‘Yasa çıkmazsa bakkal diye bir şey kalmayacak’

HAKSIZ REKABET VAR

Kocaeli Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, esnafın son durumuna ve taleplerine ilişkin olarak gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başkan Kütük özellikle zincir marketler ile mahalle bakkallarının ve marketlerinin arasında haksız bir rekabet olduğuna değindi. Bayram Kütük şu ifadeleri kullandı:

FARKLI SENARYOLAR

“Türkiye genelinde özellikle zincir marketler noktasında haksız bir rekabet söz konusu. Bu bahsettiğim haksız rekabetin içerisinde farklı farklı senaryolar var. Örnek vermek gerekirse 2 kilo denilerek satılan yoğurt 1 kilo 800 gram, 40 gram satacağımız çikolata 35 gram oluyor. Yani gramajları düşürerek aynı ürünleri daha ucuza satıyorlar. Burada hem halkı kandırıyorlar hem de ucuz satıyoruz imajı veriyorlar. Ayrıca bakkal esnafı mağduriyet yaşıyor ve pahalı satıyormuş gibi görünüyor.

AÇILSINLAR AMA…

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bizden istediği talepleri ilettik. Biz mahallelerde, caddelerde market açılmasın’ demiyoruz. Açılsın ama bunun bir sınırı, mesafesi, kuralı olsun. Açılacak marketin önünde otopark bulundurma şartı olsun, açacağı işletmenin metrekaresi belli olsun. Zincir marketlerin tütün ürünü satmamasını, ekmek satmamasını, haftada bir gün kapalı olmasını, çalışma saatlerinin belli olmasını talep ediyoruz. Zincir marketlerde çalışan saatlerinin düzenlenmesi personel açısında da iyi olacaktır kanaatindeyim.

80-90 SEKTÖRÜ VURUYOR

Zincir marketler yalnızca bakkal esnafını vurmuyor. 80, 90 alanda hizmet veren esnafı vuruyor. Bu işletmeler terlik, şapka, cep telefonu, beyaz eşya, mobilya, elektrik ve elektronik ürünler, halı, çocuk elbisesi satıyor. Yani sattığı ürünlerle diğer bu ürünleri satan esnafa zarar veriyor. Zincir marketlerin bu ürünleri satması, tekelleşmeyi beraberinde getiriyor. Bu tarz satışların önüne geçilebilmesi için Perakende Yasası’nın acilen çıkması gerekiyor! Bu yasanın bir an önce gelmesi çok önemli çünkü bakkallar olarak zaten zor durumdayız. Bu yasanın gecikmesi yüzünden belki ileride bakkal da kalmayacak ve mahalle halkı sıkıntıya düşecek.

21.00’DE KAPANALIM

Ramazan ayıyla ilgili taleplerimiz var ve bu taleplerimizi yetkililere ilettik. Hafta içi saat 07.00’de açılıp akşam saat 20.00’de kapanıyoruz ama iftar da yaklaşık bu saatlere denk geliyor. Dükkan kapanma saati ile iftar saatinin çakışması nedeniyle yetkili mercilere taleplerimizi ilettik. Talebimiz saat 21.00’e kadar sokakta bulunma imkanı varsa bakkallarımızın da o saate kadar hizmet etmesinin sağlanması.

VATANDAŞ 3 SAAT PİDE Mİ BEKLESİN?

Hafta sonu ise saat 10.00’da açıp 17.00’de kapatıyoruz. Günlerin uzaması ile birlikte ikindi ezanı saat 17.00 civarında okunuyor. İkindi ezanı ile akşam ezanı ile arasında 3 saatlik fark var. Vatandaş zaten niyetli olacak. Bu süreçte taze ekmek ve sıcak pide alınmasın mı? Vatandaş üç saat pidesini mi bekletsin? Bu konuyla ilgili biz hem hafta sonu hem de hafta içi saat 21.00’e kadar bakkalların açık olması için taleplerimizi ilettik. İnşallah yeni genelge ile belirlenir. Bu taleplerin yanında zincir marketlerin bu kapsam dışında kalmasını da talep ettik.

BAKKALLARIN ÖNEMİ ARTTI

Bakkallar olarak tek faiz almayan küçük şubeleriz. Biz müşterilerimize kim olduğuna önem vermeden, bize geldiğinde sıkıntısı varsa biz ona kredi usulü veresiye sistemi açıyoruz. Pandemi döneminde bakkalların mahallelerdeki önemi arttı. Kocaeli halkı ve mahalle insanları bakkalların önemini anladı. Mahalle bakkalları mahallelerin bekçisi, aynası ve ekonominin önemli yapı taşlarındandır.

AÇILAN İŞ YERİ SAYISI NİYE FAZLA?

Pandemi döneminde Kocaeli’de açılan esnaf sayısı, kapanan esnaf sayısından daha fazla. Fakat geçmişte bizim aldığımız resmi bilgilere göre 15 bin üzerinde kayıt dışı işletme vardı. Pandemi dönemi ile birlikte geçtiğimiz yıl 25 bin lira devlet tarafından esnafa destek verildi. Devletin bu desteği yapacağını açıklaması ve esnafa vermeye başlaması ile birlikte esnaf sicili olmayan esnaflarımız bu destekten yararlanamadı, yararlandıysa da üç ay içerisinde sicil kaydını yaptırmak zorunda kaldı. Sicil kaydını yaptıran esnaflarımız yeni açılan işletme olarak göründü. Bu da açılan işletme sayısının, kapanandan daha fazla görünmesine neden oldu. Eskiden kayıt altında olmayan işletmeler kayıt altına alınınca açılmış olarak görünüyor. Esnafların kayıt altına girmesi gayet güzel oldu.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6935081/yasa-cikmazsa-bakkal-diye-bir-sey-kalmayacak