70’lik dede ayakta 15’lik gençler koltukta!

Yüzlerce araç vatandaşlara hizmet ediyor. Günde binlerce kişi bir yerden bir yere gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanıyor. En çok tercih edilen toplu taşıma araçlarının başında ise halk otobüsleri geliyor. Bu nedenle halk otobüsleri çok yoğun oluyor. Bir halk otobüsünde 15-16 kişi oturabiliyor, diğer yolcular ayakta gitmek durumunda kalıyor. Toplumdaki ahlak ve hoşgörü kuralları gereği koltuklarda oturması gereken kişiler; yaşlılar, hamileler ve kadınlar. Ancak maalesef hoşgörü ve ahlak kuralları hiçbir zaman uygulamaya geçmiyor.

Günümüzde, otobüsteki koltuklara hak eden kişiler değil, erken gelenler oturuyor. Sonradan gelen yaşlı, hamile ve kadınlar ise ayakta kalıyor. Gençler bu kişilere hiçbir suretle yer vermiyor. Bazı duyarlı gençler yok değil ancak onlar da çoğunluğun arasında eriyip gidiyor.

Elimize ulaşan bir video, gençlerin ne kadar duyarsız ve umursamaz olduğunu gözler önüne serdi. İzmit-Kuruçeşme arasında çalışan bir özel halk otobüsünde çekilen görüntüde, 70 yaşlarında olduğu görülen bir kişinin ayakta yolculuk yaptığı, 15-16 yaşlarındaki gençlerin ise koltukta oturduğu görüldü. Akıllı telefonları ile müzik dinleyip sosyal medyada vakit geçiren ve yaşlı amcalarına yer vermeyen gençler günün konusu oldu. Gençlerin bu tutumu birçok kişi tarafından yadırgandı.

Umarız bu tür görüntüler bir daha yaşanmaz ve gençlerin başta yaşlılara olan saygısı artarak devam eder.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Perde Arkası bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4554434/70lik-dede-ayakta-15lik-gencler-koltukta