Başkan’ın Bişkek temasları

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyet, Kırgızistan da ki programlarının ilk gününde resmi temaslarda bulundu. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Bişkek Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisini ziyaret eden TDBB heyeti, aksam da Kırgızistan-Türkiye Sanayici ve Is Adamları Derneğine konuk oldu.

Değişen Dünyada Yerel Yönetimler Modernizasyonu Sempozyumuna katılmak için Kırgızista’ın başkenti Bişkek’e giden TDBB heyeti, ziyaretin ilk gününde çok önemli resmi temaslarda bulundu. İlk olarak Kırgızistan ile Türkiye tarafından özel bir statüyle 1995 yılında kurulan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ne konuk olan Karaosmanoğlu başkanlığındaki heyette AKP Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kayseri Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, Sabanozu Belediye Başkanı Ali Çapçı, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kartal Belediye Başkanı Altınok Oz, Genel Sekreter Mustafa Başkurt, belediye başkanları, birlik üyesi belediyelerin yöneticileri yer aldı.

MANAS Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Balcı ve rektör yardımcısı Asilbek Kalmirzayel tarafından karşılanan Başkan Karaosmanoğlu, milletvekili Ersoy ve beraberindekiler, öğrencilerle bir araya geldi. Rektör Balcı, 14 ülkeden 3.500 öğrencisi bulunan ve yaklaşık 500 Türk öğrencinin eğitim aldığı üniversiteyle ilgili TDBB heyetine bilgi verdi. Rektör Balcı, üniversitede düzenlenecek sempozyuma katılan belediye başkanlarının bilgi, birikim ve tecrübelerine ihtiyaçları bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye den hava yoluyla 5.500 kilometrelik yol Kat ederek, ata yurdu olarak değerlendirdikleri Kırgızistan i ziyaret eden Başkan Karaosmanoğlu ile beraberindeki heyetin ikinci durağı ayni zamanda TDBB’nin eş başkanı olan Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Isa Omurkulov oldu. TDBB heyetini çok sıcak bir atmosferde karşılayan ve Başkan Karaosmanoğlu’na sarılan Bişkek Belediye Başkanı Omurkulov, Türk heyetini Kırgızistan da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Omurkulov, dost ve kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini arzu ettiklerini ve Türkiye nin kendilerine verdiği desteğe teşekkür ettiklerini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu ile Milletvekili Ersoy da, bu dostluk ve kardeşliğin gelişmesi için destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu ise mevkidaşı Omurkulov’u Kocaeli’ye davet etti.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4566121/baskanin-biskek-temaslari