Gecenin bir yarısı bu adamlar ne yapıyor?

GECE 24’DEN SABAHA KADAR ÇALIŞMA

Son iki yıldır bölgemizi de etkisi altına alan kuraklık ile birlikte suyun önemi daha da ön plana çıktı. İSU Genel Müdürlüğü son 10 yıldır yaptığı yatırımlarla içmesuyu kaynaklarını artırdığı gibi kayıp kaçak oranını da yüzde 30 seviyesine geriletti.  İçmesuyundaki kayıp kaçak oranını dünya standartlarına indirmek için çalışmalarını sürdüren Kurum, içmesuyu şebekesindeki fiziki kaçaklar için trafik yoğunluğu ve gürültünün az olduğu gece 24.00’den sonra yer altı tarama çalışmaları yapıyor.

GÜNLÜK 24,5 BİN METREKÜP KAÇAK SU TESPİTİ

İl genelindeki 12 şubede bulunan akustik yer mikrofonu cihazları ile oluşturulan ekipler sabaha kadar cadde ve sokakları bir bir gezerek akustik yer mikrofonları ile yeraltını dinliyor. Ekipler tarafından 12 ilçede son 8 ayda yapılan taramalarda toplam 1162 adet fiziki kaçak tespit edildi. Bu fiziki kaçaklar ile günlük 24,5 bin m3 suyun yeraltına gitmesi engellendi. Çeşitli nedenler ile oluşan fiziki kaçaklar tespit edilerek boya ile işaretleniyor. Bulunan kaçaklar da ekipler tarafından gündüz çalışma yapılarak arıza gideriliyor ve su kaybının önüne geçiliyor.

RÖGAR VE MENHOLLERDE TARAMA

İSU içmesuyu ekipleri ayrıca, yeryüzüne çıkmayan fiziki kaçakların önemli oranda yansıdığı kanalizasyon rögarları ile Türk Telekom’a ait rögarları da tek tek kontrol ediyor. Rögar ve menhollerde temiz su bulunması halinde kaçak belirlenerek müdahale ediliyor. Bu taramalarda da önemli oranda kaçak tespit edilerek su kaybının önüne geçildi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4557720/gecenin-bir-yarisi-bu-adamlar-ne-yapiyor