TURİZM Mİ CANLANACAK, KORONA MI?

Tümay Mercan
Tümay Mercan

Normalleşme dönemine adım adım geçiyoruz. Tatil planları yapanlar çoğaldı. Daha önce başka bir yayında yazmıştım. Bu yıl kamp ve karavan turizmi hiç olmadığı kadar rağbet görecek ve tavan yapacak. Eskiden bu yana kamp ve karavancı olanlar belki bu durumdan çok da hoşnut olmayacaklar. Ortalık epeyce kalabalık olacak.

İnsana karışma dönemi başlıyor

Kamp ve karavanı tercih etmeyen veya edemeyenler ise farklı alternatiflere yönelecekler. Belki yer bulurlarsa çadır kuracaklar ya da klasik otel tatilini tercih edecekler.

Ama her durumda insana karışacaklar. Bu insana karışma durumu biraz tedirgin etse de tatile çıkmış olmanın verdiği özgürlük, evden çıkmış olmanın verdiği gevşeme ile kimse duruma aldırmayacak.

Turizm canlansın ama ya Korona?

Turizmin koronadan en çok etkilenen sektörlerden biri olarak canlanması hepimizi mutlu eder. Turizmin dolaylı veya dolayız her sektöre etkisi mutlaka vardır. Ülkemizdeki deneyimli turizmciler, turizm yatırımcıları, çalışanları yani bu sektörden ekmek yiyen 1,5 milyon insan da umutlu. Bir taraftan da kaygılı. Korona tekrar canlanırsa?

Deneyimli ve dikkatli turizm sektörü korona önlemlerini emin olun fazlasıyla alacak. Zaten yıllardır her hafta yüzlerce veya onlarca kişinin girip çıktığı tesislerde hijyene dikkat edilmese mutlaka olumsuzluklar olurdu. Turizm sektörü müşterinin gördüklerinin ötesinde temizlik konusunda önemli bir bilgi, birikim ve tecrübeye sahip. Sadece üzerine korona kuralları eklendi. Turizm sektörü bu kurallara kolayca uyum sağlayacak ve uygulayacaktır.

Ya müşteriler yani turizm sektörünün misafirleri? Kurallara uyacaklar mı? Bence bu dönem turizm kuruluşlarının en büyük sıkıntısı bu olacak. Tecrübeli sektör yöneticileri mutlaka bütün yoğunluk olasılıklarını düşünüyorlar ve önlemlerini alıyor, A,B,C planlarını bir kenara koyuyorlardır ama müşterilerin de bu kurallara uyması kendi sağlıkları ve turizm işletmelerinin sezon boyunca faaliyetini sürdürmesi için gerekli.

Gelecek yıl tatil yapmak istiyor musunuz?

Müşteri “nasılsa bir hafta kalıyorum, benden sonra tufan” derse ve kurallara dikkat etmez, bencilce davranırsa ip kopar.

Yani tatile gidecek olanlar nerede olurlarsa olsunlar kamp ve karavan turizmi dahil, gittikleri yerin yöneticilerinin uyarılarına ve kurallara % 100 uymak zorundalar. Ne demiştik, “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için”

” Benden sonra tufan” demeden turizm aktörlerini hırpalamadan, doğayı yormadan, çer çöp atmadan, çok tüketmeden, gelecek sene de tatil yapmak için bu yıl daha bir dikkatli olmak gerek.

Tatil yapalım, nefes alalım derken koronayı canlandırıp nefesimizi kendimiz engellemeyelim.

Sözün özü; Dikkat! Korona gitmedi, kapı aralığında bekliyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Tümay Mercan tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4784376/tumay-mercan/turizm-mi-canlanacak-korona-mi