ADD’de neler oluyor?

Adem Turgut
Adem Turgut

Son dönemde medyada ADD ile ilgili “İcralık oldular, birbirlerine hakaret ediyorlar” başlıklı haberler çıkıyor.

Bizde de benzer bir haber çıktı.

Haber, Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yürüten Taylan Bingöl’ün görevden alınabileceğini vurguluyordu.

Bizim haberimizde de yer alan iddia şuydu: ADD İzmit Şube Başkanı Ahmet Kavaz ve şube yönetimi hakkında sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımlardan dolayı Taylan Bingöl ADD Genel Merkez Yönetimi tarafından görevden alınacak.

İddiaya göre Bingöl, Kavas hakkında “provokatör” demiş.

Ayrıca derneğin borçlarını ödeyemediği, 27 bin TL borç biriktiği, demirbaşa kayıtlı bazı malzemenin de şubeden çıkardığı söyleniyor.

HERKES HABER YAPARDI

Peki, böyle bir haber durduk yerde yapılır mı?

Hayır.

Belgesiz bilgisiz yapılır mı?

Hayır.

Benim de gördüğüm bir belge var. İlimizdeki diğer şubelerin de bulunduğu eşgüdüm kurulu genel merkeze yazılı bir başvuru yapmış.

Böyle bir belge her gazetede haber olur.

ADD GENEL MERKEZİNİN ÇOK ÖNEMLİ RAPORU

Haber internete düşer düşmez gazetede telefonum çaldı. Arayan Taylan Bingöl’dü…

Uzun uzun anlattı. Yazılanların doğru olmadığın söyledi. Ben de şikayet yalan mı diye sordum, yalan olmadığını ama gelen müfettişin rakamları ile aklandıklarını vurguladı.

Bingöl, “Pandemide ekonomik olarak sıkıntı yaşadığımız doğrudur ama icralık oldular, demirbaşları kaçırdılar noktasına varacak bir durum yoktur” diyor.

KİŞİSEL HESABINDAN 29 BİN LİRA VERMİŞ

Bir- Bingöl, “Biz göreve geldiğimizden bu yana 3 kez Valilik, İl Dernekler Masası ve genel merkez denetiminden geçtik. Hiçbir şekilde en ufak bir hatamız olmamıştır. Denetimlerden başarıyla geçtik. Görevden alınma ile bu dilekçenin asılsız ve hukuksuz olduğu ortadadır. 10 bin TL borç kimde yok ki?” diyor. O’nun ne dediğini bir kenara bırakıyorum, rapora baktım. ADD Genel Denetleme Kurulu üyeleri Ali Rıza Ateş ve Ali Duman imzalı raporda çarpıcı veriler ve tespitler var. Müfettişlerin incelemesine göre 30 bin 724 lira borcu olduğu buna karşılık Şube Başkanı Bingöl’ün kişisel hesabına şube giderlerini ödemek için 29 bin 800 TL yatırıldığı vurgulanıyor.

RAPORA GÖRE KAVAZ ARTIK EŞGÜDÜM BAŞKANI DEĞİL

İlginç başka vurgular da var.

İki- Rapora göre Ahmet Kavaz, Kocaeli Şubeleri Eşgüdüm Başkanı değil. Raporda İzmit Şube Başkanı’nın eş güdüm başkanı sıfatını yasal olarak taşımadığı, Kocaeli şubelerinin en son genel kurullarından sonra bir ay içinde yeni eşgüdüm şubesi başkanı seçmesi gerektiği tespit edilmiş.

DİĞER ŞUBE BAŞKANLARI USULEN İMZALAMIŞLAR

Üç- Ankara’ya giden şikayet içerikli raporla ilgili eşgüdüm şubeleri başkanları ile müfettişlerin yaptığı görüşmelerde, çoğunluğunun Kocaeli Şubesinin gerçek durumunu bilmedikleri, önlerine gelen bu rapor metnini usulen imzaladıkları, gerçek anlamda Kocaeli şubesinin fiili durumunu bilmediklerini ifade ettikleri tespit edilmiş.

Müfettişler diğer şube başkanlarının Kocaeli şubesine destek olmak yerine eleştirmelerini, tasfiye edilmesini istemelerini de etik bulmadığını açık açık rapora yazmışlar.

HAKARET YAPILMIŞ AMA UYARI GELİNCE SİLİNMİŞ

Dört- Hakarete gelince; Bingöl, “Provokatör Kavaz yorumu gazetenin altına yorum olarak yazılmış, şahsımı bağlamaz” diyor. Ancak raporda şöyle bir bölüm var. Müfettişler onu da açık açık yazmış:

 “Eşgüdüm toplantı raporuna karşı, Kocaeli şube başkanının şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım uygun değildir. Diğer şubelere bir hakaret mahiyeti taşıyordu. Ancak hataya hata ile gidilemeyeceği ve ADD’ye yakışır tutum takınılması gerektiği yönündeki telkinle derhal kaldırılması yönünde verdiğimiz talimatla kaldırılmıştır.”

Yani “provokatör Kavas” yorumu Bingöl’e ait olmayabilir ama bir hakaret sorunu ortaya çıkmış.

RAPORA GÖRE ŞUBE İYİ NİYETLE ÇALIŞIYOR

Gelelim sadede… Denetim raporunu, iki müfettiş şu tespitlerle bağlıyor:

Bir- Pandemi nedeniyle çoğu şubelerde görünen ekonomik sıkıntı Kocaeli şubesi için de geçerlidir. Buna karşı şube yönetiminin, tüm maddi imkansızlıklara rağmen var olan faaliyetlerini iyi niyetle devam ettirdiği anlaşılmıştır.

İki- Etkinliklere de bu çerçeveden bakmak gerekir. Şubenin genel merkezi refüze edecek herhangi bir eylem içinde bulunmadığı aksine dernek itibarını kamuoyu nezdinde üst düzeyde tutma adına mücadele edip gerekli hassasiyeti gösterdiği anlaşılmıştır.

GENEL MERKEZ EKONOMİK OLARAK YARDIM YAPMALI

Üç- İşlemsel bazı hatalar de telafi edilebilecek düzeydedir. Diğer şubelerde de olduğu gibi, bu şubeye de iş ve işlemler bazında teknik destekte bulunulması gerektiği, bu nedenle şubenin her 3 ayda bir periyodik denetimlerinin yapılması ve şubenin yönlendirilmesi gerektiği anlaşılmıştır.

Dört- Şubenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının atlatılmasına yardımcı olmak amacıyla, geçici olarak mevcut finans durumuna göre, genel merkezin bu şubeye destek sağlamasının zorunlu olduğu kanaatine varılmıştır. Diğer yandan şubenin de aidatları toplaması ve gelir getirici etkinlikler yapması gerekmektedir.

“TASFİYE İSTEMEK ETİK DEĞİL”

Beş- Sadece maddi imkansızlık nedeniyle, bu şubenin tasfiye edilmesi isteminin etik olmadığı görülüyor. Mevcut yönetime gerek teknik gerekse ekonomik katkı sağlanması halinde, yönetimin şubeyi temsil edebilecek durumda ve yeterlilikte olduğu, asıl sorunun ekonomik sıkıntıdan kaynaklandığı anlaşılmıştır.

Altı-  Bu nedenle şubede gerek mali ve idari yönden yaptığımız denetim ve tespitlerimizin gerekse şubenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların genel değerlendirilmesi sonucu, eş güdüm şubelerinin Kocaeli şubesi için imza ettikleri raporun, herhangi bir mana ve anlam ifade etmeyeceği, dikkate alınmasının da hukuki bir karşılığının olmadığı anlaşılmıştır. Ortada kişisel menfaate yönelik çalışma olmazken, şube yönetimi kendi içinde de uyumlu çalışmaktadır.

HERKES KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN

Durum bu…

ADD’de neler olduğunu en tarafsız şekilde size aktarmaya çalıştım.

Ama söylemeden geçemeyeceğim, Atatürk’ün düşüncelerinin savunulduğu bir platformu yönetenlerin, adını taşıdıkları kurumu böylesi tartışmaların içinde bırakmamaları gerekir.

Yok, hakaret iddiaları…

Yok, borç ve icra iddiaları…

Yok, makbuzsuz satış iddiaları…

ADD başkanları kendine bir çeki düzen versin. Böyle olmaz.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/6805353/adem-turgut/addde-neler-oluyor