Asgari ücret çok düşük, en az 3 bin lira olmalı

7 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ

Rakam net olmamakla birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon kişi, asgari ücretle geçimini sağlıyor. Bu nedenle de asgari ücret görüşmeleri, en çok bu kesimi ilgilendiriyor. Hatırlanacağı üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 4 Aralık’ta yapmıştı. İkinci toplantı dün gerçekleştirildi. 22 Aralık’ta 3. toplantı olacak. Tarihi henüz belirlenmeyen son toplantıda ise 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücretin belirlenerek kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

SADECE DİSK RAKAM VERDİ

Asgari ücret görüşmeleri, ilimizdeki binlerce işçiyi de ilgilendiriyor. Peki yeni ücret ne kadar olacak? Şu ana kadar görüşmelerde herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. İşçi kesimi adına yer alana sendikalardan DİSK, asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılmasını ve en az 3 bin 800 lira olmasını talep etti. Türk-İş Konfederasyonu ise belki de ilk kez rakam telaffuz etmedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ilk rakamın işveren ve hükümet tarafından masaya sunulmasını istiyor.

ÇOĞUNLUĞUN TALEBİ AYNI

Hali hazırda uygulanan asgari ücret net 2 bin 324 lira. Özgür Kocaeli Gazetesi olarak yeni rakamın ne kadar olması gerektiğini öğrenmek için mikrofonlarımızı sokağa çevirdik. Özellikle de asgari ücretle çalışanlara… Şunu vurgulamak gerekir ki, mevcut asgari ücret oldukça düşük bulunuyor. Kimileri rakam telaffuz ederken, kimileri de geçinilebilecek bir seviyeye yükseltilmesinden yana. Ancak büyük çoğunluğu, en az 3 bin lira olması gerektiği konusunda mutabık.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/foto/5886747/asgari-ucret-cok-dusuk-en-az-3-bin-lira-olmali