Cantürk: Anyayı Konya’yı hasta olunca anlarsınız

Adem Turgut
Adem Turgut

Durum kötü…

Bizzat Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıkladı.
Üstelik ilk kez vakaları açıkladı. İlk günün verileri 28 bin üzerinde vakayı gösteriyordu. İkinci gün sayı 30 bini buldu. Siz yazımı okuduğunuz sırada 30 bini aşması çok muhtemeldi.

Ama asıl kötü olan gerçek ilimize dair verilerdeydi.

Bir- Kocaeli üçüncü pikini yaptı.

İki- İlimizde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76,9 oldu. Bu Türkiye’deki en büyük oran…

Üç- Servislerin doluluğu ise yüzde 69,5. Ve bu da Türkiye’deki en yüksek rakam

KOCAELİ’DE 2 BİN 500 VAKA

Bu veriler bile korkutucuyken Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman Türkiye genelinde açıklanan rakamların hala gerçeği yansıtmadığını iddia ediyor. Ona göre de, Kocaeli’de vaka sayısı ile birlikte ölüm oranları da arttı. Vaka sayımız 2 bin 500 civarında…

Ardaman “Durumumuz hiç iç açıcı değil. Hastanelerin doluluk oranları yüzde 70 diye açıklanıyor ama biz biliyoruz ki devlet hastanelerinde koridorlara dahi artık yatak atılıyor. Özel hastaneler dolu. Yoğun bakım doluluk oranları erişkinlerde yüzde 100 oranında. Artık herkes kendine çeki düzen vermeli. Bu işin şakası yok. Sağlık çalışanları artık ayakta duramıyor” diyor.

LEHİMİZE OLAN VERİLER

Peki, iyi bir şey yok mu?

Bir- Eh, üçüncü piki yapmış ve yatay seyre geçmişiz.

Son bir haftadır vaka sayıları yatay seyre geçmiş. İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, son günlerde hastanelere başvuran vatandaşların sayısında da azalma olduğunu söylüyor.

İki- Kocaeli sadece solunum cihazı doluluk oranında İstanbul ve İzmir’in gerisinde; ilimizde Solunum Cihazı doluluk oranı yüzde 40,6. Yani henüz korkutucu bir noktada değiliz.

Üç- Biliyorsunuz, şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları ve öğretmenlerin filyasyon ekiplerine gönüllü katılımları için çalışma yapılıyor. İmamlar büyük destek veriyor.

Her filyasyon ekibinde bir sağlık çalışanı olacak şekilde düzenleme yapılacak. Bu sayede daha fazla filyasyon ekibi ve daha hızlı müdahale şansı ortaya çıkacak.

PROF. DR. ZAFER CANTÜRK TEKRAR KONUĞUMUZDU

TV 41’de Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ile aralıksız 60 haftadır 7 Artı programını gerçekleştiriyoruz. Genellikle ikimiz haftanın analizini baş başa yapıyoruz. Ancak gündeme göre konuk aldığımız da oluyor. Toplasanız 8-9 konuğumuz oldu. Ve bugüne kadar sadece konuklardan ikisi ikinci kez geldi. Biri Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın diğeri de MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’ydü. Bu Perşembe akşamı üçüncü bir isim daha ikinci kez konuğumuz oldu: KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk.

Zafer Hoca pandemi ilk başladığında konuğumuz olmuş ve çok keyifli ve önemli bir canlı yayın gerçekleştirmiştik.

Geçtiğimiz perşembe akşamı saat 20.00 ila 22.00 arasında Sadun abi ile birlikte Zafer Hoca’ya 20’yi aşkın soru sorduk.

Tabi gündem, Kocaeli, KOÜ ve pandemiydi. Ve Zafer Hoca bize rakamların anlattığını bir uzman olarak ama aynı zamanda bir insan olarak hissettikleriyle bütünleştirip tane tane anlattı:

 “Bu hastalığın kimde olduğunu bilmiyoruz. Korkmak çok önemli çünkü Kocaeli’nde çok ciddi problem var. Ben korkuyorum, herkes korksun diyorum. Böyle olursa başarıya ulaşacağız.”

ÇOK ÖNEMLİ TESPİTLER

Cantürk, çok önemli tespitler yaptı. Detaylarıyla gazetemizde ve sitemizde bulacaksınız ama konuyu köşemden okuyanlar için özetlemek isterim:

Bir- Evde olduğumda sıkılmıyorum. Evde sıkılıyorum denilmesini de doğru bulmuyorum. Hastalandığınız zaman anyayı Konya’yı anlıyorsunuz. Köprüden önceki son çıkıştayız.

İki- Vakaların açıklanması doğru oldu. 2 bin 500 hastamız var, vakaları açıklamıyorlardı. Rakamın söylenmesi önemli… Korku böyle sağlanabilir. Vatandaşımız bazı şeylerin farkına varmalı.

Üç- Covid enterasanlıklarla dolu. Hiçbir semptomu olmayan hasta 1 ay sonra bakıyorsunuz ölüyor. Her şey çok masum değil hekim kontrolü çok önemli.

Dört- Çift maske kullanıyorum. Elimi sürekli dezenfekte ediyorum. Mesafeye özen gösteriyorum. Hastane dışında işim yoksa hafta sonu evden çıkmıyorum. Şu aralar ofiste çay bile içmiyorum.

Beş- Toptan kapanma deniyor ama bunun ekonomik ve sosyal boyutu var. Yazdan önceki dönemde hafta sonları sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Onlar ciddi frene basmalar sağladı.

Ben kısmi sokağa çıkma yasağının yapılmasını doğru buluyorum.

Altı- Ben, eşim ve kızım Çin aşısı için kan verdik. Sonucumuz gelecek ve sonucumuz uygunsa aşıyı yaptıracağız.

Yedi- Şu ana kadar 500 personelimiz Covid-19’a yakalandı. Toplam 3 bin 500 personelimiz var. Eleman sayımız eksiliyor ve işi yönetmek zorlaşıyor. Kasım ayının 1’i itibariyle durumun ciddiyeti arttı.

Sekiz- Farkındalık maalesef azaldı. Sağlık çalışanlarına destek çok fazlaydı ilk zamanda. Bazı gazetelerde sağlık çalışanlarını yeren haberler görüyoruz. Bu bizleri üzüyor.

Evet durum bu…

Rakamlar ortada…

Mart ayından bu yana pandemiyle mücadele eden yönetici- doktorun söyledikleri ortada…

Daha çok sıkılmamak ve ağır bedel ödememek için gelişmelerden korkmalı ve daha çok kişisel tedbir de almalıyız.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/5758743/adem-turgut/canturk-anyayi-konyayi-hasta-olunca-anlarsiniz