Bayram Kütük pandemi önlemlerini değerlendirdi: "Devletin desteğine ihtiyacımız var"

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘kısmi kapanma’ konulu genelge gönderdi. Genelgede salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirildiği belirtildi.

HARFİYEN UYACAKLAR

Uygulamaya giren yeni kararları ilimizdeki oda ve dernek başkanları değerlendirdi. Bir yılı aşkın süredir salgın nedeniyle alınan tedbirlere uyan esnaf temsilcileri, yeni kararların da sağlık için alındığına ve kararlara sonuna kadar harfiyen uyacaklarına dikkat çekti. Zor bir süreçten geçtiklerini belirten oda ve dernek başkanları, pandemi bitmeden esnafların rahat bir yaşam süremeyeceği görüşünde birleşti.

DEVLETİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

Kocaeli Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük "Genelgelerle kapatılan birçok esnafımız var ve biz de belli kısıtlamalara tabi olarak çalışıyoruz, çalışacağız. Genelgeler kapsamında kapanan işletmeler arasında yer almadığımız için verilen ve verilecek olan desteklerden yararlanamadık, yararlanamayacağız. Devletin desteğine ihtiyacımız var. Sonuçta yeni kararlarla birlikte hizmet saatlerimizde bir kısıtlama oldu. Esnafımıza SGK, fatura ya da faizsiz kredi gibi destekler sağlanabilir" ifadelerini kullandı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6944331/bayram-kutuk-pandemi-onlemlerini-degerlendirdi-devletin-destegine-ihtiyacimiz-var