CHP’li kadınlardan kadın cinayetlerine tepki

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Kadın Kolları Genel Başkanlığı, Türkiye’de giderek artan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili 81 ilde eşzamanlı basın açıklaması düzenlendi. Kocaeli Örgütü de parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya olmak üzere İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, Gebze İlçe Kadın Kolların Başkanı Yaşa Erdoğan, Karamürsel İlçe Kadın Kolları Başkanı Feryal Denizel, Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri, Derince İlçe Kadın Kolları Başkanı Kezban Çamcı, Körfez İlçe Kadın Kolları Başkanı Naciye Seçilmiş ile çok sayıda partili kadın yer aldı.

HEPSİNİN HİKAYESİ AYNI

İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Pınar Gültekin ve daha binlerce kadın; hepsinin hikayesi aynı. Sırf hayır dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler. Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için mecliste komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri, yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.

BİRLİKTE KARŞI KOYACAĞIZ

Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız. Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Cumhuriyet bir kadın devrimidir, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak Cumhuriyet değerlerini tartışmaya açmaktır. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten,  kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Yaşasın kadınlar! yaşasın mücadelemiz!”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/5057717/chpli-kadinlardan-kadin-cinayetlerine-tepki