Çeker: “YÖK hayal kırıklığına uğrattı”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, şube binasında gündeme dair basın açıklaması gerçekleştirildi. Çeker, açıklamasında YÖK hakkında konuştu, YÖK’ün sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Çeker gerçekleştirdiği açıklamada şu ifadeleri kullandı: “ Sağlık Bakanlığı üç ayla (Mart, Nisan, Mayıs) ile sınırlı olmak üzere sağlık çalışanlarına yüzde 100 tavandan ek ödeme verileceğine dair düzenlemeyi hayata geçirdi. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) de Sağlık Bakanlığının düzenlemesi ile örtüşen düzenlemeyi eş zamanlı olarak yayınladı. YÖK’e bağlı faaliyet gösteren hastanelerde sağlık çalışanlarına ek ödemenin yüzde 100 tavandan ödenmesini sağlamış oldu.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN GERİSİNDE KALDI

Üç aylık süre bitiminde Sağlık Bakanlığı yeniden düzenleme yaparak 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Ağustos, Eylül, Ekim aylarını kapsayacak şekilde sağlık çalışanlarına Yüzde 100 tavandan Ek Ödeme Verilmesi yönünde yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayınlandı. YÖK kendisine bağlı faaliyet gösteren Üniversite Hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının da Ağustos, Eylül, Ekim aylarında yüzde 100 tavandan ek ödeme verilmesi için gerekli düzenlemeyi halen yapmamış, Sağlık Bakanlığı’nın gerisinde kalmıştır.

BÜTÇE SIKINTISI MI VAR?

Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personeli, Ekim ayına yaklaştığımız şu günlerde Ağustos ayından bu yana ödeme emri gerektiren düzenlemeyi yapamayan YÖK yetkililerine tepkilerini dile getirmektedirler. Sağlık Bakanlığının ek ödemeler hakkında almış olduğu kararla örtüşen kararı çok hızlı bir şekilde alması gereken YÖK, sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır.  YÖK yoksa üniversite hastanesi çalışanlarını unuttu mu? Yoksa YÖK’ün bütçe sıkıntısı mı var, YÖK neyi  bekliyor.

YÖK’E BASKI KURULMALIDIR

YÖK kendisine bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde görev yapan çalışanların sesine kulak vermesi ve ek ödemelerin yüzde 100 Tavandan Ödenmesi için bir an evvel bir düzenleme yapması ve halen bir düzenleme yapmamasının gerekçesini üniversite çalışanlarına açıklaması gerekmektedir. Üniversite yönetimleri de bu konuda YÖK’e baskı kurmalıdırlar. Üniversite Hastanesi çalışanları böyle bir sorunla karşı karşıya bırakılmamalıdır.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları adına Türk Sağlık Sen olarak YÖK’e sesleniyoruz. Ağustos ayından itibaren yüzde 100 tavandan ödenmesi gereken ek ödemeler için daha neyi bekliyorsunuz. Gerekli yasal düzenlemeyi yaparak ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgide hayatlarını riske atarak vatandaşımıza hizmet eden sağlık çalışanlarının haklarının verilmesi konusunda hassasiyet göstermenizi bekliyoruz. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/5521170/ceker-yok-hayal-kirikligina-ugratti