Cedit için ofis kuruldu

İzmit Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devrettiği Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde Büyükşehir Belediyesi protokolü imzaladı. Protokolün imzalanmasının ardından Kadıköy Mahallesi'nde bulunan katlı otoparkın altında Kentsel Dönüşüm Ofisi kuruldu. Dış cephesi giydirilen ve içerde görüşmeler için bölümlere ayrılan ofiste daha önce İzmit Belediyesi'nde olan bilgilerin Büyükşehir’e aktarılması çalışmaları yapılıyor. Vatandaşla görüşmelerin Kasım ayının sonunda başlaması bekleniyor.

VERİLER ALINIYOR

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Cedit Mahallesi ile ilgili bakanlıkla protokolü imzalamasının ardından Kadıköy Mahallesi'ndeki katlı otoparkın altında Kentsel Dönüşüm Ofisi kurulması çalışmaları başladı. Ofisin dış giydirmesi yapıldıktan sonra iç dizayn çalışmaları başladı. İçinde görüşme bölmeleri yapılan ofiste bilgisayarlar kuruldu. Vatandaşlarla görüşmenin yapılacağı ofiste ilk olarak İzmit Belediyesi'nde yer alan bilgilerin aktarılması çalışmaları başladı.

SİSTEM KURULUYOR

Daha önce yapılan anlaşmalar, hak sahipleri, hak sahiplerine yapılan ödemeler ve mevcut borçların tamamının bulunduğu bilgiler tek tek Büyükşehir Belediyesi’nin sistemine aktarılıyor. Aktarım çalışmaları başladıktan sonra kimlerle nasıl anlaşma yapıldığı analiz edilecek. Mahallede ilk projede 16 katlı olan binaların 5 kata düşürülmesi nedeniyle yaşanan değişimden, anlaşma yapan vatandaşların etkilenip etkilenmediğine bakılacak. Anlaşmayan hak sahipleri ise tekrardan görüşmeye davet edilecek.

KASIM AYI SONUNDA

Kasım ayının sonunda anlaşmayan hak sahipleri ile görüşmelerin yapılması bekleniyor. Bu süreçte İzmit Belediyesi’nin hak sahiplerine ödemesi gereken yaklaşık 10 milyon liranın da verilmesi planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin aynı zamanda fizibilite çalışmalarını da bu süreç içinde yapması bekleniyor. 2021’in başında başlaması beklenen dönüşüm projesi için Büyükşehir Belediyesi’nin tahmini bütçesi 100 milyon lira.

GÖRÜŞMELER KASIM SONU- İzmit Kadıköy Katlı Otoparkı’nın giriş katı, Cedit Projesi’nin ofisi olarak düzenlendi. Giriş bölümüne tabela asılırken, binanı iç bölümündeki tefriş de hızlandırıldı. Sistemin kurulmasının ardından, burada görev yapacak 6 personel, Kasım ayı sonu itibariyle Cedit’teki hak sahipleriyle görüşmeleri başlatacak. Bölge sakinleri, projeyle ilgili buradan bilgi alabilecek.

İÇERDE ÇALIŞMA BAŞLADI: Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm projesi için kurulan Kentsel Dönüşüm Ofisi’nin içinde çalışmalar başladı. Büyükşehir Belediyesi daha önce İzmit Belediyesi'nde olan verilerin tamamını almaya başladı. Veriler alındıktan sonra kiminle nasıl anlaşma yapıldığı, anlaşmayan hak sahiplerinin tamamının verileri Büyükşehir’e geçecek ve çalışmalar buna göre başlatılacak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/5645634/cedit-icin-ofis-kuruldu