Sorunu aşmak için il yönetimi çaba göstermedi

Cemalettin Öztürk
Cemalettin Öztürk

2 Kasım tarihinde gerçekleştirilen CHP İl Danışma Kurulu Toplantısı, danışma kurulu toplantısı ruhundan sapmış ve tam anlamıyla il başkanı CENGİZ SARIBAY ve yönetimini eleştiren bir toplantı haline gelmişti...
Kürsüye çıkan, Sarıbay ve yönetimini eleştirdi...
Kürsüye çıkan, ilçe belediye başkanlığını Sarıbay ve yönetim kurulu üyelerinin yaptığı stratejik hatalardan dolayı kaybettiklerini açıkladı...

*
Sarıbay’ın hedef alındığı toplantıdan sonra bu sütunda genel bir analiz yapmış ve Sarıbay’ın eleştirilmesini haksızlık, anlamsız, yersiz ve CHP’lilerin seçim yenilgilerini kendilerinden değil, sorumluluğu bir başkasına yükleme hastalığını dile getiren bir makale kaleme almıştım...
Yazımda, CHP Karamürsel Belediye Başkan adayı Ahmet Çalık’ın; CHP’nin İYİ Parti ile Millet İttifakı kurarak seçimi girdiğini fakat Çalık’ın Karamürsel’de İYİ Parti ile ittifak yapmadığı için seçimi kaybettiğini yazmıştım...
Bu yazıdan sonra Ahmet Çalık aradı.
Yazı üzerine uzun bir sohbet yaptık.
Telefonda son derece kibar ve beyefendi bir yaklaşım gösterdi. Beni Karamürsel’e davet etti.
Çalık, il başkanı Sarıbay ile ilgili kastı aşan hiçbir yaklaşımının olmadığını Sarıbay’ı parti büyüğü ve ağabey olarak gördüklerini de söyledi.

İşte Ahmet Çalık’ın açıklamasının özeti...

“Cemalettin Bey, 10 Kasım 2019 tarihli yazmış olduğunuz makalenizde Sayın il başkanımızın bir ifadesine istinaden Karamürsel yerel seçimlerini kaybetmemizin sebebini şahsımın inadına ve vizyonsuzluğuna bağlamış, ayrıca şahsımı başarısızlığı il yönetimine yüklemekle itham etmişsiniz...

*

İYİ Parti’yi Türkiye’de aksayan demokratik düzeni yeniden inşa edeceğimiz, adalete olan güvenin iyice sarsıldığı günümüzde hakkı, hukuku birlikte yeniden tesis edeceğimiz kardeş partimiz olarak görmekteyim.
İYİ Parti kurumsal olarak değer verdiğim bir partidir. Karamürsel’de de sizin yazınızda belirttiğiniz gibi ittifaktan kaçmadık.
Aksine ittifak yaptık. Ben millet ittifakının belediye başkan adayı olarak seçime girdim. Ancak belediye meclis üyelerini oluşturacak isimler üzerinde mutabık kalamadık.
Birlikte siyaset yapacağımız, yol yürüyeceğimiz, sırtımızı dayayacağımız insanlara dikkat etmek gibi bir sorumluluğumuzda var diye düşünüyorum.
İYİ Partiden bize farklı isimler de önermesini istedik fakat kabul ettiremedik.
Bunun sonucu olarak belediye meclis listelerimiz ayırarak seçime girmek durumunda kaldık. İttifakla ilgili problem budur.
*
Yazınızda İYİ Parti Meclis Üyeliği listesinin aldığı oyu bir kişinin oyu olarak lanse etmişsiniz. 22 kişilik meclis listesine verilmiş oyları bir kişiye verilmiş olarak kabul ederseniz geri kalan 21 kişiye haksızlık etmiş olursunuz. İlaveten İYİ Parti’nin gelişen durumları yakından gözlemleyen birçok kanaat önderi ve seçmeni bizi anlayışla karşılamış belediye başkanlığında bize oy vermişlerdir.
Bunun yanında kendi kurumsal kimliklerine sahip çıkarak kendi belediye meclis listelerine de oy vermişlerdir. Olayların gelişimi bu şekildedir.
Tabii ki bizim gönlümüzden de meclis listelerimizi de beraber yaparak ittifakımızı tam manasıyla sahaya yansıtmak geçerdi.
Biz bu sorunu aşamadık, il yönetimimiz de aşmak için bir çaba göstermedi. Söylediğimiz budur.
*
Başarı, başarısızlık kavramına gelince; ‘Belediye başkanlığını alamadınız başarısızsınız’ derseniz bunu kabul ederim.
Ancak Kocaeli’ndeki bütün adaylar içinde oylarını en fazla artıran örgüt Karamürsel ilçe örgütümüzdür.
Aday olarak şahsımdır.
İttifakımızı tam olarak sağlayamamış olmamıza rağmen rakamsal olarak yüzde 83 oransal olarak yüzde 20.41 oy artışı sağlamış bulunmaktayız. Bu da görmezden gelinmeyecek bir başarıdır. Benim bir tarif yapmam gerekirse şunu söylüyorum. “Yönetimi değiştiremedik ama mahcupta olmadık...”

*
Çalık, il başkanı Cengiz Sarıbay ile ilgili olarak da şunları söyledi:
“Sayın il başkanımızı yönetimsel olarak yeri geldiğinde eleştirmekle birlikte parti büyüğümüz ve ağabeyimizdir. Onun da bu niyetle bir açıklama yapacağını düşünmüyorum...” dedi.

*
Ahmet Çalık, il danışma kurulu toplantısında yaptığı konuşmanın metnini de bana attı.
Ancak bana ayrılan köşede metnin tamamını yayınlama şansım olamadı. Çalık’ın konuşma metnindeki eleştirileri tüm partililer tarafından biliniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Cemalettin Öztürk tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4554727/cemalettin-ozturk/sorunu-asmak-icin-il-yonetimi-caba-gostermedi