Üniversitelerde yüz yüze sınav yapılmayacak

SINAV DİJİTAL ORTAMDA YAPILACAK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerdeki dönem sonu sınavlarına ilişkin kararını verdi. Sınavların dijital ortamda ya da alternatif yöntemlerle gerçekleştirileceğini duyurdu. Açıklamada, “Dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkânlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

ŞEFFAF VE DENETLENEBİLİR OLMA ŞARTIYLA...

Konuyla ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç da üniversitelerdeki sınavların, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla dijital imkânlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacağını, buna ilişkin ek duyuruların üniversitelerden takip edilebileceğini belirtti. YÖK başkanı Saraç, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:
“Üniversitelerimizdeki sınavlar, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla dijital imkânlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacak. Buna ilişkin ek duyuruları üniversitelerinizden takip edebilirsiniz. Bu süreci rektörlerimizle birlikte öğrenci merkezli götürmeye ve değerli öğrencilerimizin salgından en az şekilde etkilenmesine çalışıyoruz” dedi.

HÜLAGÜ ÖĞRENCİLERE SORMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın normalleşme takvimine göre üniversitelerdeki sınavların 15 Haziran’da yapılabileceği açıklamasının ardından Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Twitter hesabından Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, “15 Haziran’dan sonra kampüse gelip normal eğitime devam etmek ister misiniz?” sorusunu yönelterek anket uygulaması başlatmıştı. Ankete 69 bin 705 üniversite öğrencisi katılmıştı. Ankete göre öğrencilerden yüzde 72,5’i sınavların yüz yüze yapılmamasını istemiş, yüzde 21’i sınavların yüz yüze yapılmasını istemiş ve yüzde 6,1’i ise kararsız olduklarını belirtmişti. Anket sonucuna göre KOÜ Senatosu bugün toplanarak sınavlar hakkında karar alacaktı. Ancak YÖK, gece yaptığı açıklamada sınavların yüz yüze yapılmaması kararı verdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI DA YÜZ YÜZE SINAV İSTEMEDİ

YÖK Genel Sekreter Süleyman Necati Akçeşme, Sağlık Bakanlığının Yükseköğretim Kuruluna hitaben yazdığı 11.05.2020 tarihli ilgili yazısını tüm üniversitelere gönderdi. Genelge yazısında şu ifadeler yer aldı: “Şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir.”

YÖK’ÜN GENELGESİ

Sağlık Bakanlığının Yükseköğretim Kuruluna hitaben yazdığı yazının ardından YÖK bir genelge yayınlayarak Bakanlığın istemi doğrultusunda sınavların yüz yüze yapılmayacağını açıkladı. YÖK Genelgesi şöyle: “Bilindiği üzere Yükseköğretim Kurulu tarafından başlangıcından itibaren COVID-19 küresel salgını ile ilgili özellikle yükseköğretim alanında yurt içi ve yurt dışı gelişmeler yakinen takip edilmektedir. Bu bağlamda 23 Mart 2020 itibariyle dijital ortamda eğitime geçilmiş, vaka sayıları da takip edilerek süreçte yükseköğretim kurumlarımıza; teorik ve akabinde uygulamalı eğitimlere yönelik olarak kendi alt yapı imkânları, ilgili programın kazanımları ve öğrenci sayılarını da göz önünde bulundurarak kendi tedbirlerini almaları yönünde güçlü koordinasyon, çevik yönetim, esnek kararlar, yetki devri gibi esaslar çerçevesinde bir hareket zemini oluşturulmuştur. Sınavlara yönelik olarak da üniversitelerimiz çoğu dijital imkanlar ile çevrimiçi ortam başta olmak üzere farklı yollara ilişkin planlamalarını yapmaktadırlar. Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun; sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Sağlık Bakanlığı'nın ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; Dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüzyüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4557992/universitelerde-yuz-yuze-sinav-yapilmayacak