Bitirilmesini istiyorlar! Karamürsel battı-çıktı başladı

D-130 Karayolu Karamürsel merkezde 2 yıl önce başlayan battı-çıktı projesi, yapımı üstlenen firmanın krizi gerekçe göstererek işi bırakması üzerine Büyükşehir sözleşmeyi feshetti. Ardından 4 Kasım 2019 tarihinde yapılan ikinci ihale firmaların KİK’e yaptığı itirazlar nedeniyle Nisan ayında sonuçlandı. İhaleyi alan İlke Yapı Firması ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı ve bugün itibariyle battı-çıktı projesinde yeniden çalışma başladı.

SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından D-130 Karayolu Karamürsel Kent merkezinde yapımı 10 Haziran 2018’de başlayan battı-çıktı projesini 41 milyona Sed-Yol İnşaat ile Alsa İnşaat ortaklığı üstlendi. Projede battı-çıktının kazıkları çakıldı ve yerin altındaki çalışmaların bir bölümü tamamlandı. Ancak 20 Şubat 2019 tarihinde şirket işi bıraktı. Ekonomik krizi gerekçe göstererek işi bırakan firmaya yapılan çağrılara rağmen işe başlamaması nedeniyle Büyükşehir sözleşmeyi feshetti.

ŞİRKET ZORLUK ÇIKARDI

Projenin yapımını üstlenen Sed-Yol İnşaat ile Alsa İnşaat ortaklığı, Büyükşehir Belediyesi’nin yasal süreleri dolmadan kendilerini feshettikten sonra Maliye ve Hazine Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, yarım kalan projeyi tamamlamak istediklerini belirtti. Bakanlık, işin feshinin uygun olmadığına karar verdi. Firma, bakanlığın bu kararından sonra işe başlamak için sadece bir kepçeyi bölgeye gönderdi. Büyükşehir şirket yetkilileri ile görüşme talebi yerine gelmeyince işin yüzde 100 başlaması için 10 gün süre verdi ve bu sürenin ardından Büyükşehir ihaleyi feshetti. Kesin fesih kararı da bakanlığa gönderildi.

ŞANTİYE KURULDU

Firmanın sözleşmesinin kesin feshi ile birlikte Büyükşehir 4 Kasım 2019’da ikinci kez ihaleye çıktı. İhaleye 11 firma girdi. Sed-Yol İnşaat ile Alsa İnşaat ortaklığının girmediği ihalede en düşük üçüncü teklifi veren İlke Yapı İnşaat ihaleyi aldı. Ancak şirketler ihaleye itiraz etti ve 6 aydır sözleşme imzalanamadığı için inşaat başlayamadı. Yaşanan gelişmelerin ardından İlke Yapı ile ilgili son karara KİK’te itiraz süreci doldu ve itiraz eden firma olmadı. Bunun üzerine Büyükşehir İlke Yapı firması ile sözleşmeyi imzaladı. Firma alanda son fizibilite çalışmalarını yaptı, şantiyesini kurdu ve inşaata başladı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4845068/bitirilmesini-istiyorlar-karamursel-batti-cikti-basladi