Sadettin Hülagü’nün cevapları ikna edici

Adem Turgut
Adem Turgut

Her şeyin fast food tüketildiği bir dönemde haberciliğin de etkilenmemesini beklemek yanlış. Kısa haberlere dikkat çekici bir başlık atın, içine de birazcık yorum sosu katın, alın size hem yönlendirme hem de tık garantisi…

Sevmiyorum.

Bence gazete meselelere derinlik vermeli.

Gazeteci meselenin en görünmez en derin, en karanlık noktalarına ışık tutabilmeli…

Bu da 5N1K’nın bile olmadığı üç otuzluk haberlerle olmaz. Yazı dizileri, özel dosyalar ve olmazsa olmaz olarak söyleşiler bir gazetede mutlaka olmalı.

SÖYLEŞİLERDE ÇOK İYİ BİR NOKTADAYIZ

Göreve başladığımda istisnai birkaç çalışmayı saymazsak Özgür Kocaeli’nde hiç söyleşi çıkmıyordu. Bugün zaman zaman aralarına ben de katılıyorum Cemalettin Öztürk, Süriye Çatak Tek, Muharrem Şenol ve sporda Emre Kurtbay bol bol söyleşiler yapıyor. Politik, sportif söyleşiler, İnsan Hikayeleri ve Özgür Kocaeli Mahallenizde yazı dizisi ve söyleşileri şu aralar sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile yapılan özel röportajlar ile devam ediyor.

Ben gazetemizin yakaladığı bu noktadan memnunum…

İYİ SÖYLEŞİLER DE OKUYORUM

Tabi söyleşi işini hakkıyla yapan sadece bizim gazetemiz yok. Örneğin Aysun Erenkaya’nın son dönemde yaptığı söyleşileri keyifle okuyorum.

Bir dönem Demokrat’ta Burçin Sağlam da hakkını vererek söyleşiler yaptı. İyi söyleşi yapanlardan biri de Mevlüt Soysal’dır. Mevlüt’ü Demokrat’ın ilk döneminde söyleşilere zorlayan isim bendim. Mevlüt’ün bizimle çalışmasını tavsiye eden Cemalettin Öztürk’tü. Ben biraz negatiftim. Bu yüzden potansiyeli görmek adına her işe zorladım. Köşe yazıları, muhabirlik, editörlük yanında Mevlüt’e söyleşileri de yıkarak etinden sütünden yararlanıyorduk.

Soysal bu hafta başı KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile bir söyleşi yaptı. Keyifle okudum. İlk gün üniversite ve şahsına dönük iddialar ve karalamalara cevap veren Sadettin Hoca ikinci gün ise üniversitede yapılan çalışmaları anlatmış. İzin alarak söyleşiye biz de internet sitemizde yer verdik.

Çünkü, rektör hoca oğlunun memuriyetinden, bindiği makam arabasına, bakanlık iddialarından Twitter kullanımına kadar her şeye dobra dobra cevaplar vermiş.

HÜLAGÜ’DEN DOBRA CEVAPLAR

Neler demiş Sadettin Hoca bakalım:

Bir- Aslı astarı olmayan suçlamalar yapılıyor. Biz ise öğrencilerimizin eğitimi, halkımızın sağlığı için çalışıyoruz.

İki- Benim oğlum zaten 8-9 yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde çalışıyor. O Büyükşehirde görev aldığında ben rektör değildim. Bilim Merkezi Müdürü, yüksek lisansı var, doktorası var, alanında uzman… Amerika’da çalışmış, TÜBİTAK’ta paneller vermiş… Torpil olsa rektör olduğumda onu istediğim yere getirirdim. Fakat karışmadım. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da ben de bu konularda hassas insanlarız. Liyakate önem veririz.

Üç- Üniversitemize ait Mercedesler yok. Daha Valilikçe bize kullanım izni verilen, bizim tamir ettirdiğimiz ama sık sık arıza yapan, 2008 model, 350 bin kilometrede, acil durumlar için il içi kullanılan bir araba var. Diğeri de bizim kullandığımız araba. Kamu kurumundan kiraladığımız, 2009 model, 400 bin kilometrede bir araç. Mercedes minibüs ise benin hiç kullanmadığım, üniversiteye ait çeşitli hizmetlerde kullanılan bir araç.

Dört- Benim bakan olmak gibi bir derdim yok. Tamamen algı oluşturmaya çalışıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın bana vermiş olduğu rektörlük görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Beş- Evet, Cumhurbaşkanım ima etse dahi görevi bırakırım. Çünkü rektörlük bir görevdir. Görev de verilir. Görev verilirse alınır da… Bu kadar basit.

Altı- Öğrencilerim benim gözüm kulağım. Nerede ne eksik var, onların twitlerinden öğreniyorum. Hemen baktırıyorum eksiğe…

CEPHEDEN SORULARA DOĞRUDAN CEVAPLAR

Söyleşide sorulan sorular cepheden… Kamuoyunun merak ettiği konular. Çünkü birini asiste etmeye kalkarsanız okuyucu anlıyor ve sıkılıyor. Okusa bile söyleşinin derinliğine kendini kapatıyor. Anlamıyor- anlamak istemiyor. Özellikle canlı yayınlarda ben de böyle yapıyorum. Eğer bir konuk cevaplayamayacağı bir şey varsa çıkmasın programa…

Geldiyse de kamuoyunun merak ettiği sorulara kendi penceresinden cevap versin.

Sadettin Hülagü söyleşide doğrudan gelen her soruya net cevaplar vermiş.

İkna edici, samimi…

Oğluna torpil yapacak adam elinde imkan olmasına rağmen 9 sene bekler miydi?

Ya da lüks araba düşkünü olsa 10 yıllık ve kiralık bir araca mı binerdi?

Siyaseten büyük beklentileri olsa çıkarılan dedikodulara itiraz etmeyip yan cebime koyun diyemez miydi?

Sadettin Hoca’ya bu söyleşi yakıştı...

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/5644575/adem-turgut/sadettin-hulagunun-cevaplari-ikna-edici