Saygın eleştiri başımın tacı diğerlerini iade ediyorum

Adem Turgut
Adem Turgut

Bazıları, gazetecileri kum torbası sanıyor…

Benim herhangi bir siyasetçi, bürokrata, partiye ya da kuruma dönük yaptığım eleştirilerin belki 50 katı bana karşı yapılıyor.

Bazı insanlar karşılarında beni değil kendilerini bulmak istiyor. Bulamayınca hele de bir miktar onun işine gelmeyecek bir şey söylediğinizde çıldırıyorlar.

Arkadaş ben kendi fikrimi yazıyorum. Katılmak, desteklemek zorunda değilsin. Ama benim fikrim üzerinden meseleyi ya da olay karşısındaki gelişmelere karşı bilgilenebilirsin.

Yok, illa onun gibi olmanı istiyorlar.

Olmadın mı, başlıyorlar linç kampanyasına…

GAZETE DEDİĞİN…

Demokrat Kocaeli ilk kuruldu ortaklar sol- sosyalist kültürden… Öyle bir gazete istiyorlar. Her toplantı merkezde bir gazete yapabilmenin kavgasını verdim. Bir gazetede herkes az ya da çok kendini bulmalı. Bu yüzden gazetenin en sağındaki isim halinde kaldım.

Ortaklar değişti, muhafazakar bir kadro geldi. Bu kez solun gazetede kendini bulabilmesi için mücadele ettim; en solda kalan isim oldum.

Oysa derdim belli, herkesin olduğu bir gazete…

AKIL TUTULMASI VAR

Özgür Kocaeli de bu kentte herkesin kendini bulduğu gazetedir. İki yıldır buradayım, kimse bana şunu yaz bunu yazma demedi. İnandığımı yazmaya çalışıyorum. Ancak burası öyle bir yer ki okunmaları ile gündem belirliyor.

Ama toplumdaki kutuplaşmanın, akıl tutulmasının tam ortasında kaldık. Klavye başına oturan sallıyor, bize… Saygın eleştiriler başımın tacı ama diğerleri kabul edilemez.

Sanırsın gazeteciler öfkeli, kızgın ve haksızlık yapıyor.

Yorumları okuyun, adam yargılamış, hüküm vermiş, cezayı da kesmiş. Benim hiçbir yazımda bu derece mutlak ifadeler yoktur. Ama okuyucu istediği kıvamda cevabı yatıştırıyor.

Bir de troller var, onları biliyorum, umursamıyorum. Ancak saygın ve samimi eleştirenler de var. Saygı duyuyorum. Dediğim gibi onlar başımın tacı…

ELEŞTİRİLERE CEVAPLAR

Mesela sosyal medyada Arda Başaran beni eleştiren bir yazı paylaşmış. Özetle diyor ki Ak Parti haberleri bolca var, CHP- İzmit Belediyesi haberleri hiç yok. Büyükşehir’in faaliyet raporu açıklamasından da sadece İzmit’in eleştirildiği bölüm var.

Doğru değil Arda kardeşim…

Bir- Büyükşehir’in faaliyet raporuyla ilgili dört- beş farklı haber girildi. Soru cevap bölümünde İzmit meselesi gazeteciler tarafından ısrarla soruldu ve Tahir Büyükakın da cevap verdi. Birçok haber sitesi de bunu ayrı haber yaptı. Biz de biraz geç de olsa o haberi yaptık.
İki- İzmit Belediye Meclisi meselesinde ise AK Parti çok organize, koordine ve planlı bir medya çalışması yaptı. Tezlerini rakamlarla güçlendirdiler. Sadece biz değil, tüm haber siteleri o gelişmeleri- açıklamaları haberleştirdi. Fatma Hanım’ın cevaplarını da derli toplu verdik. Ama herkes sadece kendini görmek istiyor. Kendisi önde olsun istiyor. Kimse kendi başarısızlığına yanlışına bakmıyor, bizi eleştiriyor. Yok öyle şey!

Uzatmayalım, bu açıklamaları sadece Arda’ya değil samimi eleştiren herkes için yaptım. .

BU KADAR KOLAY ÇAMUR ATILAMAZ

Ama Arda’nın o paylaşımın altında öyle ekstra yorumlar okudum ki küçük dilimi yutuyordum. Ben tanımıyorum ama beni iyi tanıdığını söyleyen Şener Çelik diye biri şöyle demiş: “Adem Turgut u eski tanırım, o manevrayı 2002de de yapmıştı kalemi satılan, kendide satılmıştır Asena bunun yanında melake gibidir”

Yazım hataları için özür diliyorum, Şener bey öyle yazdığı için öyle koydum.

Şener Çelik, sen benim 2002’de ne iş yaptığımı biliyor musun? Hayatımda hep ilkeli durdum.  Belli ki sen bilmiyorsun, hiç olmazsa bilenlere sor sana anlatsınlar. Bilmeden de yorum yapma kimse hakkında…

Bu kadar kolay bir insan hakkında yalan yazılabilir mi? Beni eleştirenin yaptığına bakın.

BİLMİYOR AMA KARALIYOR

Bir de Ahmet Hozar diye biri var. O da hem 10 yıldır okumadığını söylüyor hem de şunları yazmış:

“1O metre diplerinde karafatma üstgeçidinin asansörleri devamlı bozuk, kimse ilgilenmiyor. Birgün gittim dedimki onlara Allahrızası için şu asansörleri görmüyormusunuz.sonra anladımki asansörler büyükşehirinmiş, onun için kör, sağır olmuşlar.”

Yazım hataları için bir kez daha özür diliyorum, orjinali böyle…

Gelelim içeriğine… Ahmet Hozar, bizi okumuyor ama dert anlatmak için bizi seçmiş, teşekkür ederim. Ama bizi okusaydı, söylediği üst geçidin 10’dan fazla hatta her bozulduğunda haber olduğunu görürdü. Sadece son dönemdeki bazı haber linklerini buraya ekliyorum:

https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6137130/asansorler-yine-calismiyor

https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6501216/asansorler-yine-devre-disi

https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6556979/ust-gecidin-asansorleri-adeta-dokuluyor

Belki haberleri okuyunca Ahmet Hozar küçük bir utanma hissi duyar. Sadece asansör değil, Büyükşehir hizmetlerindeki birçok aksamayı haber yapıyoruz. Diğer belediyelerin de eksiklerini her gün yazıyoruz. Ama herkes görmek istediği kadarını görüyor. Görmemeleri de benim sorunum değil.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/6949013/adem-turgut/saygin-elestiri-basimin-taci-digerlerini-iade-ediyorum