2020 Sektörel Performans ödülleri sahiplerini buldu

Kocaeli Sanayi Odası’nın Marmara Bölgesi’ndeki başarılı sanayi kuruluşları ödüllendirmek amacıyla düzenlediği Sektörel Performans Değerlendirme’nin ödül töreni önceki gün gerçekleştirildi. Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Tahsin Tuğrul, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ve ödül alacak firmaların temsilcileri katıldı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve iş adamları da video konferans yöntemiyle törene katılım sağladı.

VERGİ BİZE VERİLMELİ

Törende konuşan Ayhan Zeytinoğlu, “Odamıza kayıtlı 2 bin 630 adet firma var. 310’u yabancı sermayeli. İlk 500’de 79 üyemiz var. Ama İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede Kocaelili firma sayısı 36 görünüyor. Mesela Ford, İstanbul’da görünüyor. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları dikkate aldığımızda bu sayı 79 oluyor. İlimizde üretip de vergilerini İstanbul’da veren 723’ün üzerinde firmamızın karı, ilimiz merkezli 2000 firmanın karının iki katı.

BÜYÜKŞEHİR DE KAYBEDİYOR

Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemizin burada ciddi kaybı oluşmaktadır. Bu durum Türkiye genelinde birçok ilin sıkıntısı. Bu konuda veriler yanlış olursa teşviklerin ve desteklerin yönlendirilmesinde sorunlar oluşuyor. Firmaların vergilerini üretim yaptıkları ilde ödemeleri noktasında desteklerinizi talep ediyoruz. Benzer şekilde illerin ihracat rakamlarının da firmaların üretim yaptıkları yer esas alınarak hesaplanmasını istiyoruz” dedi.

BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Ayhan Zeytinoğlu’ndan sonra Rifat Hisarcıkloğlu söz aldı. Ödül töreninden dolayı KSO yöneticilerini tebrik eden Hisarcıklıoğlu, “Bu organizasyon ülke çapında ses getiren, ulusal bir nitelik kazandı. Böyle bir işi başlatıp sürdürmek bir ekip başarısıdır. Sizlerin sıkıntılarını çözmek noktasında elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu süreçte hepimizin sıkıntıları olacaktır. Ancak bu süreci hep beraber aşacağız. Birbirimizi ötekileştirmediğimiz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun olamaz. Birlik olursak ülkemizin dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokabiliriz” dedi.

KOCAELİ’YE İNANIYORUM

Vali Seddar Yavuz ise konuşmasında şunları söyledi: “Bugün iki tane OSB’yi gezerek incelemelerde bulundum. Oradaki sanayi kuruluşlarımızı gördükten sonra, Kocaeli’nin orta yüksek teknoloji kullanan ve ülkeyi de orta gelir tuzağından çıkarabilecek, bu konuda öncülük yapabilecek potansiyele sahip olduğu kanaatine vardım. Dolayısıyla çok kıymetli TOBB Başkanımızın tecrübesiyle beraber ülkemizin bu kutlu yürüyüşünde hep beraber ele ele pek çok başarılara ulaşacağımızdan hiç şüphem yok. Rekabetin bu kadar arttığı ve karlılığın düştüğü dünyada özellikle inovasyonun, ARGE’nin çok daha kıymetli hale geldiğini hepimiz biliyoruz ve bunu en iyi de sizler biliyorsunuz.

KSO’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Diğer taraftan kalkınma ve gelişme noktasında ihracatın önemini hepimiz kavrıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlerle sürekli yakın ilgi alaka içerisinde olması ve sizin sorunlarınızı çok yakından bilmesi vesilesiyle sanayicilerimizin sorunları daha hızlı bir şekilde çözülüyor. Buda yine bizim güçlü yanlarımızdan bir tanesidir. Bir kez daha ödül almaya hak kazanan sanayi kuruluşlarımızı tebrik ediyorum.” Vali Seddar Yavuz organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen Kocaeli Sanayi Odamıza teşekkür etti.

ÖDÜL ALANLAR

Büyük ölçekli kuruluşlar: Hektaş Ticaret.

KOBİ ödülü: Altaş Alüminyum İmalat Sanayi ve Ticaret.

Gıda sanayi KOBİ ödülü: Cansu Su Sanayi.

Savunma sanayi KOBİ ödülü: System Savunma.

Elektrik elektronik ve otomasyon ürünleri KOBİ ödülü: Samm Teknoloji İletişim.

Havacılık sanayi KOBİ ödülü: Alfa İleri Teknoloji Savunma ve Havacılık.

İnşaat ve yapı malzemeleri sanayi KOBİ ödülü: KYK Yapı Kimyasalları.

Kimya sanayi KOBİ ödülü: Green Chemicals Kimyasal Maddeler.

Kimya sanayi sektörü büyük ölçekli işletme ödülü: Gülçiçek Kimya ve Uçan Yağlar Sanayi.

Makine sanayi sektörü KOBİ ödülü: Robo Otomasyon ve Mühendislik. 

Makine sanayi sektörü büyük ölçekli işletme ödülü: Vastaş Valf Armatür Sanayi.

Metal sanayi sektörü KOBİ ödülü: Kartal Bombe.

Metal sanayi sektörü büyük ölçekli işletme: Mas-Daf Makine Sanayi.

Mermercilik ve madencilik sanayi KOBİ ödülü: Esmer Mermer.

Motorlu taşıt servis sanayi sektörü KOBİ ödülü: Kocaeli Kaya Otomotiv.

Petrol ve petrol ürünleri sanayi sektörü büyük ölçekli işletme ödülü: Belgin Madeni Yağlar.

Plastik ve kauçuk ürünleri sanayi sektörü KOBİ ödülü: Poliner Plastik Ambalaj Geri Dönüşüm Deri Sanayi.

Plastik ve kauçuk ürünleri sanayi sektörü büyük ölçekli işletme ödülü: Pimtaş Plastik Sanayi.

Taşıt araçları ve yan sanayi sektörü büyük ölçekli işletme ödülü: Ford Otosan.

Taşıt araçları ve yan sanayi sektörü KOBİ ödülü: Volta Motor.

Yazılım ürünleri sektörü KOBİ ödülü: Asis Otomasyon ve Akaryakıt Sistemleri.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/5752264/2020-sektorel-performans-odulleri-sahiplerini-buldu