KPSS'de kopya düğümünü 1262 kitapçık çözecek

2010’da yapılan KPSS’de ‘Eğitim Bilimleri’ sorularının sızdırıldığı tespit edilince sınav iptal edilmişti. 279 bin kişi tekrar sınava girerken aynı yıl yapılan ve 807 bin kişiyi ilgilendiren ‘Genel Kültür’ ile ‘Genel Yetenek’ sorularının da sızdırıldığı iddia edildi. O dönem soruşturmayı yürüten savcı Şadan Sakınan tarafından bu iddialarla ilgili bir işlem yapılmadı. 2014’te savcının değişmesinden sonra bu iki sınavla ilgili iddialar tekrar geldi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı yeniden araştırma başlattı.

Kitapçıklar bulundu

Vatan'dan Kenan Butakın'ın haberine göre 1 Mart 2012’de ‘Eğitim Bilimleri’ kitapçıklarıyla beraber ‘Genel Kütür ile Genel Yetenek’ kitapçıklarının savcının talimatıyla imha edildiği belirlendi. Geçen ekim ayında önemli bir gelişme yaşandı. ÖSYM yetkilileri, Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkmen’i arayarak, imha edildiği belirtilen 807 bin adet test kitapçığından 1262’inin depolarda bulunduğunu bildirdi

Kitapçıkların kimlere ait olduğu saptandı. Bu isimlerle 2010 KPSS’de yüksek puan alan ve aralarında iletişim olduğu tespit edilen 3 bin 267 şüpheli karşılaştırıldı. 1262 kitapçığın yarısı şüphelilere ait çıktı. Şimdi, sınavlarda zorluk derecesi yüksek olan ve ‘ayırt edici’ denilen sorulara verilen cevaplar karşılaştırılacak. Şüphelilerin bu sorulara da aynı cevap verdiği tespit edilirse kopya belgelenmiş olacak.

Deneme testi amaçlı ulaşmış

 

TÜBİTAK bilirkişileri, yaptıkları incelemede Isparta Yalvaç’ta yaşayan Baki Saçı adlı şüpheliye, eğitim Bilimleri testi sorularının dışında Genel Yetenek ve Genel Kültür testi sorularının da ulaştığını tespit etmişti. Soruların ise deneme testi şeklinde Saçı’ya ulaştığı belirlendi.

‘Puanlama sistemi alt üst edildi’

 

KPSS’de kopya iddialarını yıllara göre alınan sonuçlara göre araştıran Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Hasan Can Oktaylar şu değerlendirmede bulundu: “Kopya ‘Genel Yetenek/Genel Kültür’ oturumunda daha fazla yaşandı. Ve bu sınav oturumu iptal edilmediği için kopya çeken yüzlerce kişi haksız bir şekilde devletin kritik kadrolarına memur olarak atandı. KPSS’de yıllara göre bakıldığında 120 soruda 110 net ve üzerinde yapan kişi yok ya da çok az. Oysa 2010 sınavında 110 net ve üzeri yapanların toplam sayısı 3250. Bunların 249’u asker eşi, 297’siyse cemaate bağlı dershane ya da kolejlerde görevli. Soruların tamamını doğru cevapladıkları için puanlama sistemi de alt üst oldu. Tüm adaylar başarı dereceleri bakımından ayırt edilemedi.”

Ali Demir de işaret etmişti

ÖSYM Başkanı Ali Demir de geçen haftaki açıklamasında kopya iddialarının odağındaki 2010 KPSS dahil tüm yılların sınavlarını yeniden inceleyeceklerini belirtti. Demir, “2010 KPSS’deki iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o sınava giren 300 bin aday vardı savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konusuydu, onların dışındakiler için izin istedik ve imha ettik. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum” demişti.

Vatan

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4563907/kpssde-kopya-dugumunu-1262-kitapcik-cozecek