğini belirten Dedeoğlu, "Yapımızda boşluklu keson temel kullanıldı. Ankrajlı yani kazıklarla bağlanmamasının sebebi deprem esnasında meydana gelecek yer hareketinin yapıya üzerindeki sismik izalatör şeklinde çalıştırılmasını esas alan bir yöntemdir. Bunlar hesaplarımızda öngörülmüştür. Bütün incelemelerde belirlenmiştir. Gerek kuzey, gerek güney kule temellerinde farklı hem inşa aşamasında, hem de sonrasında oturmalara karşılık verecek miktarlar da vardır. Kuzey kule temelindeki oturma 34 santimetre, güney kule temeli ise 70 santimetre. Bizim köprümüzün yapı ömrü 100 yıl şeklinde projelendirilmiştir. 100 yıllık oturma da içinde 30 santimetre de ilave oturmalarla kuzeyde 64 santimetre, güneyde 1 metrelik oturmaları karşılayacak şekilde projelendirilmiştir, imalatı da bu şekilde yapılmıştır" dedi. Erdoğan Dedeoğlu, çalışmalar devam ederken Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu'na bu güne kadar yüzün üzerinde teknik gezi düzenlendiğini söyledi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4550122/kopruyu-hedeflenen-surede-tamamlayacagiz