Kim o isim?

Adem Turgut
Adem Turgut

Bu hafta öyle bir “golf arabası” tartışması çıktı ki CHP’deki delege seçimlerine ilgi gösteremedik. Tahsin Tarhan, CHP adına Ak Parti ile uğraşmaya tek başına devam ediyor. Son anda Sefa Sirmen de “hodri meydan” çekerek meseleye dahil oldu. Ama öte yandan da CHP’de herkesin gözü parti içi seçimlerde. Biliyorsunuz, CHP’de delege seçimleri devam ediyor.

İlgi az…

Gürültü bile eskiye oranla az.

Ama rekabet yüksek… Bildik isimler ilçe ve il kongrelerinde karar verici olmak için kıyasıya uğraşıyor. Ama gerçek fotoğrafın kadrajı daha büyük…

***

Çok değil bir hafta önce “CHP’de Aslında Neler Oluyor” başlığıyla bir yazı yazmıştım.

“Sevgili dostlar, CHP’de çıkan gürültü nedeniyle herkes küçük fotoğrafa odaklanıyor. Herkes 31 Mart seçimlerinin zafer sarhoşluğu içinde. Çok ciddi iki sıkıntı var:

Bir- 31 Mart CHP adına değil Millet İttifakı adına olumlu bir adımdı. CHP’nin böyle bir kredinin üzerine tek başına oturmasına ittifak bileşenleri izin vermez. Bu nedenle ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Lütfü Türkkan’ın çıkışlarını hatırlayın. Son dönemde Meral Akşener’in iktidar eleştirisi açıklamalarını bir kenara bırakırsak AK Parti ile İYİ Parti arasında eskisi gibi bir uçurum olmadığını söylemek mümkündür.

İki- 31 Mart ve 23 Haziran Yerel Seçimleri ile birlikte CHP içindeki iki başlılık krizi artık üç başlılık olarak güncellendi. Eskiden Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında bir rekabet, bir kutuplaşma vardı. Ama yerel seçimlerle birlikte CHP tabanı gözünü Ankara’dan ayırdı ve İstanbul’a çevirdi; yerel yönetimlere çevirdi. Artık bir Ekrem İmamoğlu gerçeği var. CHP tabanını o domine ediyor. CHP kadrolarının değirmenine o su taşıyor.

Size bildiğim araştırmalardan sonuçlar söyleyeyim. CHP tabanında liderlik özellikleri ile Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce ve hatta Özgür Özel Kemal Kılıçdaroğlu’nun önünde. Her geçen gün de Kılıçdaroğlu eriyor. Ben Kemal Beyin başarılı olduğunu düşünenlerdenim. Ama benim gibi düşünenler azınlıkta. CHP tabanı yeni bir umut istiyor.

İşte CHP’ye bu gözle bakın. Siyasetin kutbu Ankara’dan İstanbul’a kaymışken CHP’nin iç çekişmesi ya da parti içi seçimi bundan etkilenmeyecek mi?

Etkilenecek…”

***

Yazımın üzerinden bir hafta geçti.

CHP’nin bu gelişmelerden ne kadar etkilendiği ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi’nde Rahmi Turan, köşesinde, "Müthiş Bir Haber" ara başlığında dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Rahmi Turan, Saray'a yakın bir haber kayağından gelen haberi aktardığı yazısında, kaynağının "Sana müthiş bir haber vereceğim. Bomba gibi bir haber" dediğini ve 9 Kasım günü CHP'li çok önemli bir ismin Saray'a Erdoğan'ın huzuruna çıktığını iddia etti.

Turan’ın yazısı şöyle:

“Saray'a yakın olan haber kaynağım:

“Sana müthiş bir haber vereceğim. Bomba gibi bir haber.” dedi.

“Bomba gibi müthiş haberler, doğru olsa bile, çoğu zaman tekzip edilir. Bu da yalanlanacak cinsten olmasın?” dedim.

Haber kaynağım ısrar ederek:

“Hayır, yüzde yüz doğru ve tekzip edilmesi mümkün değil!” dedi ve anlattı: 

 “9 Kasım akşamı çok önemli bir siyasetçi sizin ‘Saray' bizim ‘Külliye' dediğimiz yerde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın huzuruna çıktı.

CHP'li olduğu belirtilen o önemli kişi Külliye'ye kendi aracıyla değil, değişik plakalı başka bir araçla girdi. Kapıdaki görevliler talimat aldıkları için bilinmeyen plakalı aracın Külliye'ye girmesine izin verdiler.

Önemli kişi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la bir süre sohbet ettikten sonra yine değişik plakalı başka bir araçla Külliye'yi terk etti.

CHP'li önemli kişinin AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile memleket meselelerini konuştuğu, Erdoğan'ın ona:

“Türkiye'nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir.” dediği belirtildi. CHP'li siyasetçinin önce ses çıkartmadığı, sonra itiraz eder gibi bir ifadeyle:

“Engellerim var” şeklinde cevap verdiği ifade edildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise:

“Düşün, karar ver. Memleketin iyiliği için bu gerekli. Ben de yardımcı olurum!” şeklinde yanıt verdiği belirtiliyor.

Şimdi “Kim bu önemli CHP'li?” diye soracaksınız değil mi?

Külliye'ye, yani Saray'a yakın haber kaynağım bana önemli bir CHP'linin adını söyledi. Ben de bunu sormak için o kişiyi aradım fakat tüm çabalarıma rağmen ulaşamadım.

Onayını almadığım için de hiçbir isim açıklamıyorum."

Buyurun buradan yakın.

Tabi biz meseleyi iyi tespit ettik ama tabana doğru irdeledik. Oysa Cumhurbaşkanlığı noktasına kadar yankısı varmış.

***

Kim o isim…

Zan altında olanlar Kılıçdaroğlu’na karşı genel başkanlık hayali kuranlar.En başta Muharrem İnce olmak üzere ismi geçen herkes…

Tabi onlar şiddetli reddettiler. Ama CHP karıştı.

Bir

- Bence Rahmi Turan o ismi açıklamalı.

Herkes zan altında kalmamalı.

İki- Görün işte mesele ne kadar karmaşık. Bunun yerel uzantısının hafif sancılı olacağını hala düşünüyor musunuz?

İlimizdeki CHP’liler bu süreci iyi yönetmeli.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4561940/adem-turgut/kim-o-isim