Vatandaşın tepkisi ortak: Bu zamlar hiç iyi olmadı

ARKA ARKAYA GELDİ

Yeni yıl ile birlikte doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapıldı. Elektrikteki zam oranı yüzde 6 civarında gerçekleşti. Bunun yanı sıra ilimizde ulaşıma yüzde 17.6 oranında zam yapıldı. Bütün bunlar direkt vatandaşın cebini ilgilendiren gelişmeler. Vatandaş birbiri ardına gelen zamlara tepkili. 64 yaşındaki emekli Hayri Sağlık, bu zamlarla birlikte aile bütçelerinde ciddi delikler oluşacağını vurguladı, “Özellikle bu dönemde yapılan elektrik ve doğalgaz zamları, faturaları şişirecek” dedi.

ZAMLARA ALIŞTIK

70 yaşındaki emekli vatandaş Ali Çülü de zamlara tepkili. Çülü, “Alıştık artık zamlara. Bu zamlara karşı nasıl önlem alacağımızı da bilmiyorum” dedi. Emekli vatandaş İbrahim Nakus ise başta doğalgaz olmak üzere faturalardaki artışı engellemek için ciddi tasarruf uyguladıklarını söylüyor. Bir diğer emekli vatandaş Birol Koç, “Bizim gibi orta gelirli bir insan normal yaşantısına devam ediyor. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz” dedi.

CANIMIZI SIKIYOR

Uzun süredir işsiz olduğunu belirten Erdoğan Erciyes, “Bu zamlar altında vatandaş eziliyor. Biz faturalar yükselmesin diye önlemler aldık ve almaya da devam ediyoruz. Mesela doğalgazın ısısını en alt seviyede kullanıyoruz, kullandığımız seviyenin bir alt seviyesi ise doğalgazın kapalı kalması ve vananın kapatılması anlamına geliyor” tepkisini gösterdi. 35 yaşındaki Ferhat Onat’a göre özellikle yüksek doğalgaz faturasından kaçmak için en etkili yöntem düşük seviyede kullanmak.

HİÇ İYİ OLMUYOR

Üst üste gelen zamlardan bunaldıklarını söyleyen esnaf Batuhan Şen, " Pandemi süreci devam ediyor, zamlar da üst üste geliyor. Bence pandemi döneminde doğalgaza da zam gelmesi iyi olmadı. Ben genç bir vatandaşım evimde bir hırkayla bile gezebilirim, çok etkilenmem. Ama yaşlılar ve çocuklar ne yapacak?” diye soruyor. Maaşlarının büyük kısmını faturalara harcadıklarını belirten 61 yaşındaki emekli Necdet Demircan ile işçi Güney Şahin, özellikle yüksek doğalgaz faturası gelmemesi için güzel günlerde kombiyi kapattıklarını söyledi. Özel güvenlik görevlisi Aydın Yüksel de faturaların zaten yüksek geldiğini, yeni zamlarla bunun daha da yükseleceğini vurguladı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/foto/6071340/vatandasin-tepkisi-ortak-bu-zamlar-hic-iyi-olmadi