Sevinelim mi, üzülelim mi? (2)

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Gökdeniz’in U19 Milli takımına daveti hepimizi gururlandırmış ancak önümüzdeki iki önemli maç aklıma geldiğinde onsuz sıkıntı yaşayabileceğimizi de düşünmeden edememiştik. Hatırlanacağı gibi konuyla ilgili yorumuma, “Sevinelim mi, üzülelim mi ?” başlığı atmıştım.

ÜZÜLMEZ RİCA ETTİ

Normalde önceki gün Gökdeniz milli takım kampına katılacaktı. Doğal olarak takipteydik, Ay-Yıldızlı forma ile fotoğrafını yayınlamak için girişimlere başlamıştık. Ki, sürpriz haberi aldık. Yönetim, Gökdeniz’in Milli takımdan affını istemiş. Gerekçe takımın önemli maçları gösterilmiş. Haberi kamuoyuna kulüpten yaklaşık 1 dakika önce internet sitemizden duyurduğumuzu da belirteyim. Ki, Milli takıma davet edildiği haberini de ilk biz vermiştik. Burada yanlış anlaşılma olmasın, futbolcunun milli davete gönderilmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Böyle bir şey olamaz zaten. Başkan Hüseyin Üzülmez bizzat TFF yetkililerini arayıp durumu aktarmış ve rica etmiş. TFF yetkilileri de olumlu bakmış, daha doğrusu anlayış göstermiş.

SORUNUN ASIL NEDENİ

Hepimizin çok iyi bildiği gibi Milli maç haftaları, kadroya davet edilen futbolcuların oynadığı iki üst lig yani Süper Lig ve 1.Lig tatil edilir. Dünyanın her ülkesinde uygulama böyledir. Takımlar milli futbolcularından ligde yoksun olmasın diye. Ki, U19 Milli maçları 13-16 ve 19 Kasım günleri. Söz konusu hafta aynı zamanda A Milli takımın da maçları var ve Süper Lig ile 1.Lig’e ara verilecek. Yani U19 Milli takımına davet edilen Süper Lig ve 1.Lig futbolcularının takımları bundan etkilenmeyecek. İki takım dışında. Biri Altınordu’nun pilot takımı Niğde Anadolu FK. Alt lig yani 2 ve 3.Lig’den davet alan iki isimden biri Kocaelisporlu Gökdeniz. Dolayısıyla sıkıntının ana nedeni bu.

KURTULALIM BURALARDAN

Kocaelispor üst iki ligde olsa, zaten milli maç arası olacak, Gökdeniz’in lig maçlarında oynayamaması gibi bir durum ortaya çıkmayacaktı. Onun için hep diyoruz ki, yaşadığımız sıkıntıların en önemli nedeni alt liglerde olmak, bir an önce gerçek yerimize çıkalım. Oralarda olsak, Gökdeniz’in affını istemek gibi durum olmayacak, yetenekli isim gidip Ay-Yıldızlı formayı giyebilecekti. Neyse, bu sefer olmadı ama inanıyoruz Gökdeniz bu formunu sürdürdüğü müddetçe daha çok milli davet alır. Elemeler olmadı da, inşallah finallerde oynar.

Gökdeniz’e milli davet geldiğinde sevinelim mi, üzülelim mi demiştim ya, affının istenmesi sonrasında aynı soruyu bir kez daha sormak durumundayız. Bu gelişmeye sevinsek mi, üzülsek mi? Ne dersiniz?

Karamürsel ilçenin farkı

Önceki akşam saatlerinde ilk Gökhan Beşiktaş’ın, kısa süre sonra sevgili Burhan Kazmalı’nın paylaşımlarında gördüm. Karamürsel Belediyesi meclisinin tüm üyeleri kasım ayı huzur haklarını Karamürselspor’a bağışlamış. Gündem maddesi oylamaya sunulmuş, tüm üyeler firesiz el kaldırmış.

ÖRNEK BİR DAVRANIŞ

Nereden bakarsanız bakın takdire değer, örnek bir davranış. Meclis üyelerini tek tek kutluyorum. Karamürsel Belediyesi meclisinde 25 üye olduğunu ve huzur hakkının 120 TL olduğunu söyleyelim. Burada rakamdan çok, meclis üyelerinin ilçenin spor kulübüne olan duyarlıkları önemli. Daha önce duymadım başka belediyede meclis üyelerinin böyle bir davranışa imza attıklarını.

BÜYÜK DAYANIŞMA

Helal olsun demek lazım. Karamürsel ilçede tam bir kenetlenme sağlanmış. Bunu bir kez daha gördük. Diğer ilçelerde takımlar birbirini yer, aşağıya çekerken; Karamürsel’de ilçenin adını taşıyan spor kulübü için inanılmaz bir dayanışma söz konusu. Diğer ilçelerin spordaki barış açısı ve kenetlenmeye dair Karamürsel’den alacağı çok ders var.

O KADAR BEKLEMEZLER

Bu birliktelik kısa süreçte 2.Küme’deki takımı BAL’a taşıdı. Hiç kuşkum yok devamı da gelecektir. Daha önce 2023’te yani kulübün 100.yılında profesyonel lig hedefi koyulmuştu. Gözüken o ki, böyle giderse o kadar beklenmeyecek. Ben bu sezon bile Sarı-Lacivertli ekibin 3.Lig’e çıkacağı inancındayım. En kötü bu yıl tecrübe, seneye bu iş biter diyorum.

Vefalı, sevdalı ve samimi

Kocaelispor’a yönetici olarak hizmet edenlerin önemli bir bölümünün görev süreleri bittikten sonra ortadan kaybolduğunu görüyoruz. İşin havasındakiler, rozet sevdasındakiler işleri bitince arkalarına bile bakmazlar. Kulübün, stadyumun, tesislerin önünden geçmezler, Kocaelispor’un adını anmayanlar bile vardır.

ACI AMA BİLİNEN GERÇEK

Acı ama bunlar bilinen bir gerçektir. Çok azdır maçlara giden, takımın durumunu yakından takip eden. Uzun yıllar 2.Başkan, bir sezon başkanlık yapan Hikmet Erenkaya o vefalı, gerçek anlamda sevdalı ve Kocaelispor sevgisi samimi nadir isimlerden biridir. Eski başkanlar içinde Muammer Çelik ile birlikte maçlara en çok gelen isimdir.

ALEMDAĞ MAÇINDAYDI

Kongreleri kaçırmaz, gördüğü bir eksiklik, yanlış varsa çıkıp söyler; Kocaelispor ile ilgili bir etkinlik varsa mutlaka takip eder, herhangi bir kampanya olursa katılım sağlar. En son Alemdağspor deplasmanında, takımın yanındaydı Erenkaya. Başkan Üzülmez ile birlikte büyük bir heyecan içerisinde maçı izledi ve yaşanan mutluluğa ortak oldu. Helal olsun Erenkaya’ya.

Toto İsmail’den selam var

İsmail Turguttaş, ya da bilinen lakabıyla Toto İsmail, uzun zamandır ortalarda gözükmüyordu. Dün ondan bir mektup aldım. Meğerse İsmail geçen sezonki Körfez FK-Gebzespor maçında polisle yaşadığı diyalog sonrasında 25 ay ceza almış, Sivas Şarkışla Cezaevi’nde yatıyormuş.

Mektubunda iyi olduğunu, Kocaelispor’u ve dostlarını çok özlediğini belirtiyor, “Şöhret yaptıklarım bile beni unuttu, Allah büyük bir gün döneceğim” diye birilerine sitemde bulunuyor. Sevgili İsmail, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve Körfez Belediyespor’un eski yöneticisi Mehmet Şen ile birlikte tüm dostlarına selam göndermiş. Ne diyelim, Allah kurtarsın.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4572772/hayrettin-albayrak/sevinelim-mi-uzulelim-mi-2