Yakın tarihte 3.Lig’in en iyisi

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Teknik Direktör arayışlarında çok sayıda isim gündeme gelmiş, en son havuzdaki isim sayısı 7-8’e inmişti. Yönetimin iyi düşünmesi ve nokta atış yapması gerekiyordu. Zira bu tercihte hata yapma lüksü yoktu. Sezonun kaybedilmesi gibi ciddi bir risk söz konusuydu.

BİR DOSTTAN GELEN BİLGİ

Çarşamba günü öğleden sonra bir dosttan Diyarbekirspor’dan ayrılan Selahaddin Dinçel adının öne çıktığıyla ilgili sağlam bir bilgi geldi. İsmini ilk kez duyuyordum, kimdir diye baktığımda cv’sini çok iyi gördüm. Son 6 sezonu yani yakın tarihi baz aldığımızda 3.Lig’de iki şampiyonluğu, bir Play-Off’u vardı. Dinçel’in takımları diğer iki sezonu da Play-Off’un hemen altında bitirmişti. Yönetimin teknik direktörde aradığı en önemli özellik 3.Lig’i iyi bilmesi ve başarılı olmasıydı. Dinçel aranan özelliklere uygun gözüküyordu. Çarşamba akşam saatlerinde internet sitesi, ertesi günkü gazetede Dinçel’in öne çıktığı haberini ilk biz verdik.

KARAR VERMEK KOLAY DEĞİLDİ

Nitekim yönetim Dinçel’i İzmit’e davet etmiş ve çarşamba akşamı bir görüşme yapmış. Görüşmenin olumsu geçtiği, yönetimin Dinçel’in mesajlarından etkilendiği duyumlarını da aldık. Ancak karar vermek kolay değildi. Zira belli yerlerden Manisalı teknik adam için olumsuz referanslar geliyordu. Yönetimdeki bazı isimler acele etmeyelim diyordu. Yapılan araştırma ve fikirlerine başvurulan isimlerden gelen olumlu referanslarla birlikte yönetim Taner Taşkın ile de görüşme kararı aldı ve Manisa, Samsun ve Manisa BB’de dikkat çeken işler yapan İzmirli teknik adam öğleden sonra İzmit’e çağırıldı.

TAŞKIN ÇOK PARA İSTEDİ

Seçenek sayısı ikiye düşmüştü. Yönetim Taşkın ile görüştükten sonra karar verecekti. Taşkın’ın Cv’si Dinçel kadar iyi olmasa da fena sayılmazdı. Ancak istediği rakam çoktu. Dinçel’in istediği ise Taşkın’ınkine göre gayet makuldü. Biraz daha ayrıntı vereyim, iki tarafın istediği rakam arasında neredeyse iki katı fark vardı. Yönetimde çoğunluk zaten Selahaddin Dinçel’i istiyordu, işin maddi boyutu da dikkate alındı ve oy birliğiyle bu isim üzerinde karar kılındı. Kocaelispor’da yeni teknik direktör arayışlarındaki pazartesi akşamı başlayan, perşembe akşam saatlerinde sonuçlanan süreç özetle böyle yaşandı.

KAMUOYU İLK BİZDEN ÖĞRENDİ

Malum perşembe hafta tatilimdi. Gazetecinin izni olmazdı elbette. Sabahtan itibaren neler oluyor, neler bitiyor diye telefon trafiğine başladım. Sağlam olsun diye sadece yönetim tarafından değil, gündemde öne çıkan iki teknik adamın yakın çevresinden de bilgiler almaya çalıştım. En son bir dost, “Dinçel ile anlaşıldı diye bir bilgi geldi” mesajı iletti, yönetimde doğrulatmak istedim ama mesajıma yanıt gelmedi. Hemen Manisalı teknik adamın yakın çevresine ulaştım, oradan gelen, “Hayırlı olsun” bilgisiyle birlikte gazetemizin internet sitesinden haberi patlattık, aynı zamanda facebaak sayfamdan da paylaştım. Kocaelispor camiası Selahaddin Dinçel’in teknik direktörlüğe getirildiği haberini ilk olarak Özgür Kocaeli Gazetesi internet sitesi ve benim facebook sayfamdan öğrendi. Ki, saatler 16.45’i gösteriyordu.

KAYNAKLARIMA TEŞEKKÜR

Kimi basın kuruluşları ve internet siteleri Özgür’de çıktıysa doğrudur diye haberi hemen birkaç dakika sonra paylaştı, kimileri resmi açıklamayı bekledi. Ki, kulüpten resmi açıklama 17.08 dolaylarında geldi. Yani, kulübün resmi açıklamasından 23 dakika önce kamuoyuna haberi ilk duyuran olduk. Almanya’dan izne gelen ortanca ablam ile eniştemi izin günümde yemeğe davet etmiştik. Gün boyu telefon trafiğim öylesine yoğundu ki, onlar da şaşırıp kaldı. Gazetecinin evine misafir gitmek böyle bir şeydi. Merkezde sevgili Emre Kurtbay kardeşim, evde telefon başında ben ciddi bir emek sarf ettik ve emeğimizin karşılığını böylesi önemli bir haberi ilk veren basın kuruluşu olmak suretiyle aldık, büyük gurur ve mutluluk yaşadık. Bu vesileyle haber kaynaklarım, can dostlarıma teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

MAÇA ÇIKMASI DOĞRU MU?

Dinçel’in perşembe günkü idmanı seyredip cuma günküne katılacağı ve Erbaa maçında takımın başında olacağına dair bilgileri de ilk kamuoyuna duyuran bizdik. Bu bilgileri bizzat hayırlı olsun dilemek için aradığım teknik direktörümüzden aldığımı da belirteyim. Cuma günü gelen bir teknik adamın bir gün sonraki maçta takımın başında olması da tartışılabilir. Ki, bu yönde sosyal medyada eleştiriler gördüm. Bu maça Aydın Günaydın ile çıksak, sonrasında Dinçel başlasa iyi olmaz mıydı diyenler var. Saygı duyuyorum. Ancak burada önemli bir ayrıntı var. Dinçel takımı yaparken tek başına hareket etmeyecek, Günaydın’dan yardım alacak. Yani takımı birlikte yapacaklar. Bu durumda bence sahada olması yerinde bir düşünce.

SIKINTI YARATAN FAKTÖR

Başta yazdım, 3.Lig’de kendini ispat etmiş bir isim Dinçel. Parlak bir cv’si var. Yönetimde yaptığı görüşmede iddialı söylemlerde bulunduğu da belirteyim. Aydınspor 1923’ü şampiyon yaptığında 3.Lig’de yılın teknik direktörü seçildiği bilgini de aktaralım. Hakkında olumsuz referans aldığım bir isim var. 3.Lig’i iyi bilen biri. Dinçel’in kendi kadrolarıyla başarılı olduğundan söz etti ve oluşturulmuş bir takıma sonradan gelmesinin risk olabileceğine yönelik kaygısını dile getirdi. Bu önemli bir faktör. Ki, baktığımızda iki şampiyonlukta da sezon başı görev almış ve kadroları kendisi kurmuş. Burada farklı bir durum olacak. İnşallah sıkıntı olmaz.

ERYILMAZ TUHAF BULMUŞ

Bu arada yeni teknik direktöre yönelik ilk olumsuz eleştiri TV 41 Spor Müdürü, basın camiasında en çok sevdiğim ve başarılı bulduğum isimlerden sevgili Selim Eryılmaz kardeşimden geldi. Sevgili Selim, Dinçel’in bu sezon Diyarbekirspor’daki ilk 9 hafta performansının Korukır’dan farkı olmadığından yola çıkarak (ki, her ikisinin topladığı puan da 16), “Adamların başarısız görüp yollarını ayırdığı isme gel bizi şampiyon yap diyoruz, bu durum tuhaf değil mi ?” diye soruyor. Düşüncesine elbette saygı duyuyorum katılmıyorum. Tek bir veri üzerinden gitmek ve hüküm vermek doğru olmaz.

BÜYÜK RESME BAKMAK GEREKİR

Sonuçta biz 3.Lig’de kendini ispat etmiş bir teknik adam arıyorduk, kariyerine baktığımızda Dinçel örtüşen bir isim. Ki, araştırmadım ama bulunduğumuz ligde son 6 sezonun ikisinde takımı şampiyon yapıp, birinde Play-Off’a çıkartan, ikisinde Play-Off çizgisine yaklaştıran, böylesi parlak bir Cv’ye sahip olan başka bir teknik adam çıkacağını sanmıyorum. Dikkat edin çok eskilerden 10 yıl öncesinden falan söz etmiyorum, son 6 sezon, yani yakın tarih diyorum. Adam geçen yıl Kırşehir gibi bir takımı Erok’un Van’ın önünde şampiyon yapmış. Bunlar önemli veriler. Bence olaya daha geniş açıdan, büyük resme bakmak gerekir.

Evet, Kocaelispor’da yeni bir dönem başlıyor. Selahaddin Dinçel hayırlı olsun. Camiamıza hoş geldi. Yakın tarihte bu ligin en iyilerinden biri olduğu çok net gözüküyor. Ki, aradığımız en önemli özellik de buydu. Tek soru işareti kendi kurduğu takım olmaması. Bunun zorluğunu yaşayacaktır, ki çok doğaldır. Bakıyorum sosyal medyada şu olsaydı, bu olsaydı diye tartışmalar devam ediyor. Bu doğru değil. Arayış sürecinde herkes düşüncesini söyledi; seçim yapıldı ve tartışma bitti. Bu saatten sonra camianın, taraftarın yapması gereken tek şey, yönetimin tercihine saygı duymak ve yeni teknik direktöre destek olmak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4558392/hayrettin-albayrak/yakin-tarihte-3ligin-en-iyisi