KOTO’da 2014 dolu dolu geçti

4 ÖNERİ KANUNLAŞTI 

Vergi kaydı silinmiş, fakat halen odaya kaydı bulunan üyelerden geriye yönelik aidat alınmaması, orta gelir tuzağındaki küçük işletmelere fazladan maliyet getiren iş güvenliği ile işyeri hekimi çalıştırılması zorunluluğunun daha büyük ölçekli işletmelerle sınırlı kalması, kuyum sektöründe kredi kartına taksit yasağının kaldırılması konularında KOTO tarafından lobi faaliyetleri gerçekleştirildi. Yapılan lobi faaliyetleri meyvesini verdi ve KOTO’nun önerdiği 4 madde kanunlaşarak yürürlüğe girdi.

KOTO ÜYELERİ DIŞ PAZARLARA AÇILDI 

KOTO üyelerinin rekabet edebilirliğini arttırmak ve küresel ekonomiye entegrasyonlarını sağlamak amacıyla iş geliştirme programları hayata geçirildi. Yine bu doğrultuda yurtiçi ve yurtdışı iş programları organize edildi. KOTO’nun en önemli istişare organı olan meslek komiteleri ise, farklı şehirlerdeki eş meslek komiteleri ile programlar düzenleyerek sektör sorunları hakkında kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi. Bu amaçla Japonya – Singapur – Malezya Ticaret Heyeti İşadamları Programı’na, İtalya İş Programı’na, Letonya- Estonya İş Programı’nda, Cezayir İş Programı’na katılım sağlanırken, yeni pazarlar için de Macaristan, Bulgaristan, Kazakistan ve Rusya’ya iş geliştirme programları gerçekleştirildi. Odada ise; Nijeryalı işadamları, İtalya İstanbul Başkonsolosu, Hollanda Heyeti, Kazakistan Kızılorda Heyeti, Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası ağırlandı. Tüm bunların yanında Kocaeli Ticaret Odası, firmaların ihracata başlamaları ve var olan ihracat paylarını artırmaları için UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme) Projesi çalışmalarına inşaat sektörü ile başladı.

SANTEK, DOMİF VE YENİ FUARLAR 

‘Sanayi kenti’ Kocaeli’nin ‘fuar ve kongre merkezi’ olması hedefiyle 2014 yılı içerisinde 2 önemli fuar gerçekleştirildi. Bu fuarlardan ilki olan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı DOMİF’te, 47 bin 371 iş başvurusu yapıldı, işverenlerden 2 bin 380 kişilik açık iş talebi alındı. Bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda (SANTEK’14) ise ziyaretçi sayısı 20 bin 500 kişiyi aştı. Öte yandan, geçen bir yıl içerisinde oda üyeleri meslekleri ile ilgili fuarlara odanın organizasyonu ile katılım sağladı. Özellikle 81 ilimizin kendine özgü yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası ölçekte bilinirliğini arttırmak amacıyla, bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’nda stand açan KOTO, İzmit pişmaniyesi, Kandıra yoğurdu ve Hereke halısını tanıttı. Kocaeli Ticaret Odası Fuar Komisyonu, 2015 yılında evlilik hazırlıkları ve inovasyon fuarı düzenlenmesi için de hazırlıklarını yürütüyor.

ULUSLARARASI KARTEPE ZİRVESİ

Türkiye’nin Davos’u olmaya aday Uluslararası Kartepe Zirvesi için Odamızda 2014 yılı içerisinde çeşitli toplantılar gerçekleştirildi. Zirve için bir araya gelen destekçi ve katılımcı kurumlar, görev dağılımı yaparak, sekreterya, icra ve organizasyon komitesini oluşturdu. Ayrıca, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye ziyaret gerçekleştirilerek, zirvenin düzenlenmesi yolunda önemli adımlar atıldı. Zirve hazırlıkları, 2015’te de hız kesmeden devam edecek.

KOTO üyelerinin kurumsallaşması ile ilgili yapılan çalışmaların yanında, kurumsal sosyal sorumluluk bilincini ve farkındalığını kazandırmak amacıyla Avrupa Birliği Bakanlığı 

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4552127/kotoda-2014-dolu-dolu-gecti