Koronavirüs davalık oldu! 'Koronavirüs iş kazasıdır'

İTİRAZ ETTİLER

İşveren örgütlerinin girişimleri ile koronavirüs meslek hastalığı ve iş kazası kapsamından çıkarıldı. Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi, alınan karara itiraz etti ve genelgenin yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Koronavirüsün iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında çıkarılmasının işverenlerin önlem almamasının önünü de açtığını söyleyen sendika, işçilerin can güvenliği için virüsün iş kazası ve meslek hastalığı kapsamına alınmasını gerektiğini belirtti.

ANAYASA AYKIRI

Koronavirüsün ortaya çıkmasının ardından 11 Mart ile 10 Mayıs arasında tespit edilen 128 işçinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çeken sendika, üretimin durdurulmaması nedeniyle salgının işçiler arasında hızla yayıldığını belirtti. Hükümetin yayınladığı genelgenin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na aykırı olduğunu söyleyen sendika, yaptığı açıklamada “Bu genelgenin uygulanması durumunda çalışanlar anayasa ve yasalara aykırı şekilde hak kayıplarına uğrayacaklardır.

HAK KAYBI OLACAK

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nun ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yer alan maddelere göre işyerinde Covid-19 virüsü nedeniyle hastalanan bir kişinin iş kazasına uğradığı pek açıktır. İşyerindeki çalışması, hizmet akdinin gereklerini yerine getirmesi nedeniyle bu hastalığa yakalanan kişi Sosyal Güvenlik Kanunu çerçevesinde iş kazası ve meslek hastalığına uğrayan kişilere sağlanan haklardan yararlanmaları gerekecektir.

DANIŞTAY'DA DAVA AÇILDI

Söz konusu genelgeyle işverenlerin İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda almaları gereken yasal zorunlulukları da ortadan kaldırmaktadır. Zira iş kazası sayılmayacak bir durumda işveren, önlem almaya da zorlanamayacaktır. Sendikamız tüm bunlardan hareketle işçilerin uğrayacakları hak kayıpları ve yasalara, anayasaya aykırı olan bu genelgenin yürütmesinin durdurulması ve İptal edilmesi ile ilgili Danıştay’a dün itibarı ile dava açmıştır. İşçi düşmanı bu genelge iptal edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4785500/koronavirus-davalik-oldu-koronavirus-is-kazasidir